Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

 
13 sposobów, jak oszczędzać baterię w iPhone 2023

Kiedyś twój iPhone wytrzymywał cały dzień, a teraz musisz ładować go przed obiadem? Odświeżające się w tle aplikacje, włączone WiFi czy zbyt wysoka jasność ekranu potrafią skrócić czas pracy iPhone nawet o kilka godzin – zwłaszcza w starszych urządzeniach. Oszczędzanie baterii w iPhone nie jest trudne, jeśli zastosujesz się do kilku prostych zasad.

W naszym artykule o oszczędzaniu baterii w iPhone dowiesz się jak:

 • Włączyć tryb oszczędzania baterii w iPhone
 • Wyłączyć AirDrop, Wi-Fi, sieć komórkową i Bluetooth, gdy z nich nie korzystasz
 • Wyłączyć usługi lokalizacji
 • Zmniejszyć jasność ekranu
 • Wyłączyć odświeżanie w tle
 • Wyłączyć funkcję Pęk kluczy iCloud
 • Włączyć tryb samolotowy
 • Sprawdzić aplikacje, które pobierają dużo energii
 • Zrezygnować z pobierania automatycznego i aktualizacji aplikacji w tle
 • Włączyć autoblokadę
 • Wyłączyć efekt paralaksy
 • Zrezygnować z powiadomień aplikacji
 • Wyłączyć powiadomienia push (aplikacja Mail)

Urządzenia Apple z reguły cechuje dobry lub bardzo dobry czas pracy na baterii. Dotyczy to tak samo iPhone, jak Macbooków. Dzięki temu, że Apple ma pełną kontrolę nad hardwarem, zoptymalizowany soft jest w stanie wycisnąć ostatnie soki z baterii (wystarczy spytać użytkowników Macbooków z procesorem M1). Po określonej liczbie cykli, nadchodzi czas w którym starsze urządzenia zaczynają wyładowywać się zbyt szybko.

Co warto zrobić? Przyjrzyj się ustawieniom, aplikacjom działającym w tle, i niepotrzebnym funkcjom. Pomimo tego, że prawie każda aktualizacja iOS ma na celu poprawę osiągów pracy baterii, często wraz z nimi dochodzą nowe udogodnienia, które powodują zbyt szybkie rozładowanie baterii. Niekoniecznie zawsze są to funkcje niezbędne do codziennego użytku.

Jak włączyć tryb oszczędzania baterii w iPhone?

Zaczniemy od oczywistego, czyli Trybu Niskiego zużycia energii. Znajdziesz go w Ustawieniach, przechodząc do Baterii. Tryb ten ogranicza działanie aplikacji w tle, dzięki czemu bateria się tak szybko nie rozładuje. Mamy dwa protipy związane z trybem.

 1. Ustaw na stałe Tryb Niskiego zużycia w Centrum Sterowanie. Zrobisz to wchodząc do Ustawienia > Centrum sterowania. Dzięki temu zawsze będziesz mieć możliwość szybkiego przejścia w tryb oszczędzania baterii.
Jak oszczędzać baterię w iPhonie?
Według rozbudowanego testu WIRED, iPhone w trybie Niskiego zużycia ogranicza zużycie energii do 70%.

 

Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

2. Ustaw automatyzację: otwórz aplikację Skróty > Automatyzacje > kliknij + i Utwórz automatyzację osobistą. Zjeżdżając palcem w dół, znajdziesz automatyzacje dotyczące baterii. Teraz tryb oszczędzania baterii może włączyć się sam, gdy bateria osiągnie odpowiedni niski poziom.

Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

Oszczędzanie baterii iPhone – szybkie rozwiązania

Istnieje sporo sposobów na oszczędzanie baterii w iPhone. Najłatwiej podzielić je na dwie grupy:

 1. „Jezu, mam 5% a jeszcze 3h do domu!”.
 2. „Apple chce mnie zmusisz do wymiany iPhone po aktualizacji”.

