Macbook printscreen – jak zrobić? Poznaj 8 sekretów

 
Jak zrobić print screen mac

W przeciwieństwie do komputerów z systemem Windows na klawiaturach Apple nie znajdziemy klawisza Print Screen. Nie oznacza to oczywiście braku możliwości zrobienie zrzutu ekranu w MacBookach! Istnieje kilka sprawdzonych sposobów dzięki, którym wykonanie print screen na MacOS jest szybkie i praktyczne. Zacznij korzystać ze skrótów klawiszowych do robienia screenshot całego ekranu lub jego fragmentu! Poznaj tricki, dzięki którym obsługa MacBooka stanie się jeszcze przyjemniejsza…

Spis treści

1. Print screen całego ekranu
2. Print screen części ekranu
3. Print screen wybranego rozmiaru
4. Print screen okna aplikacji
5. Print screen z harmonogramem
6. Print screen rozwijanego menu
7. Jak zapisać print screen w innym formacie niż PNG?
8. Gdzie zapisywane są print screeny?
9. Drukowanie print screena z podglądu na Macu

1. Print screen całego ekranu na Macu

Aby wykonać zrzut całego ekranu na MacOS, należy wykorzystać skrót klawiszowy Command + Shift 3. Po przytrzymaniu klawiszy nasz Mac zasygnalizuje wykonanie print screena dźwiękiem migawki aparatu.

Nazwa zapisanego pliku domyślnie zawiera w sobie nazwę „Zrzut ekranu” i datę w formacie rok, miesiąc, dzień i godzinę, np.Zrzut ekranu 2019 – 01 – 01 o 12:00.

Zrzuty ekranu zapisywane są domyślnie w formacie PNG a nie JPG. Zmiana formatu pliku możliwa jest możliwa przy wykorzystaniu programów takich jak Photoshop, Preview, Grablub innych. Otwierając plik z print screenem w jednym z takich programów wystarczy w Zapisz jako wybrać inny format rozszerzenia, np. JPG.

Jak zrobić print screen mac
Command + Shift +3 i screenshot gotowy!

2. Print screen części ekranu

2.1 Robienie print screena fragmentu ekranu

Aby zapisać w formie zrzutu ekranu ważne dla nas informacje nie jest konieczne robienie screenshota całego ekranu. Do zrobienia zrzutu fragmentu ekranu na Macu służy skrót klawiszowy Command + Shift + 4. Po wywołaniu tego skrótu na ekranie komputera pojawi się celownik służący do zaznaczenia interesującego nas fragmentu ekranu. Przesuwając go po przekątnej od lewego górnego do prawego dolnego rogu (lub odwrotnie) zaznaczamy interesujący nas fragment a Mac wykona print screen.

2.2 Przenoszenie miejsca zaznaczenia

Miejsce zaznaczenia części ekranu można w prosty sposób przenieść przy użyciu klawiszów spacji lub Shift. Po wciśnięciu skrótu klawiszowego na ekranie Maca pojawią się wspomniany wyżej celownik sygnalizujący, że można już puścić klawisze. Należy wtedy kliknąć lewy przycisk myszy i nacisnąć spację (gdy chcemy przenieść obszar zaznaczenia w dowolne miejsce ekranu) lub Shift (gdy chcemy przenieść obszar zaznaczenia tylko w poziomie.

2.3 Przerywanie wykonywania screenshota

Możliwe jest również przerwanie wykonania print screena, dzięki któremu obraz nie zostanie nigdzie zapisany. W tym celu wystarczy w dowolnym momencie wcisnąć klawisz Escape.

Print Screen Mac - Command Shift 4 Control
Command + Shift + 4 pozwala na zrobienie zrzutu wybranej części ekranu

3. Print screen wybranego rozmiaru

Na Macu możliwe jest również wykonanie zrzutu ekranu o określonym rozmiarze wyrażonym w pikselach. Przechwycanie obrazu w wybranym rozmiarze wygląda bliźniaczo podobnie do robienia screenshota części ekranu opisanego wyżej. W tym przypadku także należy skorzystać ze skrótu klawiszowego Command + Shift + 4. Po pojawieniu się celownika należy przytrzymać lewy przycisk myszy i nie puszczać go do momentu uzyskania żądanego rozmiaru. Rozmiar ten jest sygnalizowany pojawiającymi się obok celownika liczbami oznaczającymi liczbę pikseli zaznaczenia w pionie i w poziomie.

