Nieoryginalny zasilacz do iPhone’a – pozbądź się go jak najszybciej!

 
Nieoryginalny zasilacz do iPhone’a – pozbądź się go jak najszybciej!

Wysokie ceny akcesoriów do urządzeń Apple sprawiają, że rynek podrabianych ładowarek, słuchawek i innych akcesoriów peryferyjnych lawinowo rośnie. Nieoryginalny kabel, zasilacz lub ładowarka do iPhone może uszkodzić urządzenie. Do tego ryzykujesz utratę gwarancji. Jak sprawdzić, czy kabel jest oryginalny?

W tym artykule dowiesz się:

Co tu zresztą dużo mówić – za najtańszą ładowarkę na Aliexpress (nie udawaliśmy się na żadne poszukiwania; podajemy cenę pierwszej ładowarki z brzegu) zapłacimy niecałe $4, a ceny za same kable Lightning zaczynają się już od 60 centów!

Dla porównania – oryginalna ładowarka, ta sama która kiedyś była dodawana do pudełka z każdym iPhone, to wydatek 119 zł. Kabel Lightning (1m) to kolejne… 119 zł. Czyli 240 zł za zestaw.

Nie dziwi więc, że Apple nie do końca może wytrzymać tę walkę, oferując oryginalne akcesoria w cenie blisko czterdziestokrotnie wyższej.

Oryginalny zasilacz oraz przewód zapewniają jednak to, czego nie zagwarantuje żadne akcesorium sprowadzane prosto z Chin – bezpieczeństwo iPhone’a. Oraz to, że Twój smartfon nie straci gwarancji.

Ale o tym za chwilę.

Nieoryginalna ładowarka do iPhone – co w sumie może się stać?

Pożar, poparzenie, porażenie prądem? Z tanimi zamiennikami to jak najbardziej możliwe.

Raport z 2016 roku pokazuje, że aż 99% ładowarek nie przeszło podstawowych testów bezpieczeństwa i stwarza zagrożenie porażenia prądem i pożaru. Podobny test przeprowadzony w 2017 r. przez brytyjskich ekspertów ds. bezpieczeństwa elektrycznego wykazał, że 98% podrabianych i imitowanych ładowarek nie przeszło jednego lub więcej testów mechanicznych i elektrycznych i nie nadaje się do sprzedaży ani używania.

Apple twierdzi, że 90% adapterów i kabli sprzedawanych na platformach internetowych, takich jak Amazon, to podróbki. Aby pomóc kupującym, umieszczają znaczek „made for Apple” (MFi) na pudełkach z polecanymi przez siebie akcesoriami.

Nieoryginalny zasilacz do iPhone’a – pozbądź się go jak najszybciej!

Wadliwe konstrukcje – spowodowane chęcią wyprodukowania jak największej liczby ładowarek w jak najkrótszym czasie czyhają zatem nie tylko na nasze iPhone’y. Ofiarami możemy być również my sami.

Utrata gwarancji? Jak najbardziej możliwe!

Co ważne, w przypadku pożaru spowodowanego nieoryginalną ładowarką, pełna odpowiedzialność spoczywa na użytkowniku. Ubezpieczyciel (o ile przy zakupie iPhone’a zadbałeś/aś o polisę) z pewnością zrzuci winę na Ciebie oraz… producenta.

Ale znaleźć go w Shenzhen w prowincji Guangdong może być naprawdę ciężko.

Nie należy również obarczać odpowiedzialnością za całą tę sytuację Apple. Koncern z Cupertino robi co może, by przeciwdziałać podobnym praktykom.

Wraz z wprowadzeniem systemu iOS 7, każdy iPhone otrzymał możliwość rejestracji i przechowywania danych na temat tego, do czego podłączyliśmy konkretnego smartfona.

Nieoryginalny zasilacz do iPhone’a – pozbądź się go jak najszybciej!

Certyfikowane zasilacze – wyposażone w odpowiednie chipy – są od razu identyfikowane przez iPhone’a.

Pozostałe zaś mogą być gwoździem do trumny. Okazuje się bowiem, że w przypadku zwarcia w nieoryginalnym zasilaczu, Apple może odmówić udzielenia gwarancji z powodu podłączenia urządzenia do nieodpowiedniej ładowarki.

Czym jest niecertyfikowana ładowarka do iPhone?

Choć Apple chciałoby mówić jedynie o własnych produktach, to jednak nawet w swojej ofercie posiada ładowarki innych firm.

