Określ, ile cykli może wytrzymać Twój MacBook!

 
Określ, ile cykli może wytrzymać Twój MacBook!

Chociaż technologia wciąż prze do przodu, jak na złość nasze ukochane urządzenia psują się coraz szybciej. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z Macbookiem czy smartfonem od Samsunga, schemat działania jest taki sam: sprzęt działa bez zarzutu przez dłuższy okres, po czym nagle „wysiada”. A wszystko to ma jedną przyczynę – niepowstrzymaną chciwość producentów.

Określanie konkretnej liczby cykli działania sprzętów ma nas oczywiście skłaniać do częstszej wymiany urządzeń. Warto więc wiedzieć jak sprawdzić tę ważną informację.

Ile cykli ładowania ma MacBook?

W przypadku MacBooków możemy mówić o naprawdę porządnym wykonaniu akumulatorów(to ten komponent uchodzi za najbardziej wrażliwą część każdego komputera) – Apple przygotowało je bowiem na przetrwanie aż 1000 cykli.

Czy to oznacza, że przy jednym ładowaniu dziennie MacBook wytrzyma ledwie trzy lata? Z pewnością nie. Gdy sprzęt przekroczy określoną liczbę cykli, bateria zaczyna coraz mocniej się zużywać, a więc pozwala na krótszy czas pracy. Nie jest to jednak zmiana z dnia na dzień; stopniowe wygaszanie akumulatora może trwać dobre kilka lat.

Ważna jest jednak znajomość definicji cyklu – jeżeli jednego dnia ze stanu 100% zejdziesz do 50%, a następnie naładujesz MacBooka do pełna, pełen cykl wciąż nie zostanie zakończony. Dopiero wykorzystanie kolejnych 50 punktów procentowych baterii spowoduje naliczenie jednego cyklu. Oznacza to zatem, że przy niezbyt intensywnym użytkowaniu potrzebne Ci będzie dobrych kilka dni, by nabić kolejny cykl.

Jak sprawdzić ile cykli pozostało w MacBooku?

Jeżeli nasza informacja wstrząsnęła Tobą na tyle, że nie możesz wysiedzieć spokojnie bez informacji o stanie Twojego MacBooka, koniecznie przytrzymaj klawisz Option i kliknij menu Apple. Wybierz opcję Informacje o systemie a następnie, w kategorii Sprzęt wybierz opcję Zasilanie.

Na ile cykli określono akumulator w Twoim MacBooku?

Jeżeli nie wiesz, ile może wytrzymać Twój MacBook, koniecznie odwiedź stronę Określanie liczby cykli baterii notebooków Mac.

Dowiesz się z niej m.in. tego, iż praktycznie każdy MacBook wprowadzony do sprzedaży po 2008 r. wytrzyma 1000 cykli – starsze z kolei muszą radzić sobie z nieco niższą liczbą cykli – od 300 do 500.

Jak wspominaliśmy, przekroczenie odpowiedniego progu nie powoduje natychmiastowego zniszczenia MacBooka. Warto jednak rozważyć wymianę baterii w sytuacji, gdy akumulator zaczyna potrzebować coraz częstszego podłączania do gniazdka, a procent naładowania baterii maleje w zatrważającym tempie.

Komentarze i powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button