Print Screen Mac zmiana rozmiaru zrzutu
Liczby obok celownika informują o rozmiarze zaznaczenia w pikselach

4. Print screen okna aplikacji

Aby wykonać zrzut ekranu okna aplikacji również należy użyć skrótu Command + Shift + 4. Po pojawieniu się celownika naciskamy klawisz spacji. W tym momencie należy przesunąć kursor nad okno aplikacji i kliknąć lewy przycisk myszy. Zostanie wykonany screenshot okna aplikacji wraz z efektem cienia.

Do wykonania zrzutu ekranu bez efektu cienia należy wykorzystać klawisze Command + Shift + 4 a po pojawieniu się celownika nacisnąć Alt + spacja. Następnie ustawić kursor nad oknem (zostanie on wówczas podświetlony na niebiesko) i kliknąć lewy przycisk myszy.

5. Print screen z harmonogramem na Macu

Kolejnym sposobem na wykonanie zrzutu ekranu jest możliwość zrobienia print screena z opóźnieniem czasowym. Do zrobienia takiego screenshota służy systemowa aplikacja Grab. Można znaleźć ją w folderze Aplikacje w Narzędziach lub naciskając Command + Space i pisząc „Grab”. Aby przy jej użyciu wykonać print screen należy wykonać następujące kroki: otworzyć aplikację Grab, kliknąć Capture a następnie Timed Screen oraz Uruchom timer.

Inną możliwością jaką daje aplikacja Grab jest robienie zrzutów ekranu z określoną częstotliwością. Po kliknięciu opcji Czasowy ekran aplikacja będzie odliczała czas i co 10 sekund wykonywała screenshot.

Jak zrobić print Screen przez Aplikację Grab
Aplikacja Grab ma wiele użytecznych opcji, w tym Czasowy ekran

6. Print screen rozwijanego menu na Macu

Możliwe jest także wykonanie zrzutu ekranu z rozwijanym menu. W tym celu także należy posłużyć się skrótem Command + Shift + 4 a następnie nacisnąć spację. Pojawi się wówczas ikona, którą należy ustawić na rozwijanym menu. Po kliknięciu lewego przycisku myszyscreenshot zostanie zrobiony.

Print Screen menu kontekstowe
Także menu kontekstowe może się znaleźć na screenshocie

7. Print screen w formacie JPG na Macu

Kolejnym sposobem na wykonanie zrzutu ekranu jest możliwość zrobienia print screena z opóźnieniem czasowym. Do zrobienia takiego screenshota służy systemowa aplikacja Grab. Można znaleźć ją w folderze Aplikacje w Narzędziach lub naciskając Command + Space i pisząc „Grab”. Aby przy jej użyciu wykonać print screen należy wykonać następujące kroki: otworzyć aplikację Grab, kliknąć Capture a następnie Timed Screen oraz Uruchom timer.

Inną możliwością jaką daje aplikacja Grab jest robienie zrzutów ekranu z określoną częstotliwością. Po kliknięciu opcji Czasowy ekran aplikacja będzie odliczała czas i co 10 sekund wykonywała screenshot.

Print screen w formacie JPG na Macu
Dzięki aplikacji Grab nie jesteśmy skazani na zapis screena w formacie PNG

8. Gdzie zapisywane są print screeny na Macu?

8.1 Zapisywanie print screena przy użyciu aplikacji Grab

Następnym sposobem wykonywania zrzutu ekranu na Macu jest zapisywanie go do schowka, dzięki któremu zostanie on zapisany w schowku a nie na pulpicie umożliwiając wklejenie go do np. dokumentu. W tym celu należy po raz kolejny posłużyć się skrótem Command + Shift + 4 a następnie wcisnąć przycisk Control. Po pojawieniu się celownika należy go przesunąć w żądane miejsce ekranu i kliknąć lewy przycisk myszy. Screenshot zostanie skopiowany do schowka pozwalając na jego wykorzystanie w innym pliku lub aplikacji.

