Formatowanie baterii w iPhone? Obalamy popularne mity! Sprawdź czy warto…

Formatowanie baterii iPhone

W tym wpisie odpowiemy na pytanie co zrobić, żeby wydłużyć żywotność baterii w iPhone. Postaramy się również rozprawić z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi kalibracji baterii. Pamiętaj nasze porady możesz wykorzystać również dla iPada oraz iPoda Touch!

Dzięki artykułowi poświęconemu kalibracji baterii w iPhone dowiesz się:

 • Dlaczego należy kalibrować baterię iPhone’a?
 • Jak poprawnie wykonać formatowanie baterii iPhone
 • Jak wykonać kalibrację baterii iPhone’a krok po kroku
 • Poznasz najczęstsze mity dotyczące kalibracji baterii
 • Co zrobić, żeby bateria iPhone’a działała dłużej!

Dlaczego należy kalibrować baterię iPhone’a? 

Telefony Apple oferują bardzo długi czas pracy. Niestety nie każdy użytkownik może wykorzystać cały potencjał akumulatora. Aby było to możliwe, konieczne jest okresowe kalibrowanie baterii litowo-jonowej.

Bateria litowo-jonowe jest wyposażona w mikroprocesor, który odczytuje poziom energii w trakcie ładowania i rozładowania.  System iOS pobiera tę informację i na bieżąco optymalizuje jej wydajność. Dzięki wykonywaniu kalibracji baterii iPhone wyświetla prawidłowe wartości procentowo-czasowe co przekłada się na maksymalny czas pracy.

Pamiętaj, że wszystkie baterie ulegają degradacji w skutek chemicznego starzenia (powtarzające cykle ładowania i rozładowywania). Niezależnie od tego, jakiego iPhone’a posiadasz, bateria powinna być kalibrowana co pewien czas (co 1-3 miesiące), a także po każdej dużej aktualizacji iOS.

Wielu użytkowników skarży się, że po aktualizacji systemu kondycja baterii zaczęła spadać, a pomiary dotyczące jej zużycia nie są wystarczająco dokładnie. Skalibrowanie baterii może rozwiązać ten kłopot!

Wspomina o tym również firma Apple: Aby prawidłowo raportować stan SoC, należy co najmniej raz w miesiącu wykonywać pełny cykl ładowania/rozładowywania. Kalibracja baterii w iPhone’a może wpłynąć na:

  wiarygodności odczytu poziomu naładowania akumulatora;
utrzymaniu wysokiej pojemności ogniw;
lepsze zarządzanie energią.

Formatowanie baterii iPhone, a regularne ładowanie. 

Należy pamiętać, aby nie mylić kalibracji z regularnym ładowaniem. Bateria w iPhone’a będzie działać dłużej jeżeli będziesz ją często ładował!  Staraj się nie doprowadzać do sytuacji gdy stan naładowania baterii spadnie do zera!

Najlepiej podłączać telefon w momencie, gdy wskaźnik pokazuje nie mniej niż  20%. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat maksymalizacji wydajności i żywotności baterii, to koniecznie odwiedź oficjalną stronę Apple.

Oczywiście dla wielu z nas takie praktyki w życiu codziennym są ciężkie do wykonania, dlatego żywotność baterii będzie spadać szybciej. Jeżeli nie możesz trzymać się reguł dotyczących dbania o baterię iPhone’a, to możesz co pewien czas dokonać wymiany akumulatora.

Koszt wymiany baterii iPhone w serwisie waha się od 100 złotych do około 400 złotych. Wszystko zależy od konkretnego modelu. Apple sugeruję wymianę baterii poniżej żywotności na poziomie 80%.

Formatowanie baterii w iPhone? Obalamy popularne mity! Sprawdź czy warto...
Aby poznać pełny wykres zużycia akumulatora należy dokonać pełnego rozładowania i naładowania baterii. Niektórzy posiadacze telefonów Apple są sceptyczni co do tego rozwiązania, jednak niewiele osób zna dokładne działanie systemu iOS.  Poniżej postaramy się, udowodnić że jest zupełnie inaczej i kalibracja baterii w iPhonie ma sens!