Oczywiście nieco żartujemy, ale na pewno spotkałeś/aś się z sytuacją ,w której bateria iPhone przedwcześnie zaczęła się wyładowywać. Szybkie sposoby na poradzenie sobie z tym problem najczęściej związane są z wyłączeniem podstawowych funkcji.

Wyłącz AirDrop, Wi-Fi, sieć komórkową i Bluetooth, gdy z nich nie korzystasz

Funkcja AirDrop pozwala na łatwe bezprzewodowe wysyłanie plików pomiędzy urządzeniami Apple. Choć przesył danych bez użycia kabli jest bardzo praktyczny, niekoniecznie powinien być włączony przez cały czas. To samo dotyczy Wi-Fi, Bluetooth oraz sieci komórkowej. W szczególności korzystanie z transmisji danych (LTE, 3G) skraca czas pracy baterii.

 

 • Wi-Fi, Bluetooth, AirDrop i sieć komórkową można wyłączyć za pomocą Centrum Sterowania lub bezpośrednio w Ustawieniach.
Jak oszczędzać baterię w iPhonie?
Przesuń palcem od dołu, to najszybszy sposób na dostanie się do Centrum Sterowania.

 

Wyłącz usługi lokalizacji

Usługi lokalizacji są bardzo przydatne przy korzystaniu z map oraz innych aplikacji bazujących na GPS lub określaniu lokalizacji za pomocą WiFi. Jednak kiedy bateria jest prawie wyładowana, można je wyłączyć.

 

 • Wejdź w Ustawienia > Prywatność > Usługi lokalizacji i wyłącz wszystkie usługi lokalizacji na górze menu.

Zmniejszcie jasność ekranu

Ciągłe utrzymywanie dużej jasności na kilkucalowym ekranie to zabójstwo dla akumulatora. Warto również zastanowić się nad potrzebą automatycznego ustawiania jasności ekranu – znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest samodzielne przełączanie jasności według własnych potrzeb.

 

 • Jasność ekranu możesz ustawić za pomocą suwaka w Centrum Sterowania lub też wchodząc w Ustawienia > Ekran i jasność, gdzie możesz również zablokować automatyczne ustawianie jasności.

Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

Wyłącz Always-On Display (niegasnący wyświetlacz)

W modelach iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max pojawiła się funkcja Always-On, która pozwala na przyciemnienie ekranu blokady, bez całkowitego wyłączania ekranu. W teście przeprowadzonym przez PhoneArena, iPhone 14 Pro tracił około 6% naładowania baterii na przestrzeni 8h przez tryb Always-On.

Jeśli posiadasz iPhone 14 Pro lub 14 Pro Max:

 • Wejdź Ustawienia > Ekran i jasność i przewiń w dół do opcji Zawsze włączony. Wyłącz niegasnący wyświetlacz.

Wyłącz odświeżanie w tle

Niektóre aplikacje mają możliwość odświeżania swoich danych nawet wtedy, gdy nie są używane. Nic dziwnego, że takie odświeżanie w tle odbija się na żywotności baterii. Warto rozważyć wyłączenie odświeżania w tle dla tych aplikacji, z których nie korzystamy zbyt często. Dobrze też wiedzieć, że funkcja ta działa nie tylko przy korzystaniu z Wi-Fi – przyczynia się również do „zżerania” danych transmisji komórkowej. 

 • Wejdź w Ustawienia > Ogólne > Odświeżanie w tle i wyłącz odświeżanie aplikacji.

Wyłącz funkcję Pęk kluczy iCloud 

Bardzo wielu użytkowników skarżyło się w przeszłości na Pęk kluczy iCloud, który w teorii pobierał bardzo dużo energii. Jeżeli nie masz pojęcia, czemu Twoje urządzenie nagle się rozładowuje, warto spróbować wyłączyć Pęk kluczy.

 • Aby wyłączyć Pęk kluczy iCloud, wejdź kolejno w Ustawienia > iCloud > Pęk kluczy, po czym przesuń suwak w celu wyłączenia.