Niezależnie od tego, z jakiej korzystamy, warto pamiętać o tym, by posiadała ona odpowiedni certyfikat (dzięki iOS 9 iPhone sam informuje o nieoryginalności ładowarki tuż po podłączeniu do smartfona).

Logo Made for iPod/iPhone/iPad widoczne jest na wielu produktach, których ceny zaczynają się już od 30 złotych.

Nieoryginalny zasilacz do iPhone’a – pozbądź się go jak najszybciej!

Chcesz sprawdzić, czy Twoja ładowarka posiada certyfikat? Koniecznie zobacz oficjalne stanowisko Apple (tylko dla spostrzegawczych).

Inne sposoby na sprawdzenie, czy ładowarka lub kabel jest oryginalna

Spójrz na obudowę wtyczki i sprawdź, czy nie ma błędów, takich jak błędy ortograficzne, niewłaściwe spacje i inne. Może im również brakować znaków. Pamiętaj, aby sprawdzić logo producenta, model i numer partii.

Powinieneś także zobaczyć znak bezpieczeństwa „CE”. Można to jednak łatwo sfałszować – w Europie “CE” powinno oznaczać ”Certified Europe”, ale przedsiębiorczy Chińczycy zmienili odstęp pomiędzy literami akronimu i zrobili z niego “China Export”.

Sprawdź kabel Apple ze złącza Lightning na USB. Powinien mieć napis „Zaprojektowany przez Apple w Kalifornii” i „Zmontowany w Wietnamie”, „Zmontowany w Chinach” lub „Indústria Brasileira” znajdujący się 17,7 cm od złącza USB. Po tym tekście powinien być również widoczny 12-cyfrowy numer seryjny.

Oryginalny kabel do iPhone – dlaczego to ważne?

Nieoryginalne kable i akcesoria Lightning mogą uszkodzić płytę główną. Jedną z częstszych usterek (przeoczonych przez mniej doświadczone serwisy Apple), jest uszkodzenie chipu Apple Tristar / U2-IC, odpowiedzialnego za zarządzanie energią oraz komunikację przez złącze Lightning.

Jeśli w przeszłości zdarzyło ci się wymienić baterie w starzejącym się iPhone, a po wymianie nic się nie zmieniło – najprawdopodobniej była to wina uszkodzonego U2-IC.

Uszkodzenie układu U2-IC można rozpoznać, gdy:

 • iPhone nie włącza się i nie reaguje na ładowarkę
 • bateria w iPhone bardzo szybko się rozładowuje (od 3 do 6h)
 • iPhone szybko się nagrzewa (robi się  gorący z prawej strony)
 • iPhonie uniemożliwia zgranie danych z komputera (przy użyciu kabla)

Wymiana układu ładowania U2 w iPhone jest rutynowo przeprowadzoną przez nas usługą serwisową i bardzo często spowodowana jest przez korzystanie z niecertyfikowanych akcesoriów korzystających ze złącza Lightning.

Czego nie ma podrabiany kabel Lightning?

Fakt, jest faktem, że przyszłość iPhone jest przyszłością bez portów. Ale kable Lightning póki co mają się dobrze.

W kablu Lightning znajdują się dwa ważne układy: E75 i NX20P3. Pierwszy z nich komunikuje się z chipem Tristar w telefonie i potwierdza, że podpięte jest certyfikowane akcesorium.

Drugi układ to zaawansowany przełącznik obciążenia, który chroni urządzenie przed przepięciami lub odwrotną polaryzacją.

Teraz już wiesz, dlaczego tanie ładowarki do iPhone powodują pożary i niszczą baterię w telefonie – nie posiadają ani E75 ani NX20P3.

Wnętrze oryginalnego kabla Lightning
Kabel Lightning to wbrew obiegowej opinii nie jest sposobem Apple, na wyciąganie pieniędzy od klientów (chodziarz, oczywiście czerpią ogromne zyski z kontroli rynku certyfikowanych akcesoriów).

Dla porównania, wnętrze taniej podróbki:

Tani kabel Lightning – wnętrze
Źródło: iphonerepairbase.co.uk

A co z moim starym zasilaczem do iPhone?

Co do konieczności wymiany nieoryginalnego zasilacza, przekonywać cię już chyba nie musimy. Pozostaje pytanie, co zrobić ze starą lub nieoryginalną ładowarką? 

