Tajemnicza usterka Audio IC iPhone 7 & 7 Plus – Sprawdź czy problem Ciebie dotyczy!

 
Tajemnicza usterka Audio IC iPhone 7 & 7 Plus - Sprawdź czy problem Ciebie dotyczy!

iPhone 7 / 7 Plus to najbardziej popularne modele smartfonu Apple. Niestety ich  konstrukcja nie jest wolna od wad! Co raz więcej użytkowników iPhone 7  zgłasza problem z dźwiękiem, mikrofonem oraz  b. długim włączaniem się telefonu Apple.

Jeżeli posiadasz iPhone 7/7 Plus sprawdź czy dotyczy Cię jeden z problemów:

 • problem z dźwiękiem podczas połączeń;
 • wyszarzone notatki głosowe oraz tryb głośnomówiący (opcje są nieaktywne);
 • telefon bardzo długo się włącza (utknął na ekranie z logo Apple);
 • ekran dotykowy reaguje z b. dużym opóźnieniem.

Zauważyłeś jeden z powyższych objawów… to znak, że problem Audio IC (znany też jako “problem pętli restartu”)  może dotyczyć Twojego iPhone 7 & 7 Plus. Zapoznaj się z poniższym poradnikiem i sprawdź co robić, gdy Audio IC w iPhone 7/7 Plus jest uszkodzony!

Modele narażone na problem z Audio IC!

Tajemnicza usterka Audio IC iPhone 7 & 7 Plus - Sprawdź czy problem Ciebie dotyczy!

Wszystkie generacje smartfonów są narażone na problem z niesprawnym głośnikiem lub mikrofonem. Problem Audio IC jest inny… i  dotyczy przede wszystkim iPhone 7 (w mniejszym stopniu 7 Plus).  Problem z Audio IC występuje najczęściej w iPhone 7 starszych niż rok! Szacuje się, że problem choroby pętli restartu może w przyszłości dotyczyć nawet co 10-tego użytkownika!

Nie działa Audio i dyktafon ?

Telefon bardzo długo się włącza?

Usterka Audio IC w iPhone 7 polega na uszkodzeniu połączeń pomiędzy płytą główną i układem audio. Skutkuje to, długim włączaniem się telefonu oraz problemem z dźwiękiem podczas wykonywania połączeń.  Do innych objawów pętli restartu należą:

1.  Problemy z dźwiękiem:

 • rozmówca nie słyszy Ciebie lub “dźwięk wydaje się płaski”
 • notatki głosowe są wyszarzone;
 • Siri Cię nie słyszy;
 • nie słychać dźwięku podczas połączeń głosowych;
 • tryb głośnomówiący jest nieaktywny.


2. Długi czas uruchamiania (od 3 do 5 minut).


3. iTunes może wykryć telefon, ale ekran pozostaje zablokowany na logo Apple.


4. Przyciski Home Button wibruje podczas naciskania, ale wyświetlacz pozostaje zablokowany na logo Apple.


5. Bardzo duże opóźnienie w działaniu dotyku  (po wprowadzeniu kodu do ekranu).

Dlaczego układ Audio IC nie działa w iPhone 7 i 7 Plus?

Tajemnicza usterka Audio IC iPhone 7 & 7 Plus - Sprawdź czy problem Ciebie dotyczy!

Odpowiedź na to pytanie znaleźli nasi technicy. Problem wynika z konstrukcji iPhone 7 /7 Plus, która jest podatna na zgięcia w punkcie, w którym znajduje się Audio IC. Gdy konstrukcja telefonu zgina się, połączenia lutownicze pomiędzy układami audio ulegają naprężeniu i zostają ostatecznie przerwane. Najbardziej narażony na naprężenia jest pad C12 (zwany też  “zegarem głównym”) – niezbędny do funkcjonowania Audio IC ( zdarza się, że inne układy tj. E12, G12 i H12 również ulegają uszkodzeniu).

Przyczyna usterki Audio IC  jest bliźniacza do „choroby dotyku” w modelach iPhone 6 /6 Plus. Pisaliśmy już o niej w jednym z artykułów. W skrócie obudowa telefon w wyniku upadku lub np. noszenia w kieszeni  jest podatna na zgięcia i naprężenia , co z kolei powoduje uginanie się płyty głównej i jej naprężenia – a następnie zerwanie – połączenia pomiędzy układy scalonymi.

Jednym z symptomów usterki Audio IC jest długi czas uruchamiania się telefonu. Urządzenie sprawia wrażenie jakby przez dłuższy czas zawiesiło się na logo Apple. Przed uruchomieniem telefon wielokrotnie próbuje skomunikować się z układem w celu potwierdzenia gotowości (znajduje się w pętli, stąd  nazwa “choroba pętli”).  W przypadku sprawnego telefonu weryfikacja trwa krótko. Uszkodzony układ audio próbuje się skomunikować  o do momentu przekroczenia limitu czasowego (od 3 do 5 minut).

Drugim popularnym symptomem tej usterki jest problem z dźwiękiem m.in. podczas wykonywania połączeń telefonicznych.  Pomimo uszkodzenia Audio IC, niektóre funkcje audio w telefonie mogą działać. Niektóre dźwięki niezwiązane z połączeniem działają ponieważ istnieją co najmniej dwa obwody na jednym układzie Audio.

Co zrobić w przypadku problemu Audio IC w iPhone 7?

Tajemnicza usterka Audio IC iPhone 7 & 7 Plus - Sprawdź czy problem Ciebie dotyczy!

Przede wszystkim – nie panikuj. Naprawa  Audio IC w iPhone  jest dość powszechna, dlatego nie musisz obawiać się utraty telefonu. Wprawdzie Apple oferuje roczną gwarancję na każdy iSprzęt. Niestety  gwarancja Apple nie obejmuje usterki Audio IC. Co gorszę choroba pętli dotyku pojawia się w skutek eksploatacji – najczęściej już po okresie gwarancji.

W trakcie wyboru odpowiedniego serwisu Apple Wrocław polecamy zwrócić uwagę na doświadczenie i specjalizacje w naprawach Apple. Jeżeli zostanie Ci zaproponowana: wymiana mikrofonu lub głośnika, lepiej zrezygnuj z naprawy. Oszczędzisz czas i pieniądze.

W przypadku usterki Audio IC warto skorzystać z usług polecanego serwisu pogwarancyjnego Apple – tylko wtedy będziesz mieć pewność, że iPhone 7 wróci do pełnej sprawności, i problem z audio będzie jedynie nieprzyjemnym wspomnieniem.

Zaufaj profesjonalistom. Skorzystaj z naszej wiedzy.

CHCESZ POROZMAWIAĆ?

Nie jesteś pewien usterki.
Skorzystaj z infolinii.

NAPRAWA WYSYŁKOWA

Jesteś zajęty?
Skorzystaj z darmowego kuriera.

Komentarze i powiązane wpisy

  1. Miło nam, że mogliśmy pomóc w postawieniu diagnozy! Oczywiście jeśli iPhone wciąż ma problem z układem AudioIC, serdecznie zapraszamy na jego wymianę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button