Apple ID co to jest? Sprawdź, co musisz wiedzieć o identyfikatorze Apple

   
  Apple ID co to jest?

  Apple ID to konto, które powinien posiadać każdy użytkownik iPhone, iPad czy też Mac’a. Niezalogowanie do konta Apple ID ma wpływ na ograniczenie funkcjonalności urządzenia oraz jego bezpieczeństwa. Unikalny identyfikator użytkownika daje dostęp do wielu przydatnych usług takich jak: App Store, iTunes Store, Apple Music, iCloud, iMessage oraz FaceTime. W tym artykule postaramy się dokładnie wyjaśnić:

  • Co to jest Apple ID? 
  • Jak założyć konto?
  • Czy identyfikator Apple ID jest potrzebny?
  • Dlaczego warto korzystać z konta Apple ID?
  • Czy można mieć więcej niż jedno konto Apple ID
  • Jak można zabezpieczyć Apple ID
  • Jak usunąć Apple ID
  • Jak zmienić lub odzyskać Apple ID
  • Jakie są różnicę pomiędzy Apple ID oraz iCloud

  Co to jest Apple ID? 

  W dużym uproszczeniu jest to unikalny identyfikator użytkownika. Służy do logowania się do wszystkich usług Apple oraz identyfikacji swoich urządzeń w bazie danych Apple. Na tej podstawie firma z San Francisco identyfikuje Ciebie jako użytkownika.

  Apple ID co to?

  Pamiętaj: Apple ID nie jest obowiązkowe – istnieje możliwość aktywacji urządzeń bez logowania się do ekosystemu usług Apple. Konto Apple ID jest całkowicie darmowe. Podsumowując: jest to uniwersalna wizytówka, z której możemy skorzystać na każdym urządzeniu z logo nadgryzionego jabłka.

  Jakie korzyści daje identyfikator Apple ID?

  Podstawową zaletą Apple ID jest możliwość synchronizowania danych pomiędzy urządzeniami przypisanymi do jednego konta. Oznacza to, że muzyka, notatki, zdjęcia, czy dane aplikacji są wysyłane do wirtualnej chmury. Z iCloud informacje przesyłane są dalej na pozostałe urządzenia zalogowane do konta Apple. Dzięki temu zawsze będziesz na bieżąco. To niezwykle wygodne rozwiązanie!

  Jakie korzyści daje identyfikator Apple ID?

  Świetnym przykładem działania synchronizacji urządzeń jest funkcja Handoff. Rozpoczynając pisanie maila na iPhonie, możesz w dowolnym momencie uruchomić swój komputer Mac i dokończyć pisanie wiadomości na nim. Oczywiście możliwości jest dużo, dużo więcej! Apple ID synchronizuje w iCloud informacje o zapisanych dokumentach w takich programach jak chociażby Pages, Numbers, czy Keynote. To rozwiązanie jest wspierane także przez aplikacje firm trzecich. Dodatkowo Twoje dane będą dodatkowo zabezpieczone w chmurze. Ekosystem Apple bez konta Apple ID nie wykorzystuje swoich możliwości, dlatego każdy posiadacz sprzętów logo nadgryzionego jabłka po prostu musi je mieć! 

  Jak założyć Apple ID? 

  Konto Apple ID możesz założyć podczas aktywowania urządzenia. Wystarczy, że klikniesz na zakładkę „Nie mam Apple ID”. Po wpisaniu niezbędnych danych i ustaleniu hasła będziesz mógł zacząć korzystać ze wszystkich funkcji. Apple ID możesz założyć także z poziomu przeglądarki. Jedyne, co musisz zrobić, to zalogować się na stronie https://appleid.apple.com/account

  Jak założyć Apple ID?

  Czy identyfikator Apple ID jest potrzebny? 

  Posiadanie własnego konta jest niezbędne do wykorzystywaniu pełnych możliwości produktów amerykańskiego producenta. Pozwala na korzystanie z chmury iCloud, Apple TV+ a także serwisu Apple Music. Dzięki funkcji zaloguj się z Apple możesz korzystać z wybranych serwisów innych firm. Korzystając z identyfikatora Apple ID może również podpiąć kartę kredytową, aby dokonywać płatności za pośrednictwem Apple Pay. Do wszystkich tych czynności posiadanie Apple ID jest konieczne! 

