Przegrzewający się MacBook

 
Przegrzewający się MacBook

Powodem przegrzewania się MacBooka może być niezaktualizowane oprogramowanie, uszkodzony wentylator lub pożerający zasoby… Google Chrome. Sprawdź, jak zdiagnozować przegrzewanie się MacBooka!

W tym artykule:

Google Chrome z kilkunastoma otwartymi zakładkami może równie intensywnie przegrzewać MacBooka, co uszkodzony wentylator. Czasami powodem przegrzewania się MacBooka będzie prozaiczne zasłonięcie otworów wentylacyjnych.

Regularnie przegrzewające się urządzenie to nie tylko spadek wydajności – to także ryzyko uszkodzenia podzespołów, z płytą główną włącznie. Z tego powodu, warto szybko zdiagnozować i rozwiązać problem.

Co zrobić, gdy MacBook się przegrzewa?

Powody przegrzewania się MacBooka można podzielić na trzy i związane są z:

 1. otoczeniem = zewnętrzne,
 2. uszkodzeniem hardware’u,
 3. oprogramowaniem.

Temperatura otoczenia

Apple zaleca korzystanie z MacBooków w temperaturze otoczenia między 10° a 35° C. Przekroczenie tych widełek może skutkować przegrzaniem się urządzenia. Unikaj pozostawiania MacBooka w samochodzie i, w miarę możliwości, nie korzystaj z urządzenia w pełnym słońcu.

Rozwiązanie: Nie zostawiaj urządzenia w nasłonecznionych miejscach, unikaj zostawiania MacBooka w aucie.

Ograniczona wentylacja

Jeśli MacBook się przegrzewa, to zasłonięte otwory wentylacyjne będą jednym z głównych, łatwych do zdiagnozowania powodów. Ręka do góry, kto ostatnio oglądał Netflixa z MacBookiem w łóżku? 🙋‍♂️

Unikaj umieszczania swojego Maca na miękkich powierzchniach, takich jak kołdra czy koc, ponieważ może to zablokować otwory znajdujące się w zawiasie. Zamiast tego, wybieraj twarde i płaskie powierzchnie, które zapewniają lepszy przepływ powietrza.

Rozwiązanie: Jeśli chcesz oglądać filmy w łóżku, połóż urządzenia na płaskiej powierzchni i upewnij się, że otwory wentylacyjne nie są zasłonięte. Może to być na przykład książka w większym formacie.

Zapchany wentylator

Z czasem wentylator zapycha się kurzem, co ogranicza jego wydajność. Wentylator można wyczyścić samodzielnie lub zlecić czyszczenie urządzenia do specjalistów.

Rozwiązanie: Możesz zdjąć pokrywę i wyczyścić wentylator lub wentylatory samodzielnie z użyciem sprężonego powietrza. Pamiętaj, żeby przytrzymać wentylator palcem, tak żeby nie kręcił się podczas czyszczenia – wysokie ciśnienie sprężonego powietrza może go uszkodzić.

Drugą opcją będzie oddanie laptopa na czyszczenie do specjalistów.

Uszkodzony chip SMC

SMC (System Management Controller) to chip sterujący urządzeniem, w tym zarządzający wentylatorami, czy ładowaniem. Uszkodzony chip może sprawdź, że MacBook się grzeje. Czasami wystarczy zresetować SMC – instrukcja niżej.

Rozwiązanie dla MacBooków z procesorem Intel:

 1. Wyłącz MacBooka.
 2. Podłącz przewód zasilający.
 3. Naciśnij i przytrzymaj kombinację guzików Shift + Control + Option po lewej stronie klawiatury.
 4. Do powyższego wciśnij przycisk włączania/wyłączania (power button) i przytrzymaj 10 sekund.
 5. Po 10 sekundach puść guziki i uruchom urządzenie.

PROTIP: W MacBookach z procesorami Apple nie można zresetować SMC, ponieważ funkcję modułu są zintegrowane z chipem M1/M2 – tak samo jak w przypadku iPhone’ów lub iPad’ów. Ustawienia dotyczące ładowania można zmieniać korzystając z terminala.

Nieoryginalny zasilacz lub uszkodzony zasilacz

Uszkodzony lub nieoryginalny zasilacz może prowadzić do przegrzewania się urządzenia, uszkodzenia baterii i/lub uszkodzenia podzespołów MacBooka. Nieoryginalna ładowarka lub uszkodzona ładowarka, będzie się przegrzewać po podłączeniu do laptopa.