Lub… włącz tryb samolotowy 

Tryb Samolotowy to specjalny tryb, w czasie którego od urządzenia odcina się wszystkie połączenia – sieciowe, internetowe i telefoniczne. Krok ten przydatny jest jako ostatnia deska ratunku, np. w sytuacji w której wiesz, że będziesz potrzebować skorzystać z telefonu za kilka godzin. Tryb Samolotowy wyłącza wszystkie możliwości połączenia się.

 • Włączenie Airplane Mode (dostępne w Ustawieniach) może znacząco poprawić żywot Twojego sprzętu.

Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

Jak wydłużyć czas pracy baterii w iPhone?

Drugą grupą rozwiązań, będą rozwiązania, które zastosujesz i zachowasz na stałe. Najlepiej skorzystać z nich w starszych modelach iPhone, których baterie z czasem straciły pojemność (inna sprawa, że łatwiej pewnie będzie wymienić baterię).

Sprawdź swoje aplikacje 

Pierwszą rzeczą, którą musisz wykonać, jeżeli Twój iPhone, iPad lub iPod Touch ma problemy z baterią, jest sprawdzenie, które aplikacje najwięcej jej zużywają.

Jeżeli bardzo często korzystasz z aplikacji, powiedzmy Apple Music, niestety drenaż baterii jest nieunikniony, ale niektóre z appek zużywają więcej, niektóre mniej – warto to zbadać i ewentualnie ograniczyć zużycie baterii przez mniej ważne aplikacje.

 • Aby to zrobić, wejdź w Ustawienia > Bateria.

Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

Zrezygnuj z pobierania automatycznego i aktualizacji aplikacji w tle

Ustawienie odświeżania aktualizacji w tle to bardzo wygodne i bezpiecznie rozwiązanie. Jeśli jednak stawiamy żywotność baterii ponad komfort zaoszczędzenia dwóch kliknięć (tyle właśnie potrzeba, by sprawdzić manualnie aktualizacje aplikacji), 

 • Wejdź w Ustawienia > App Store i wyłącz automatyczne aktualizacje.

Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

Włącz autoblokadę

Choć niekiedy ciągle włączony ekran jest pomocny przy zajętych rękach, na co dzień kompletnie niepotrzebna jest funkcja utrzymywania aktywnego ekranu. Zwłaszcza gdy do jego odblokowania wystarczy przesunięcie palcem lub przyłożenie go do czytnika Touch ID.

 • Ustawienie autoblokady możliwe jest poprzez Ustawienia > Ekran i jasność > Autoblokada.

Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

Wyłącz efekt paralaksy

Paralaksa była jedną z nowości wprowadzonych jeszcze w iOS 7. Polega ona na poruszaniu się tapety i ikon niejako razem z użytkownikiem. Ponadto wprowadza płynne przemieszczanie się między aplikacjami. Choć niewątpliwie jest to ciekawa funkcja, wpływa jednak na żywotność baterii. 

 • Aby wyłączyć efekt paralaksy, wystarczy wejść w Ustawienia > Ogólne > Dostępność > Redukuj ruch.

Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

Zrezygnuj z powiadomień

Powiadomienia to kolejna funkcja, która pożera baterię, a w sumie w przeszłości radziliśmy sobie bez powiadomień. Wyłączenie powiadomień pozytywnie wpłynie na odklejenie się od telefonu. 

 • Jeśli chcesz wyłączenie powiadomienia, wejdź w Ustawienia > Powiadomienia > Wyłącz powiadomienia dla danej aplikacji (proces musisz powtórzyć dla każdej z zainstalowanych apek).
Jak oszczędzać baterię w iPhonie?
Możesz wyłączyć wszystki powiadomienia korzystając także z jednego z Trybów Skupienia.

Powiadomienia push

Osobną sprawą są powiadomienia push – nowe dane są „wypychane” z serwera do urządzenia, gdy takie się pojawią (dobrym przykładem są wiadomości email). Znacznie bardziej oszczędną opcją jest funkcja Fetch, która oferuje pobieranie wiadomości z serwera co jakiś czas (do wyboru: co 15 lub 30 minut, co godzinę lub ręcznie).

