Jak wyłączyć kamerę w MacBooku? iSight

 
Jak wyłączyć kamerę w MacBooku? iSight

Zależy ci na twojej prywatności – to jasne! Możesz o nią zadbać na wiele sposobów, a jednym z nich będzie wyłączenie (lub zasłonięcie) kamery w MacBooku. Możesz to zrobić korzystając z jednego z naszych sprawdzonych sposobów.

Poniżej dowiesz się, jak:

Kwestia bezpieczeństwa naszych danych w sieci, a także ochrony wizerunku od dekady uchodzi za sprawę newralgiczną. Wraz z rozwojem technologii, hakerzy uzyskali większe pole do manewru, bez problemu mogąc co i rusz wykradać nasze dane korzystając z luk bezpieczeństwa. Największą obsesję zdaje się wzbudzać zjawisko camfectingu, czyli innymi słowy, podglądania przez kamery wbudowane w MacBooki czy urządzenia z iOS.

Jest to wprawdzie problem nieco iluzoryczny – nic nam z wyłączenia kamery, jeśli nie korzystamy z bezpiecznych połączeń, nie dbamy o bezpieczeństwo naszych haseł, czy nie wiemy co to VPN. Ale jeśli z jednego lub drugiego powodu potrzebujesz zasłonić, lub wyłączyć kamerę w MacBooku, to nic przesadnie skomplikowane.

Wyłączenie kamery w MacBooku – po prostu ją zaklej

Najprostszą, najmniej skomplikowaną i skuteczną metodą „wyłączenia” kamery iSight / FaceTime jest jej zaklejenie.

Naprawa iPhone

Michał z AppleFix radzi!

Zanim zakleisz kamerę w MacBooku: :

✓  nie naklejaj taśmy bezpośrednio na obiektyw oraz ekran – niektóre kleje mogą być trudne do zmycia,
✓  najlepiej skorzystaj z niewielkiej, „żółtej” kartki samoprzylepnej,
✓  na rynku dostępne są niedrogie osłony kamery.

Wyłączenie kamerki iSight w MacBooku

Samodzielne wyłączenie kamery wymaga minimalnej wiedzy na temat pracy z Terminalem. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia, zastanów się przed wprowadzeniem zmian:

Otwieranie terminala na macOS
Musisz mieć minimum doświadczenia z pracą z Terminalem, żeby wykonać poniższe czynności.

1. Na samym początku operacji zrób ukryty folder z backupem dla pliku: włącz Terminal klikając cmd+spacja i zatwierdź następującą komendę:


mkdir /System/Library/QuickTime/.iSightBackup

2. Następnie wpisz (pomiędzy “sudo mv” a “/System” znajdują się dwie spacje, dzięki temu przeniesiesz się do QuickTime, który pozwala kamerce iSight na dostęp do utworzonego przed chwilą folderu):

sudo mv /System/Library/QuickTime/QuickTimeUSBVDCDIgitizer.component /System/Library/QuickTime/.iSightBackup

3. Uruchom ponownie komputer i gotowe!

Ważne: W przypadku chęci ponownego uruchomienia kamerki iSight, konieczne będzie przeniesienie pliku QuickTimeUSBVDCDIgitizer.component do katalogu /System/Library/QuickTime/.

Od teraz żaden program nie będzie miał dostępu do wbudowanej kamerki iSight – w przypadku otwarcia programu na niej bazującego, pojawi się komunikat o braku podłączenia urządzenia nagrywającego.

Czy muszę się bronić przed camfectingiem?

Prawdę mówiąc to, o ile nie jesteś ministrem albo celebrytą – nie masz się czego martwić. Choć byłoby to dla nas wielkim wyróżnieniem, nasz poradnik nie jest skierowany do osób publicznych ani szefów służb specjalnych – a tylko ta grupa (w połączeniu z użytkownikami ściągającymi dane z niezaufanych witryn) ma powody do obaw. Szansa na zostanie zaatakowanym będąc osobą postronną, jest naprawdę nikła. Znacznie częściej, wbrew naszej woli sfotografują nas gimnazjaliści, korzystających ze Snapchata, czy turyści cykających fotki palm w Egipcie. A więc nie ma powodów do obaw.

Dodatkowo, obecne technologie mające na celu chronić nasz komputer przed złośliwym oprogramowaniem są używane przez Apple od dawna, i jedynym naszym zadaniem jest instalowanie aktualizacji OS X, oraz rozwaga przy pobieraniu plików.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Chcesz sprawdzić stan iPhone?

Dzięki naszej pomocy:

✓  zweryfikujesz historię napraw,
✓  ograniczysz ryzyko nietrafionego zakupu,
 ocenisz opłacalność transakcji,

Jak wyłączyć kamerę w MacBooku? iSight

To możesz zrobić – kontroluj uprawnienia aplikacji

Dużo sensowniejsze jest zastanowienie się, jakie uprawnienia posiadają aplikacje firm trzecich. Przykładowo – czy Evernote rzeczywiście potrzebuje twoje dane lokalizacyjne?

  1. Otwórz Ustawienia systemowe.Ustawienia prywatności na macOS
  2. Wybierz Prywatność i ochrona. Ustawienia prywatności na mac

Zobaczysz długą listę, zaczynającą się od Usług lokalizacji. W każdej zakładce zgrupowano aplikacje, które posiadają lub chciały otrzymać dostęp do określonych funkcji.

Usługi lokalizacji oraz inne ustawienia prywatności w Preferencjach systemowych macOS.
W najnowszej wersji macOS Ventura, ustawienia prywatności wyglądają nieco inaczej i przypominają te z iOS (zasada działania jest tam sama, nie zgubisz się).

 

Uprawnienia aplikacji możesz ustawiać w identyczny sposób w urządzeniach iOS i z systemem macOSX. Doświadczenie podpowiada, że zewnętrzne aplikacje z reguły chcą więcej, niż to potrzebne do poprawnego działania.

Uszkodzona kamera?

Uszkodzone kamery, nie tylko w MacBookach, ale także w iPhone i iPad, są elementami, które regularnie wymieniamy. W MacBookach posiadających wyświetlacze Retina, wymiana kamery wiąże się w wymianą całej matrycy (ale spokojnie, nie zawsze niedziałająca kamera wymaga wymiany – nasi specjaliści są w stanie określić, czy problem z kamerą nie wynika np. z usterki systemowej). Jeśli masz problem z kamerą w MacBooku, wystarczy skorzystać z Naprawy Wysyłkowej.

Pamiętaj – podziel się wiedzą…

Jeżeli dzięki naszemu  poradnikowi rozwiązałeś zwiększyłeś wydajność baterii w iPhone  to proszę zostaw komentarz lub udostępnij ten artykuł.  Dzięki temu więcej osób dowie się jak w łatwy sposób naprawić telefon bez konieczności wizyty w Serwis iPhone. W przypadku gdyby problem nie został rozwiązany prosimy  o kontakt przez formularz. Napewno znajdziemy rozwiązanie problemu.

Jak wyłączyć kamerę w MacBooku? iSight

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button