Jak poprawnie wykonać formatowanie baterii iPhone.

W pierwszej kolejności musisz w pełni rozładować baterię. Możesz to zrobić podczas normalnego użytkowania. Nie ma potrzeby rozładowywania akumulatora na siłę.

Jeżeli jest to dla Ciebie trudne, to spróbuj pograć w wymagające graficznie gry. Możesz również uruchomić latarkę, czy odtwarzać filmy na telefonie. Wówczas powinieneś zauważyć znacznie szybszy spadek poziomu naładowania.

Proces rozładowywania najlepiej wykonać w momencie, gdy telefon nie będzie Ci potrzebny przez kilka najbliższych godzin.

Gdy Twój iPhone się wyłączy zostaw go na pewien czas i nie podłączaj do ładowarki. Najlepiej zostawić telefon na noc całkowicie rozładowany. Nie jest to oczywiście przymus, ale taka czynność znacznie pomaga w poprawnym skalibrowaniu baterii.

Po upływie kilku godzin podłącz iPhone’a do ładowarki i poczekaj aż pasek osiągnie 100%. Jeśli to możliwe, to postaraj się przytrzymać telefon na ładowarce trochę dłużej. Według Apple 100% naładowania oznacza, że uzyskamy oczekiwaną żywotność akumulatora, ale producent dopuszcza dalsze ładowanie urządzenia.

Innymi słowy iPhone, iPad oraz iPod Touch wyświetlają stan 100% tuż przed osiągnięciem stanu pełnego naładowania. Z tego powodu urządzenia mogą nadal być ładowane. Przy osiągnięciu szczytowego poziomu naładowania, system iOS pozwoli na delikatne rozładowanie, aby następnie je doładować do pełnego stanu.

Według Michaela Tchao wiceprezesa ds. marketingu w Apple, urządzenia z logo nadgryzionego jabłka zostały zaprojektowane tak, aby była możliwość podłączenie telefonu, tabletu, czy iPoda tak długo jak tylko chcemy. Wracając do kalibrowania baterii, najlepiej odczekać 2 godziny po zobaczeniu 100% naładowania.

Wskazówka, jak szybciej naładować iPhone:

Jeżeli wyłączysz swój telefon to ładowanie baterii będzie odbywało się szybciej! Na proces ładowania od 0 do 100% trzeba przeznaczyć około 2-3 godziny w zależności od modelu iPhone’a.

Po wykonaniu wyżej wymienionych czynności należy zresetować smartfona poprzez przytrzymanie przycisku usypiania/budzenia oraz przycisku Home. W nowych iPhone’ach należy przytrzymać przycisk zwiększania głośności i usypiania/budzenia. Po chwili iPhone uruchomi się ponownie i będzie gotowy do działania. Skorzystaj z naszego poradnika i zobacz instrukcję jak wykonać hard reset.

Kalibracja baterii iPhone’a krok po kroku

Proces kalibracji baterii jest najbardziej efektywny i posiadaczom iPhone’ów pozwoli na jeszcze lepsze zarządzanie baterią, a także zwiększenie czasu pracy. Przypomnijmy jeszcze raz, co należy zrobić, aby skalibrować akumulator w sposób poprawny.

Formatowanie baterii w iPhone? Obalamy popularne mity! Sprawdź czy warto...