  Identyfikator ma również duży wpływ na Twoje bezpieczeństwo. Pamiętaj: Wszystkie Twoje urządzenia przypisane są do jednego konta. Dzięki temu po włączeniu funkcji „Lokalizator”, jesteś w stanie zlokalizować telefon, tablet, czy komputer. Masz również możliwość zablokowania urządzenia, jego wymazania lub wysłania wiadomość do znalazcy zagubionego sprzętu. Z takiego rozwiązania warto korzystać!

  Gigant z Cupertino bardzo dobrze zabezpiecza swoje urządzenia, co znacznie zwiększa szanse na ich odnalezienie. Dodatkową zaletą konta Apple ID jest brak możliwości aktywacji urządzenia bez posiadania odpowiednich danych . Jeżeli Twoje urządzenie zginie lub zostanie skradzione to bez poddanie danych do konta tj. adresu e-mail oraz hasła nie będzie można z niego skorzystać!

  Chmura Rodzinna w ramach konta Apple ID. Wspólne zakupy, udostępnianie subskrypcji oraz kontrola rodzicielska!

  Chmury Rodzinna to rozwiązanie dzięki, któremu wraz z pięciorgiem członków rodziny możecie dzielić się zakupionymi aplikacjami w App Store, tworzyć wspólne albumy zdjęć oraz udostępniać subskrypcje usług Apple.

  W Twojej rodzinie są dzieci do 13 roku życia? One również mogą mieć założone konto Apple ID. Jako rodzic lub opiekun prawny, który utworzył dla dziecka Apple ID możesz zdalnie zarządzać takimi uprawieniami jak:

  • zatwierdzenie zakupów i pobrań aplikacji z App Store
  • kontrolować i ograniczać czas spędzony przed urządzeniem
  • korzystać z usługi Apple Cash (przesyłanie pieniądze przez Wiadomości)

  Chmura rodzina to doskonały sposób na znajdowanie zagubionych urządzeń oraz lokalizowanie członków rodzinny.

  Apple ID oznacza błyskawiczne lokalizowanie najbliższych

  W ramach usługi lokalizator możesz udostępnić znajomym swoją lokalizację. Jeżeli korzystasz z Chmury Rodzinnej to Twoją lokalizację mogą obserwować również członkowie rodziny. Wystarczy w opcjach wybrać odpowiednią opcję:

  • Sprawdź: jak udostępnić lokalizacje rodzinie?

  Zagubiona słuchawka AirPods? Możesz wyświetlić jej lokalizację!

  Masz problem ze znalezieniem swoich słuchawek AirPods. Wystarczy, że są podłączone do urządzenia zalogowane do konta Apple ID. Możesz skorzystać z aplikacji Lokalizator i sprawdzić lokalizację słuchawek na mapie. Może również sprawdzić lokalizację słuchawek przez stronę iCloud. Istnieje również możliwość odtworzenia dźwięku na zaginionym akcesorium.

  • Sprawdź: jak znaleźć słuchawkę AirPods?

  Dlaczego warto korzystać z konta Apple ID: 

  • synchronizacja kontaktów, zdjęć, plików, wiadomości, kopii zapasowych i innych 
  • lokalizacja zgubionych, bądź skradzionych urządzeń 
  • dokonywanie płatności w AppStore 
  • pobieranie materiałów darmowych oraz płatnych w AppStore 
  • dostęp do serwisów takich jak  Music,  Arcade,  TV+ 
  • Zabezpieczenie, które uniemożliwia użycie innego Apple ID na skradzionym sprzęcie

  Czy można mieć więcej niż jedno Apple ID? 

  Oczywiście można mieć więcej niż jedno Apple ID, jednak nie polecamy takiego rozwiązania. Dlaczego? Ponieważ każde urządzenie może być przypisane tylko do jednego identyfikatora, dlatego synchronizacja pomiędzy nimi jest problematyczna.

  Uwaga: Zdarzają się sytuację gdy kliku członków rodziny korzysta z jednego konta. Takie rozwiązanie prowadzi do sytuacji, gdy wszystkie prywatne wiadomości są synchronizowane pomiędzy urządzeniami. Stanowczo odradzamy wybór takiego rozwiązania!

  Jak można zabezpieczyć Apple ID? 

