Wszystko, co trzeba wiedzieć o jailbreak iOS 9.3.2

 
Wszystko, co trzeba wiedzieć o jailbreak iOS 9.3.2

L iczne problemy związane m.in. z „uceglaniem” iPada Pro sprawiają, że mało komu umknął fakt wydania kolejnego iOS przez Apple. Wersja 9.3.2, kolejny raczej przejściowy epizod, to dla wielu z nas po prostu kolejne uaktualnienie, do którego nie warto przywiązywać wagi. Dla innych zaś nowe oprogramowanie to poważny problem. Tak, mowa o użytkownikach pragnących wykonać jailbreak.

Jailbreak iOS 9.3.2 jest po prostu niewykonalny

Wykonanie jailbreaku było niemożliwe od czasu iOS 9.1, który to naprawił wszelkie możliwe luki w systemie, wykorzystywane przez narzędzie Pangu iOS 9.

Czemu nie mogę zrobić jailbreaka mojego iOSa 9.3.2?

Cofnijmy się na chwilę do października ubiegłego roku. Wtedy to Pangu Team, grupa hackerów zajmująca się tworzeniem jailbreaków, opublikowała zaktualizowaną wersję swojego flagowego narzędzia. To pozwoliło na swobodny jailbreak wszystkich wersji iOS, począwszy od 9 do 9.0.2.
Apple odpowiedziało na działanie Pangu, wydając iOSa 9.1, który skutecznie łatał wszystkie “dziury” wykorzystywane przez hackerów. W kolejnych wersjach oprogramowania – głównie w iOS 9.2 oraz 9.2.1, Apple uszczelniało iOSa coraz mocniej. To z kolei tylko rozjuszyło Pangu, co spowodowało wypuszczenie aktualizacji narzędzia Pangu Jailbreak do kompatybilności z iOS 9.1. Do dziś jednak iOS 9.1 jest górną granicą, a jailbreak nie jest możliwy na pozostałych aktualizacjach iOSa: 9.2, 9.2.1, 9.3, 9.3.1 i 9.3.2.

Strona główna en.pangu.io
Strona główna en.pangu.io

Jailbreak iOS 9.3.2 – status na chwilę obecną

Wielu hackerów zdążyło już ogłosić światu radosną nowinę, chwaląc się „złamaniem” oprogramowania niemal każdej wersji beta iOSa 9.3, skończywszy na tej ostatecznej. Z tego powodu wielu z nas jedynie odliczało dni do wypuszczenia ostatecznej wersji jailbreaka. To jednak nie nastąpiło.
Jedynym znanym użytkownikiem, któ®emu dotychczas udało się złamać iOSa 9.3 jest Luca Todesco, znany również jako qwertyoruiop. Hacker stwierdził jednak, że póki co nie ma zamiaru upubliczniać jailbreaka. Mimo to, Pangu oraz TaiG (grupy zajmujące się jailbreakiem) mogą spokojnie patrzeć w przyszłość i wyszukiwać okazji na złamanie oprogramowania. Jak widać, można.

Czy powinienem upgrade’ować swojego iPhone’a do iOS 9.3.2?

Jednym z dylematów dotykających każdej aktualizacji iOSa jest pytanie, czy dokonywać upgrade’u, czy też się wstrzymać. Tym bardziej, gdy jesteśmy w posiadaniu urządzenia z jailbreakiem.
Złota zasada głosi, by nie aktualizować iOSa, gdy dąży się do stworzenia jailbreaka na własnym iSprzęcie. Niemiła niespodzianka związana z brakiem jailbreaka iOS powyżej 9.1 potwierdza tylko tę regułę – jeżeli nie masz gwarancji JB, unikaj upgrade’u do najnowszej wersji.
Warto jednak mieć w pamięci to, że ulepszanie zabezpieczeń przez Apple niekoniecznie musi oznaczać wojnę z grupami zajmującymi się jailbreakiem. Swego czasu, jeszcze przed wypuszczeniem JB iOS 9.1, nawet samo PanGu rekomendowało upgrade iOSa do wersji 9.2.1 – wszystko to ze względów bezpieczeństwa. Warto przed aktualizacją rozważyć wszystkie za i przeciw. Nawet, jeśli niekiedy potrzebna będzie rezygnacja z jailbreaka, upgrade może przynieść znacznie więcej korzyści, zapewniając naszemu iSprzętowi jeszcze większe bezpieczeństwo.

Uważaj na oszustów

Nie ma w tym większego zaskoczenia – wszystkie witryny chełpiące się jailbreakiem na iOS 9.3.2 oszukują, licząc na naiwność użytkowników iPhone’a. Na ogół każą one sobie płacić za oprogramowanie, które… najzwyczajniej w świecie nie działa. Jeżeli kiedykolwiek pojawi się bezpieczne narzędzie pozwalające na jailbreak kolejnych wersji iOS, na pewno wspomnimy o nim na naszym blogu.
Płatny jailbreak to jednak nie koniec oszustw w Internecie. W wielu miejscach znaleźć można informację o narzędziu 3K Jailbreak, podobno działającym nawet na iOS 9.3.1. Polecamy jedynie odrobinę refleksji, informując o tym, że tego typu programy żerujące na ludzkiej naiwności w najlepszym przypadku jedynie zainstalują oprogramowanie malware na naszego iPhone’a. Bardziej ponure konsekwencje już należy przemyśleć samemu.

Komentarze i powiązane wpisy

  1. bardzo fajny jailbreak ios 9.2 można też zrobić z poziomu Safari w iPhonie. sposób jest bardzo prosty i download.net.pl/jak-zrobic-jailbreak-ios-92-933-z-poziomu-przegladarki-safari/n/8926/ jak widać szybki do wprowadzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button