Jak wyłączyć kamerę w MacBooku? iSight

   
  Jak wyłączyć kamerę w MacBooku? iSight

  Zależy ci na twojej prywatności – to jasne! Możesz o nią zadbać na wiele sposobów, a jednym z nich będzie wyłączenie (lub zasłonięcie) kamery w MacBooku. Możesz to zrobić korzystając z jednego z naszych sprawdzonych sposobów.

  Poniżej dowiesz się, jak:

  • Wyłączyć kamerę w MacBooku bez użycia Terminala
  • Wyłączyć kamerę iSight w Terminalu
  • Bronić się przed camfacingiem
  • Kontrolować uprawnienia prywatności

  Kwestia bezpieczeństwa naszych danych w sieci, a także ochrony wizerunku od dekady uchodzi za sprawę newralgiczną. Wraz z rozwojem technologii, hakerzy uzyskali większe pole do manewru, bez problemu mogąc co i rusz wykradać nasze dane korzystając z luk bezpieczeństwa. Największą obsesję zdaje się wzbudzać zjawisko camfectingu, czyli innymi słowy, podglądania przez kamery wbudowane w MacBooki czy urządzenia z iOS.

  Jest to wprawdzie problem nieco iluzoryczny – nic nam z wyłączenia kamery, jeśli nie korzystamy z bezpiecznych połączeń, nie dbamy o bezpieczeństwo naszych haseł, czy nie wiemy co to VPN. Ale jeśli z jednego lub drugiego powodu potrzebujesz zasłonić, lub wyłączyć kamerę w MacBooku, to nic przesadnie skomplikowane. 

  Wyłączenie kamery w MacBooku – po prostu ją zaklej

  Najprostszą, najmniej skomplikowaną i skuteczną metodą „wyłączenia” kamery iSight / FaceTime jest jej zaklejenie. 

  1. Nie naklejaj taśmy bezpośrednio na obiektyw oraz ekran – niektóre kleje mogą być trudne do zmycia.
  2. Najlepiej skorzystaj z niewielkiej, „żółtej” kartki samoprzylepnej.
  3. Na rynku dostępne są niedrogie osłony kamery.

  Wyłączenie kamerki iSight w MacBooku

  Samodzielne wyłączenie kamery wymaga minimalnej wiedzy na temat pracy z Terminalem. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia, zastanów się przed wprowadzeniem zmian:

  Jak wyłączyć kamerę w MacBooku? iSight
  Musisz mieć minimum doświadczenia z pracą z Terminalem, żeby wykonać poniższe czynności.

   

  1. Na samym początku operacji zrób ukryty folder z backupem dla pliku: włącz Terminal klikając cmd+spacja i zatwierdź następującą komendę:

   mkdir /System/Library/QuickTime/.iSightBackup
  2. Następnie wpisz (tak, pomiędzy “sudo mv” a “/System” znajdują się dwie spacje):

   sudo mv /System/Library/QuickTime/QuickTimeUSBVDCDIgitizer.component /System/Library/QuickTime/.iSightBackup/

   Dzięki temu przeniesiesz się do QuickTime, który pozwala kamerce iSight na dostęp do utworzonego przed chwilą folderu.
  3. Uruchom ponownie komputer i gotowe!

  Ważne: W przypadku chęci ponownego uruchomienia kamerki iSight, konieczne będzie przeniesienie pliku QuickTimeUSBVDCDIgitizer.component do katalogu /System/Library/QuickTime/.

  Od teraz żaden program nie będzie miał dostępu do wbudowanej kamerki iSight – w przypadku otwarcia programu na niej bazującego, pojawi się komunikat o braku podłączenia urządzenia nagrywającego.

  Czy muszę się bronić przed camfectingiem?

  Prawdę mówiąc to, o ile nie jesteś ministrem albo celebrytą – nie masz się czego martwić. Choć byłoby to dla nas wielkim wyróżnieniem, nasz poradnik nie jest skierowany do osób publicznych ani szefów służb specjalnych – a tylko ta grupa (w połączeniu z użytkownikami ściągającymi dane z niezaufanych witryn) ma powody do obaw. Szansa na zostanie zaatakowanym będąc osobą postronną, jest naprawdę nikła. Znacznie częściej, wbrew naszej woli sfotografują nas gimnazjaliści, korzystających ze Snapchata, czy turyści cykających fotki palm w Egipcie. A więc nie ma powodów do obaw.

  Dodatkowo, obecne technologie mające na celu chronić nasz komputer przed złośliwym oprogramowaniem są używane przez Apple od dawna, i jedynym naszym zadaniem jest instalowanie aktualizacji OS X, oraz rozwaga przy pobieraniu plików.

  To możesz zrobić – kontroluj uprawnienia aplikacji

  Dużo sensowniejsze jest zastanowienie się, jakie uprawnienia posiadają aplikacje firm trzecich. Przykładowo – czy Evernote rzeczywiście potrzebuje twoje dane lokalizacyjne?

  1. Otwórz Ustawienia systemowe.

   Jak wyłączyć kamerę w MacBooku? iSight
  2. Wybierz Prywatność i ochrona.

   Jak wyłączyć kamerę w MacBooku? iSight
  3. Zobaczysz długą listę, zaczynającą się od Usług lokalizacji. W każdej zakładce zgrupowano aplikacje, które posiadają lub chciały otrzymać dostęp do określonych funkcji.

   Jak wyłączyć kamerę w MacBooku? iSight
   W najnowszej wersji macOS Ventura, ustawienia prywatnosci wyglądają nieco inaczej i przypominają te z iOS (zasada działania jest tam sama, nie zgubisz się).

    

  Uprawnienia aplikacji możesz ustawiać w identyczny sposób w urządzeniach iOS i z systemem macOSX. Doświadczenie podpowiada, że zewnętrzne aplikacje z reguły chcą więcej, niż to potrzebne do poprawnego działania.

  Uszkodzona kamera?

  Uszkodzone kamery, nie tylko w MacBookach, ale także w iPhone i iPad, są elementami, które regularnie wymieniamy. W MacBookach posiadających wyświetlacze Retina, wymiana kamery wiąże się w wymianą całej matrycy (ale spokojnie, nie zawsze niedziałająca kamera wymaga wymiany – nasi specjaliści są w stanie określić, czy problem z kamerą nie wynika np. z usterki systemowej). Jeśli masz problem z kamerą w MacBooku, wystarczy skorzystać z Naprawy Wysyłkowej.

  A może masz inne metody na poprawę swojej prywatności w sieci? Daj znać w komentarzach!

  Jak wyłączyć kamerę w MacBooku? iSight

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Call Now Button