 • Wszystkie te ustawienia dostępne są poprzez wejście w Ustawienia > Poczta, kontakty i inne > Konta.

Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

Skorzystaj z opcji Dark Mode

Nowsze modele iPhone wyposażone są w ekrany typu OLED (od iPhone X). Dobrym sposobem na oszczędzanie baterii w tych urządzeniach będzie włączenie Trybu Ciemnego. A do tego twoje apki będą lepiej wyglądać!

 • Wejdź w Ustawienia > Ekran i jasność. Możesz ustawić tryb Ciemny jednorazowo, lub ustawić automatyzację, która zmieni tryb od danej godzinie.

Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

Modele iPhone’a z ekranami OLED:

 • iPhone’a X
 • iPhone’a XS i iPhone’a XS Max
 • iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro i iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 13, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max

Po czym poznać, że bateria wymaga wymiany?

Apple szacuje, że wymiana baterii w iPhone jest wymagana, kiedy jej pojemność spadnie poniżej 80%. Bateria w iPhone działa optymalnie przez 300 cykli ładowania (spokojnie – jeden cykl to jedno pełne ładowanie od 0% do 100%, czyli nie każdy moment, kiedy podepniesz ładowarkę).

Główny powodem starzenia się baterii jest nieoryginalne ładowarki do iPhone. Prowadzi to ostatecznie do efektu błędnego koła, w którym to konieczność coraz częstszego ładowania akumulatora oznacza kolejny cykl ładowania, dalej redukujący pojemność już bardzo słabej baterii.

Musisz też wziąć pod uwagę niecertyfikowane akcesoria, np. nieoryginalne ładowarki do iPhone bez certyfikacji MFI, zabezpieczeń antyprzepięciowych lub o niewłaściwej mocy znamionowej.

Jak sprawdzić stan baterii w iPhone?

Jeśli twój iPhone znacząco spowolnił, nagrzewa się lub wyłącza na mrozie, to jest szansa, że twoja bateria wymaga wymiany. Jej kondycję możesz samodzielnie sprawdzić:

 • Wejdź w Ustawienia > Bateria > Kondycja i ładowanie baterii. Znajdziesz tam informacje o maksymalnej pojemności baterii w iPhone.

Jak oszczędzać baterię w iPhonie?Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

Jak ocenić, że bateria w iPhone wymaga wymiany?

 1. iPhone bardzo szybko się rozładowuje.
 2. iPhone nagrzewa się bardzo mocno podczas użytkowania.
 3. Telefon wyłącza się na mrozie.
 4. iPhone wskazuje błędny poziom naładowania baterii.
 5. Napuchnięta bateria wypycha ekran do góry.

Inne powody dla zużywania baterii

Soft to jedno, warunki, w jakich pracuje urządzenie to zupełnie inna sprawa – nagrzewanie się telefonu (i w efekcie pędzący w dół wskaźnik zużycia baterii) w 30-stopniowym upale, jak i w 20-stopniowym mrozie. Co ciekawe, za optymalną do pracy telefonu uznaje się temperaturę 22 °C. Ponadto telefon tak jak i my potrzebuje odpoczynku, dlatego warto raz na jakiś czas wyłączyć go całkowicie na całą noc.

Apple wbrew pozorom stara się dbać o baterię, obniżając jej obciążenie wraz z kolejnymi aktualizacjami systemu (efekt „zwalniania starszych telefonów po update”), ale na koniec dnia – zużyta bateria to bateria wymagająca wymiany. A taką wymianę można zlecić bez wychodzenia z domu, korzystając z Naprawy Wysyłkowej w AppleFix.

Psst… A jakie są twoje metody na oszczędzanie baterii w iPhone? Koniecznie daj znać w komentarzu!
Jak oszczędzać baterię w iPhonie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button