5 mitów na temat ładowania iPhone’a, iPoda i iPada

 
5 mitów na temat ładowania iPhone’a, iPoda i iPada

Pewnie masz przed oczami internetowe rady na temat ładowania iPhone, iPad i innych urządzeń elektronicznych. Rozładuj do pełna raz w tygodniu, nie wyłączaj telefonu na noc i wiele, wiele innych. Dzisiaj rozprawiamy się z mitami na temat ładowania iPhone i iPad!

W tym poradniku dowiesz się o:

Przed pierwszym ładowaniem wykorzystaj baterię telefonu do końca – takie i inne mity dotyczące ładowania baterii w telefonach i innych urządzeniach słyszymy do dziś od starszych użytkowników komórek, ale też na internetowych forach, i nawet – ba! – w youtubowych poradnikach.

Fakt, stare aparaty potrzebowały specjalnej pielęgnacji, natomiast w dzisiejszych czasach nie do końca należy wierzyć wszystkim przesądom. To, co działało w Nokii 3310, niekoniecznie będzie działać w nowych iPhone czy iPad.

Specjalnie z myślą o zanegowaniu nonsensów, przygotowaliśmy zestaw najważniejszych „prawd ludowych”, które warto unikać. Mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. (Na dole mały bonus – 3 protipy, jak wydłużyć pracę na baterii w ciągu dnia).

Mit 1 – korzystanie z telefonu podczas ładowania może mu zaszkodzić?

Mit dotyczący korzystania z telefonu podczas ładowania powstał przy okazji wypadku, który miał miejsce w lipcu 2013 roku.

Chińska stewardessa jednocześnie ładując i korzystając ze swojego iPhone’a 4, została porażona prądem. Jak się później okazało, jej ładowarka była tanią podróbką, niebędącą zatwierdzoną przez Apple.

Certyfikowane ładowarki pozwalają uniknąć wypadków podczas ładowania, więc warto zaopatrzyć się w ładowarki, kable i akcesoria, które posiadają oznaczenie MFi na opakowaniu (Made For iPhone/iPad).

Z tanimi zamiennikami – wszystko może się zdarzyć… Jeżeli jednak korzystasz z oryginalnej, certyfikowanej ładowarki, możesz swobodnie korzystać z iPhone’a podczas ładowania. Nic Ci nie grozi!

Mit 2 – ładowanie telefonu przez całą noc źle wpływa na akumulator

Twój iPhone jest znacznie inteligentniejszy, niż może Ci się wydawać. Zauważ, że na ogół rano ładowarka jest chłodna, co dowodzi, że przy maksymalnym naładowaniu, iPhone przestaje pobierać prąd.

ładowanie telefonu
Ładowanie nowoczesnego telefonu w nocy w niczym nie zagraża baterii

 

My również przy zasypianiu bardzo często podłączamy telefony do ładowania – wiadomo, zawsze lepiej obudzić się bez zmartwień, że iPhone może się nagle rozładować w czasie pracy.

Nie do końca prawdą jest natomiast to, że zbyt długie ładowanie może trwale uszkodzić baterię. Bateria zaprogramowana jest nie tyle na ilość ładowań, a na ilość pełnych rozładowań, zwanych cyklami ładowania (czyli sytuacji, w których iPhone zużyje 100 punktów procentowych baterii).

Mit 3 – wyłączanie iPhone’a źle wpływa na jego baterię

Nie, to nie prawda. Co więcej – wyłączenie telefonu raz na jakiś czas działa bardzo dobrze na samo urządzenie. Warto raz w tygodniu zwyczajnie wyłączyć iPhone’a, iPoda czy iPada.

Dobrze jest też wykonać twardy reset (wystarczy przytrzymać klawisze Home i Sleep/Wake przez około 10 sekund).

Wyłączanie urządzenia może pomóc w przyspieszeniu urządzenia, zwłaszcza starszych modeli iPhone i iPad.

Więcej o przyspieszaniu iPhone znajdziesz w naszym przewodniku o przewrotnej nazwie Jak przyspieszyć iPhone.

Mit 4 – ładowarki Apple są znacznie bezpieczniejsze od obcych marek

Wracamy do punktu pierwszego. Jeśli ładowarka, z której korzystasz, posiada logo MFi, jest tak samo bezpieczna, jak oryginalna ładowarka Apple. Dotyczy to wszystkich innych akcesoriów MFi.

Nie dotyczy za to chińszczyzny.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda z najtańszymi chińskimi sprzętami, w których bardzo często celem zminimalizowania kosztów produkcji, zrezygnowano z kilku mechanizmów bezpieczeństwa w wewnętrznych obwodach.

W takim przypadku lepiej zrezygnować z ładowarki czy kabla za 5, czy 10 złotych, bo skutki jej współpracy z iPhonem mogą być katastrofalne.

Obecnie na rynku znajduje się wiele ładowarek znanych firm, do których nie można mieć najmniejszych zastrzeżeń. Ładowarki te kosztują zazwyczaj od 50 złotych do kilkuset, natomiast etykieta iPhone’a widniejąca na opakowaniu świadczy o certyfikowanej, wysokiej jakości.