Rozwiązanie: niezwłocznie wymień ładowarkę na nową, certyfikowaną przez Apple.

Uszkodzona bateria

Zużyta lub uszkodzona bateria także może być powodem przegrzewania się urządzenia. Najlepszym sposobem, żeby ocenić, czy bateria w MacBooku wymaga wymiany, jest sprawdzenie stanu baterii w Raporcie Systemowym. Żeby to zrobić.

1. Kliknij logo jabłka w lewym górnym logu.

Uruchomienie raportu systemowego na macOS

2. Wybierz > Ten Mac.

Podgląd systemu na macOS

3. Kliknij > Raport systemowy.

Raport systemowy na macOS

4. Znajdź na liście po lewej stronie > Zasilanie i sprawdź > Stan.

Sprawdzanie stanu baterii na macOS

MacBook się przegrzewa: Chrome i inne oprogramowanie

Google Chrome słynie z bycia zasobożerną aplikacją, zwłaszcza jeśli masz otwartą dużą ilość zakładek i korzystasz z rozszerzeń. Ale nie tylko Chrome pożera zasoby. Nawet natywne aplikacje Apple mogą mieć spore zapotrzebowanie na energię – chociażby aplikacja Zdjęcia podczas synchronizacji z iCloud, czy apka TV, gdy pobierasz kilka filmów offline.

Kilka zmiennych:

 1. Nim nowszy MacBook, tym lepiej. Oczywiście są odstępstwa od tej reguły, ale co do zasady właściciele nowszych MacBooków będą rzadziej doświadczać problemów z przegrzewaniem się. Dotyczy to zwłaszcza modeli z procesorem Apple.
 2. Aktualizacja oprogramowania i bugi. W przeszłości pojawiały się problemy z oprogramowaniem, które sprawiały, że MacBook potrzebował więcej zasobów. To oznacza, że dwa identyczne MacBooki mogą różnie pracować w zależności od softu, jaki mają zainstalowany.
 3. Stan baterii. Niby oczywisty temat – tak samo jak w przypadku iPhone/iPad, zużyta bateria w MacBook-u nie jest gotowa na szczytowy pobór mocy. Będzie się przegrzewać pod obciążeniem, a komputer będzie działał wyraźnie wolniej.
 4. Przestrzeń dyskowa. Jak wyżej: dwa identyczne MacBooki będą działać w różny sposób, jeśli jeden z nich posiada pełen dysk.

Google Chrome

Jeśli korzystasz z Google Chrome, to może zdarzyć się, że MacBook zacznie się przegrzewać, a sama przeglądarka będzie wolniej działać. Powodem może być brak aktualizacji Chrome, duża ilość rozszerzeń z Chrome Web Store lub ustawienia przeglądarki.

Żeby sprawdzić, jak Chrome obciąża komputer, włącz Monitor Aktywności:

1. Kliknij Command + Spacja aby uruchomić Spotlight i wpisz > Monitor Aktywności.

Uruchamianie Monitora aktywności na macOS

 

2. Wybierz interesujący cię wykres: CPU, Pamięć, Energia, Dysk lub Sieć.

Sprawdzanie obciążenia systemu w Monitorze aktywności na macOS

 

3. Sprawdź, czy i w jaki sposób Chrome obciąża komputer.

PROTIP: Google Chrome może ukrywać się pod kilkoma procesami, w tym np. Chrome Helper.

Rozwiązanie: Jeśli to przeglądarka Chrome obciąża MacBooka, w pierwszej kolejności upewnij się, że przeglądarka jest aktualna. Spróbuj wykasować zbędne rozszerzenia lub przeinstalować

przeglądarkę.