 1. Używaj iPhone’a, aż wyłączy się automatycznie. Jeżeli żywotność baterii zbliża się do 0%, a chcesz przyspieszyć cały proces, to włącz latarkę, zwiększ jasność ekranu na maksymalną wartość, odtwarzaj wideo lub zagraj w grę.
 2. Pozostaw wyłączonego iPhone’a na kilka godzin lub na całą noc. Ten proces ma pomóc w całkowitym rozładowaniu baterii.
 3. Podłącz iPhone’a i poczekaj aż się włączy. Upewnij się, że używasz ładowarki dostarczonej przez Apple lub takiej, która działa przy zachowaniu podobnej mocy i natężenia prądu.
 4. Przytrzymaj przycisk usypiania/budzenia i przesuń pasek, aby wyłączyć smartfona.
 5. Pozwól, aby iPhone ładował się przez co najmniej 3 godziny. Starsze iPhone’y dobrze ładować przez 5 godzin. Wskaźnik postępu ładowania nie jest wyświetlany, gdy telefon jest wyłączony.
 6. Przy podłączonym kablu naciśnij przycisk usypiania/budzenia na około sekundę, aby uruchomić iPhone’a.
 7. Po uruchomieniu iPhone’a przytrzymaj przyciski usypiania/budzenia i home button (w nowych iPhone’ach przytrzymujemy górny przycisk głośności)
 8. W momencie, gdy iPhone się uruchomi, odłącz kabel od ładowania.
 9. Gotowe! Bateria została poprawnie skalibrowana!

Mity dotyczące kalibracji baterii – odpowiadając na głosy krytyków

Zdajemy sobie sprawę, że przedstawiony sposób na formatowanie baterii iPhone może spotkać się z głosami krytyki, dlatego postaramy się przekonać niezdecydowanych do tej metody. Niektóre głosy mówią, że całkowite rozładowywania akumulatora litowo-jonowego może być szkodliwe.

Rzeczywiście, po części jest to prawda. Jednak żeby tak się stało konieczne byłoby wykonywanie czynności kalibracyjnych każdego dnia. Użytkownik powtarzający czynność od czasu do czasu nie musi obawiać się, że bateria ulegnie uszkodzeniu. Jeżeli wykonujesz kalibrację raz na trzy miesiące, to ryzyko uszkodzenia baterii zmniejsza się praktycznie do zera.

Sam proces rozładowywania akumulatora nie jest szkodliwy. Taką samą czynność wykonuje wiele osób podczas codziennego korzystania z iPhone’a. Warto dodać, że doprowadzanie telefonu do 0% każdego dnia nie działa najlepiej na żywotność, ale obniżanie poziomu co kilka-kilkanaście tygodni nie powoduje większych problemów.

Formatowanie baterii iPhone ma wpływ nie tylko na lepszą kondycję, ale również pozwala na uzyskiwanie wiarygodniejszych danych zbieranych w dedykowanej aplikacji na iOS. Po dobrze wykonanym procesie kalibracji nie będziesz musiał obawiać się, że z dnia na dzień akumulator zacznie działać coraz gorzej i nagle z 30% naładowania zrobi się 5% w niespełna 30 minut.

Krytycy tego rozwiązania twierdzą, że pełne ładowanie iPhone’a powoduje uszkodzenie baterii. Apple już dawno wprowadziło technologię, które lepiej zarządza ładowaniem przy ostatnich 20%. Gdy poziom naładowania baterii przekroczy 80%, wówczas układ scalony zasilania iPhone’a zmniejsza prąd ładowania.

Nazywa się to ładunkiem podtrzymującym. Zmniejszenie poziomu naładowania obciąża akumulator zdecydowanie mniej niż praca z pełnym ładunkiem. Aby określić kiedy rozpocznie się ładowanie podtrzymujące konieczne są wiarygodne informacje dla systemu. A to jest możliwe tylko, gdy wykonamy kalibrację baterii.

Formatowanie baterii w iPhone? Obalamy popularne mity! Sprawdź czy warto...

Ponadto niektórzy twierdzą, że doprowadzanie baterii do dwóch skrajnych wartości (skrajnego rozładowania i maksymalnego naładowania) przynosi więcej szkody niż pożytku. Przypominamy ponownie, że ten proces wykonujemy raz na 1-3 miesiące.

Tak jak pisaliśmy wcześniej, wiele osób podobne metody stosuje w codziennym użytkowaniu. Cały proces nie jest szkodliwy i z pewnością nie doprowadzi do konieczności wymiany akumulatora, możesz być o to spokojny! Wszystko odbywa się w ramach normalnej pracy urządzenia.