Mit 5 – ładowanie potrzebne tylko przy całkowitym rozładowaniu

Telefony starszej daty, szczególnie Nokie, potrzebowały formatu baterii przed pierwszym ładowaniem – stąd popularny mit o całkowitym rozładowaniu akumulatora.

NIE dotyczy to baterii litowo-jonowych.

Baterie litowo-jonowe, wykorzystywane w nowoczesnych smartfonach, posiadają określoną liczbę cykli, po których pojemność baterii spada. Ilość cykli zależna jest od samej baterii, ale przyjmuje się, że jest to około 500 cykli pełnego ładowania.

Ładując baterię od 0% do 100% wykorzystujesz 1. cały cykl ładowania. Ładując baterię od 40% do 80%, wykorzystujesz tylko część ograniczonej liczby cykli ładowania.

Obecne akumulatory litowo-jonowe są znacznie inteligentniejsze, a całkowity brak zasilania (format) najzwyczajniej im szkodzi, sprawiając, że są niestabilne. Każdy kolejny pełen cykl ładowania to spadek pojemności – w efekcie czego iPhone czy iPad, po przekroczeniu określonej liczby cykli baterii, może pracować nawet o 20% krócej niż fabrycznie nowy sprzęt!

Spokojnie, baterię w iPhone, iPad i innych urządzeniach Apple można wymieniać. Bez wychodzenia z domu, korzystając z Naprawy Wysyłkowej.

Bonus: oszczędzanie baterii w iPhone

Jeśli w ciągu dnia poziom naładowania baterii w twoim iPhone lub iPad znacząco spadnie, a potrzebujesz, żeby urządzenie działało do wieczora – wykorzystaj jedną z prostych z 3. prostych metod.

  1. Wyłącz Wi-Fi, Bluetooth, AirDrop i sieć komórkową możesz wyłączyć za pomocą Centrum Sterowania lub bezpośrednio w Ustawieniach.
  2. Włącz tryb Niskiego zużycia, wchodząc w Ustawienia > Bateria > Tryb Niskie zużycie energii (ogranicza zużycie do ok. 70%)
  3. W awaryjnych sytuacjach włącz Tryb Samolotowy, wchodząc w Ustawienia > Tryb samolotowy (na samej górze menu).

Szczegółowy opis krok po kroku: Jak oszczędzać baterię w iPhone?

Bonus #2: Dlaczego korzystać z oryginalnych ładowarek?

Nie potrzebujesz oryginalnej ładowarki czy oryginalnego kabla do Apple, ale na pewno potrzebujesz akcesorium z logo MFi.

W kablu Lightning znajdują się dwa układy scalone. Jeden z nich (E75) odpowiada za komunikację z urządzeniem, a dokładniej z wbudowanym w iPhonem chipem U2. Dzięki temu iPhone jest w stanie określić, czy podłączono do niego oryginalne akcesorium i co ma z nim zrobić.

Drugi układ scalony w kablu odpowiada za bezpieczeństwo ładowania, chociażby wykrywając skoki napięcia.

Logo MFi
Szukaj na opakowaniach akcesoriów do Apple takiego oznaczenia.

 

Oczywiście, podrobione akcesoria i kable nie posiadają tych układów, a co za tym idzie – mogą uszkodzić twoją baterię lub płytę główną.

Jedną z częstych awarii, które naprawiamy w naszym serwisie, jest uszkodzenie wyżej wspomnianego chipu U2 odpowiedzialnego za komunikację przez port Lightning. Jego uszkodzenie objawia się najczęściej:

  • iPhone nie włącza się i nie reaguje na ładowarkę;
  • bateria w iPhone bardzo szybko się rozładowuje (od 3 do 6h);
  • iPhone szybko się nagrzewa (robi się gorący z prawej strony);
  • iPhonie uniemożliwia zgranie danych z komputera (przy użyciu kabla);

Zapomnij o mitach dotyczących ładowania baterii

Baterie telefonów przeżyły prawdziwą ewolucję na przestrzeni ostatnich kilku lat – kiedyś tylko dostarczały energię, teraz są coraz inteligentniejsze i łatwiejsze w zarządzaniu.

Jeżeli twój akumulator litowo-jonowy nie ulegnie poważnej awarii, powinien swobodnie wytrzymać okres od trzech do nawet pięciu lat. Najważniejsze, żeby zapomnieć o mitach sprzed lat i stosować jakościowe, certyfikowane peryferia (nie zawsze oznacza to, że muszą być drogie).

Jeśli bateria rzeczywiście straci swoją pojemność, jej wymiana może być najłatwiejszym i najtańszym sposobem na odświeżenie urządzenia. Wystarczy sprawdzić cennik wymiany baterii iPhone.

Spotkałeś/aś się z jeszcze dziwniejszymi „radami” dotyczącymi ładowania baterii? Koniecznie podziel się nimi w komentarzach!

5 mitów na temat ładowania iPhone’a, iPoda i iPada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button