W tym pomoże Ci samo Apple, które poniższym oświadczeniem rozpoczęło wielki Program odbioru zasilaczy USB:

Dotarły do nas ostatnio informacje, że niektóre podrabiane zasilacze oraz zasilacze innych firm mają błędy projektowe, które mogą stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa. Mimo że problem nie dotyczy wszystkich zasilaczy innych firm, ogłaszamy wprowadzenie Programu odbioru zasilaczy USB, aby umożliwić klientom zaopatrzenie się w poprawnie zaprojektowane zasilacze. Bezpieczeństwo klientów ma dla firmy Apple najwyższy priorytet. Dlatego wszystkie nasze produkty — w tym zasilacze USB do telefonów iPhone, iPadów i iPodów — są poddawane rygorystycznym testom pod kątem bezpieczeństwa i niezawodności i są projektowane w zgodzie z normami bezpieczeństwa obowiązującymi w różnych krajach świata.

Na czym polega Program odbioru zasilaczy USB?

Zasady Programu są niezwykle proste – jeżeli masz wątpliwości co do używanego przez Ciebie zasilacza USB, przyjdź z nim do sklepu detalicznego Apple Store lub Autoryzowanego Serwisu Apple.

Producent odbierając od Ciebie zasilacz gwarantuje, że zutylizuje go w sposób przyjazny dla środowiska.

Nie wiesz gdzie szukać wsparcia? Sprawdź, gdzie znajduje się Twój najbliższy sklep detaliczny Apple Store!

BONUS: Jak bezpiecznie ładować iPhone?

Poniżej trzy proste sposoby na ładowanie baterii w iPhone, które możesz warto wykorzystywać przy codziennej eksploatacji:

1. Nie rozładowuj baterii do 0%

Baterie litowo-jonowe posiadają określoną trwałość, liczoną w cyklach ładowania. Jeden pełen cykl to ładowanie od 0% do 100%. Niedopuszczanie do pełnego rozładowania baterii poniesie jej trwałość.

2. Włącz Zoptymalizowane ładowanie

W ustawieniach znajdziesz opcję, która pozwala na automatyczne, najbardziej zoptymalizowane ładowanie baterii w iPhone. Jak możemy przeczytać na stronie Apple:

Funkcja ta używa techniki uczenia maszynowego w celu analizy Twoich zwyczajów dotyczących ładowania, a następnie wstrzymuje ładowanie baterii powyżej 80% do momentu, gdy będzie to potrzebne.

 • Wejdź w Ustawienia > Bateria > Kondycja i ładowanie baterii.
 • Włącz funkcję Zoptymalizowane ładowanie.

3. Używaj oryginalnych akcesoriów posiadających logo MFi

Jak już pewnie wiesz, nie warto używać niecertyfikowanych kabli i akcesoriów. Dotyczy to zresztą wszystkich akcesoriów do Apple. Sprawdź, czy twoje peryferia posiadają logo MFi i są certyfikowane. Jeśli nie – wymień je na oryginalne.

Nieoryginalny zasilacz uszkodził iPhone

Jeśli dojdzie do sytuacji, że nieoryginalny kabel lub ładowarka uszkodziła twoje urządzenie, to (o ile doszczętnie nie spłonęło) możesz skorzystać z naszej Naprawy Wysyłkowej. Za darmo zdiagnozujemy usterkę i wycenimy naprawdę – wszystko to bez wychodzenia z domu!

Podziel się swoimi przygodami z ładowarkami i kablami do iPhone / iPad w komentarzach poniżej! Nas już chyba nic nie zaskoczy…

Nieoryginalny zasilacz do iPhone’a – pozbądź się go jak najszybciej!

Komentarze i powiązane wpisy

  1. Jak ktoś kupuje taki drogi telefon to śmiechem na sali jest kupowanie podróbek kabli czy etui. Sam co roku kupuje nowego ip, teraz mam X i jakoś nie marudzę gdy kupuje kable czy kilka pokrowców od Apple. Chociaż kabel lighting byłem zmuszony kupić raz gdy został przecięty nożyczkami 🙂

 1. Ja mało kiedy cos nieoryginalnego kupiłam, zazwyczaj wszystko kupuję oryginalne, albo jakiś lepszy zamiennik. Ostatnio nawet kupiłam zasilacze awaryjne ups, żeby po prostu jakby się cos stało to mieć na wszelki wypadek.

  1. Cieszymy się bardzo z Pani decyzji o kupowaniu akcesoriów oryginalnych, jest to bardzo ważne dla sprawności urządzeń. Tylko oryginalne akcesoria mają odpowiednie zabezpieczenia, które pozwalają na uniknięcie sytuacji opisanych w tym artykule. Pozdrawiamy, zespół AppleFix 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button