Inne programy i aplikacje obciążające MacBooka

 1. Oprogramowanie do edycji wideo. Aplikacje takie jak Final Cut Pro, Adobe Premiere Pro i iMovie wymagają znacznej mocy obliczeniowej i mogą zużywać dużo energii podczas renderowania filmów lub wykonywania skomplikowanych zadań.
 2. Oprogramowanie do modelowania i renderowania 3D. AutoCAD, SketchUp i Blender wykorzystują GPU MacBooka, co prowadzi do zwiększonego zużycia energii. Zwłaszcza w sytuacji, w której urządzenie nie posiada dedykowanej karty graficznej.
 3. Maszyny wirtualne. Uruchamianie maszyn wirtualnych, takich jak VMware Fusion lub Parallels Desktop, może być wymagające dla procesora i pamięć RAM MacBooka.
 4. Oprogramowanie do produkcji muzyki. Logic Pro X, Ableton Live i GarageBand zużywają znaczną ilość mocy procesora do przetwarzania dźwięku w czasie rzeczywistym.
 5. Programy do edycji zdjęć. Adobe Photoshop i Lightroom wymagają znacznej mocy obliczeniowej do obsługi dużych plików graficznych i wykonywania edycji. Prostą edycję możesz zrobić w systemowej aplikacji Zdjęcia.

PROTIP: Systemowe aplikacje Apple co do zasady są lepiej zoptymalizowane i potrzebują mniej zasobów do poprawnej pracy. Jeśli twój MacBook regularnie przegrzewa się pod obciążeniem, a nie ma problemów hardware’owych, zastanów się, z jakich aplikacji korzystasz i które możesz zastąpić Applowymi odpowiednikami. Możesz na przykład przenieść się do Safari z innych przeglądarek.

Aktualizacja oprogramowania macOS

Regularne aktualizacje macOS mają ogromny wpływ na stabilność systemu i bezpieczeństwo. Na szczęście Apple długo wspiera swoje systemy operacyjne, najczęściej do 10 lat od premiery systemu.

Jeśli zapominasz o regularnym aktualizowaniu systemu operacyjnego, włącz automatyczne aktualizacje:

Włączanie automatycznych aktualizacji macOS

1. Otwórz > Preferencje systemowe.

Preferencje systemowe na macOS

2. Wybierz > Uaktualnienia.

Ustawienia uaktualnień na macOS

3. Odhacz > Uaktualniaj Mac automatycznie.

Oddaj MacBooka na czyszczenie

Jeśli twój MacBook nadal się przegrzewa, możesz oddać go na bezpłatną diagnozę do naszego serwisu Apple we Wrocławiu. Sprawdzimy powody przegrzewania się, zaproponujemy naprawdę wraz z wyceną. Wszystko to możesz zrobić bez wychodzenia z domu, korzystając z naszej Naprawy Wysyłkowej.

Pamiętaj – podziel się wiedzą…

Jeżeli dzięki naszemu  poradnikowi rozwiązałeś problem przegrzewającego się MacBooka, to proszę zostaw komentarz lub udostępnij ten artykuł.  Dzięki temu więcej osób dowie się jak w łatwy sposób naprawić telefon bez konieczności wizyty w Serwisie Apple. W przypadku gdyby problem nie został rozwiązany prosimy  o kontakt przez formularz. Na pewno znajdziemy rozwiązanie problemu.

Przegrzewający się MacBook

FAQ

Dlaczego mój MacBook się przegrzewa?

Powodów może być kilka. Sprawdź, czy MacBook nie ma zapchanych wentylatorów i zasłoniętych otworów wentylacyjnych. Jeśli wszystko jest OK, warto ustalić, czy aplikacje nie obciążają systemu.

Jakie aplikacje sprawiają, że MacBook się przegrzewa?

Google Chrome potrzebuje dużo zasobów i może powodować przegrzewanie się MacBooka. Ale to nie jedyna aplikacja, przez którą MacBook się przegrzywa. Żeby sprawić, który program w danym momencie obciąża system włącz > Monitor aktywności.

Jak wyczyścić zapchany wentylator?

Żeby wyczyścić wentylator musisz zdjąć pokrywę MacBooka. Najlepiej korzystać ze sprężonego powietrza. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy specjalistów.

Czy zużyta bateria może sprawiać, że MacBook się przegrzewa?

Tak! Zużyta bateria może sprawiać, że MacBook się przegrzewa oraz spowalnia. Status baterii możesz sprawdzić w > Raporcie systemowym. Jeśli jest uszkodzona, możesz baterię w MacBooku możesz wymienić.

Komentarze i powiązane wpisy

 1. Świetny artykuł. Jestem bardzo zadowolony, że wszedłem na to miejsce . Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Chciałbym podziękować za Twoją pracę. Będę rekomendował to miejsce i regularnie wpadał, aby zobaczyć nowe rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button