Cała tajemnica w kalibracji polega na stworzeniu dokładnego pomiaru zużycia akumulatora. Taki ruch pozwoli na wydłużenie jej żywotności. Precyzyjne statystyki lepiej wpływają na iPhone’a, a użytkownikowi dostarczają rzeczywistych informacji, co jest niezwykle istotne!

Większość użytkowników, nie wyłącza iPhone’a podczas ładowania. Warto jednak wiedzieć, że gdy telefon jest włączony i podłączony do ładowarki, to generuje więcej ciepła, a to ma bezpośredni wpływ na skrócenie żywotności baterii. Niestety, ale dla użytkownika to komfort, ponieważ może korzystać z urządzenia. W rzeczywistości szkodzi on baterii.

Wyłączenie baterii generuje mniej ciepła niż typowe ładowanie i dodatkowo akumulator ładuje się szybciej, ponieważ telefon nie zużywa energii. Po raz kolejny udowadniamy, że kalibracja nie szkodzi baterii! Apple na przestrzeni lat poczyniło wielkie postępy w zarządzaniu czasem pracy baterii, ale to nie oznacza, że kalibracji nie można wykonać w nowych iPhone’ach!

Spraw, żeby bateria Twojego iPhone’a działała dłużej! 

Jeżeli znalazłeś się na naszej stronie, to prawdopodobnie Twoja bateria nie działa tak, jak powinna. W większości przypadków kalibracja powinna pomóc. Jednak pamiętaj, że ten proces nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów.

Może zdarzyć się, że akumulator litowo-jonowy zużył się i po prostu trzeba go wymienić. Warto obserwować kondycję baterii w ustawieniach. Jeżeli jest ona mniejsza niż 80%, to może oznaczać konieczność wymiany baterii i konieczna będzie pomoc wyspecjalizowanego Serwis Apple.  Przed naprawą musisz wiedzieć, że zapewniamy:

 darmowego kuriera na terenie kraju,
 naprawa wykonana jest od ręki,
 potwierdzamy usterkę po bezpłatnej diagnostyce,
 naprawiamy po akceptacji kosztów,

Dlatego jeżeli nie chcesz utracić dostępu do telefonu, ryzykować uszkodzenia telefonu lub cenisz sobie czas i wygodę skorzystaj z pomocy Serwisu. Sprawdź koszt naprawy i zamów darmowego kuriera:

Słaba bateria?

Potrzebujesz doładowania?
Zacznij od całego dnia na nowej baterii!

Wymiana baterii iPhone

Pamiętaj - podziel się wiedzą...

Jeżeli dzięki naszemu  poradnikowi rozwiązałeś zwiększyłeś wydajność baterii w iPhone  to proszę zostaw komentarz lub udostępnij ten artykuł.  Dzięki temu więcej osób dowie się jak w łatwy sposób naprawić telefon bez konieczności wizyty w Serwis iPhone. W przypadku gdyby problem nie został rozwiązany prosimy  o kontakt przez formularz. Napewno znajdziemy rozwiązanie problemu.

Formatowanie baterii w iPhone? Obalamy popularne mity! Sprawdź czy warto...

Komentarze i powiązane wpisy

  1. Cieszymy się, że udało się rozwiązać problem. Bateria w iPhone podczas użytkowania wciąż podlega procesowi degradacji całkowitej pojemności. Jeśli czas pracy na pełnym naładowaniu nie będzie już Pana satysfakcjonował, zachęcamy do skorzystania z usługi wymiany baterii w iPhone.

 1. Czyli telefon ma się ładować do tych 100% caly czas na wyłączonym telefonie? I jeszcze jedno pytanie, po co w kroku 6 przytrzymac przycisk usypiania/budzenia skoro w kroku 7 włączamy telefon? Dwa razy włączamy telefon?

  1. Dzięki za komentarz! Tak, proszę pozwolić aby iPhone naładował się do 100% podczas wyłączenia. W kroku szóstym chodzi o to, aby sprawdzić czy urządzenie jest już naładowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button