  Apple ID zawiera wiele wrażliwych danych, które mogą zostać wykradzione. Inżynierowie z Cupertino zdają sobie z tego sprawę, dlatego wprowadzili szereg opcji mających na celu zabezpieczenie identyfikatora. Bardzo dobrze sprawdza się weryfikacja dwupoziomowa. Można ją włączyć w kilku prostych krokach. 

  Uwierzytelnianie dwupoziomowe dla konta Apple ID

  Włączenie weryfikacji dwupoziomowej za pośrednictwem przeglądarki: 

  1. Uruchom okno przeglądarki i przejdź do strony appleid.apple.com 
  2. Wpisz swoje Apple ID oraz hasło 
  3. W sekcji „Bezpieczeństwo” przejdź na stronę swojego konta i kliknij opcję „Edytuj”
  4. Zaznacz weryfikację dwuetapową

  Włączenie weryfikacji dwupoziomowej na urządzeniach z iOS 

  1. Przejdź do ustawień i kliknij w zakładkę Apple ID na samej górze 
  2. Kliknij na zakładkę „Hasła i Bezpieczeństwo”
  3. Kliknij na „Uwierzytelnianie dwupoziomowe dla konta Apple ID” 

  Włączanie weryfikacji dwupoziomowej na komputerze Mac 

  1. Wybierz ikonkę Apple w lewym górnym rogu ekranu i przejdź do preferencji systemowych, a następnie kliknij w Apple ID 
  2. Wejdź w zakładkę Hasło i ochrona 
  3. Zaznacz opcję Włącz przy nazwie Uwierzytelnianie dwupoziomowe 

  Od tej pory przy każdym logowaniu będziesz musiał wpisać specjalny kod wygenerowany na drugim urządzeniu. Dodatkowo, system poda Ci przybliżoną lokalizację Twojego logowania. W ten sposób można bardzo łatwo wyłapać, czy ktoś niepożądany nie próbuje dostać się do naszego konta i wykraść Apple ID. 

  Jak usunąć konto Apple ID

  Nie korzystasz już ze swojego Apple ID lub po prostu zmieniłeś system operacyjny telefonu? W każdej chwili możesz zrezygnować ze swojego konta i usunąć wszystkie swoje dane z serwerów Apple.

  Pamiętaj: z chwilą usunięcia swojego identyfikatora nie będziesz mógł korzystać z usług Apple. Usuniętego konta nie można w żaden sposób przywrócić. Wykasowanie konta prowadzi do usunięcia dostępu do zdjęć, iMessage, wszystkich usług Apple, w tym iCloud, App Store.

  • Sprawdź: jak usunąć Apple ID

  Jak zmienić lub odzyskać Apple ID

  Korzystasz ze starego adresu email do logowania się do konta Apple ID? Mamy dobrą wiadomość! Istnieje możliwość zmiany adresu bez ryzyka utraty dostępu do swoich danych. Jeżeli chcesz zmienić swój stary adres email wystarczy skorzystać z naszego poradnika:

  • Sprawdź: jak zmienić apple id

  Uwaga – podziel się zdobytą wiedzą…

  Jeżeli dzięki poradnikowi dowiedziałeś się czegoś nowego na temat Apple ID to proszę zostaw komentarz lub udostępnij ten artykuł. Jeżeli masz jakieś pytania to koniecznie daj znać w komentarzach. Z przyjemnością rozbudujemy poradnik o interesujące zagadnienia.

  Apple ID co to jest? Sprawdź, co musisz wiedzieć o identyfikatorze Apple [2021]

  Dzięki temu więcej osób dowie się jak w łatwy sposób skonfigurować ekosystem bez konieczności wizyty w Serwis Apple.

  Komentarze i powiązane wpisy

  1. Od kiedy znalazlem w necie serwis applefix we Wroclawiu i trafilem na tego bloga jestem realnie bogatszy w wiedze o apple. Chlopaki z legnickiej we Wroclawiu robicie swietna robote. Pozdrawia Pawel ze Środy Śląskiej. Oby takich ludzi z pasja do swojej pracy bylo wiecej!👍👍👍

   1. Dziękujemy za miłe słowa Panie Pawle! Ogromnie nas cieszy każdy zadowolony z naprawy klient. Nasz punt przy ul. Legnickiej 62 cieszy się naprawdę dużą popularnością. Zapraszamy ponownie z każdą naprawą Apple.
    Pozdrawiamy, serwis AppleFix Wrocław 🍏

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Call Now Button