8.2 Zapisywanie print screena w schowku MacOS

Domyślnym miejscem zapisu zrzutów ekranu jest pulpit. Przy pomocy aplikacji Grab możliwy jest jednak wybór innego miejsca na nasze screenshoty. Należy pamiętać, że jeśli robiąc print screen przy pomocy Grab zapomnimy zmienić miejsce zapisu pliku, zostanie on automatycznie zapisany przez aplikację w folderze Dokumenty.

Gdzie zapisywane są print screeny na Macu?
Command + Shift + 4 + Control umożliwia skopiowanie zrzutu ekranu do schowka

9. Drukowanie print screena z podglądu na Macu

System MacOS umożliwia także drukowanie zrzutów ekranu bezpośrednio z podglądu. W tym celu należy kliknąć dwukrotnie lewy przycisk myszy, wcisnąć kombinację klawiszy Command + P a screenshot zostanie wydrukowany.

Jak widać jabłkowy system oferuje wiele prostych technik wykonywania print screenów, dzięki którym można szybko i przyjemnie zrobić zrzut ekranu z informacjami wartymi zapisania lub wzbogacającymi np. edytowany przez nas dokument.

10. Pamiętaj, podziel się opinią.

Po zapoznaniu się z naszym poradnikiem nie powinieneś mieć już problemu z wykonaniem zrzutu ekranu na Mac. Jeżeli masz jakieś pytania, nasze porady nie działają lub po prostu chcesz, żeby inni użytkownicy Apple mieli możliwość zapoznania się z naszym poradnikiem, proszę zostaw komentarz lub udostępnij poradnik.

Macbook printscreen - jak zrobić? Poznaj 8 sekretów

Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania to zachęcamy do kontaktu z naszym Serwis MacBook.

Komentarze i powiązane wpisy

  1. Pani Patrycjo, dziękujemy za miłą opinię ?? Bardzo się cieszę, że poradniki pomógł Pani odkryć kilka tajemnic, które skrywają w sobie MacBooki. Zachęcamy do częstego przeglądania naszego bloga ? Szykujemy dużo ciekawy artykułów w najbliższych dniach… ?

 1. Właśnie kupiłam nowiutki komputer z Apple i bardzo dziękuję za artykuł, tym bardziej że jestem jeszcze w tym systemie zielona, bez tego artykułu z całą pewnością błądziłabym po omacku. Robisz kawał dobrej roboty. BARDZO DZIĘKUJĘ

  1. Pani Renato, bardzo nas cieszy, że nasze poradnik jest tak pomocny. Polecamy przeczytać wszystkie, a na pewno wiedza o systemie MacOS się poprawi. Pozdrawiamy serwis AppleFix!

 2. Dzień dobry. Mam MacBook Air i ostatnio wydarzyło sie coś co spowodowało usunięcie wszystkich plików z pulpitu. Odzyskam je ale … nie mogę w żaden sposób zrobić preent screena. Macie jakiś pomysł ?

  1. Pani Katarzyno, print screeny wykonuje się przez jednoczesne przytrzymanie 3 przycisków: command + shift + 3. Jeżeli ta funkcja nie działa, podejrzewam uszkodzenie któregoś z klawiszy. Jeżeli to by się potwierdziło, zapraszamy do naszego serwisu na naprawę klawiatury. Pozdrawiamy, serwis AppleFix!

 3. Elo, a jak zrobić to bez skrótu, w sensie ten skrót nie zadziała jak jestem po remote desktop, także jakby dało się wybrać gdzieś z menu?

  1. Hej Marcin, w przypadku Remote Desktop nie jestem w stanie powiedzieć, ale korzystając z wbudowanej aplikacji Współdzielenie Ekranu, można wykonać zrzuty takimi samymi skrótami jak w poradniku!

 4. Dzień dobry, a jak zmniejszyć domyślną wielkość pliku (print screena)? Nie mam czasu na wykonywanie tego w ramach obróbki pliku, wolałabym ustawić ten parametr niejako zawczasu z automatu, przed zrobieniem screen shota?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button