Poradnik – jak najlepiej chronić ekran iPhone’a, iPoda i iPada?

 
Poradnik – jak najlepiej chronić ekran iPhone’a, iPoda i iPada?

Ekrany telefonów są wbrew pozorom bardzo delikatne, a ich uszkodzenie może kosztować cię sporo czasu i pieniędzy. Sprawdzamy, czy zwykła folia jest lepsza od hartowanego szkła i czy w ogóle warto inwestować w ochronę ekranu iPhone.

W naszym poradniku znajdziesz:

Decydując się na zakup sprzętu z logo nadgryzionego jabłka, chcemy by służył nam, jak najdłużej, a przy okazji wymiany na nowy, aby można było go jak najkorzystniej sprzedać.

Niestety, ekrany telefonów są bardzo czułe i już najmniejszy kontakt może spowodować, że zamiast radości z użytkowania, będziemy czuć złość na samych siebie spowodowaną brakiem ochrony wyświetlacza.

Poniżej znajdziesz naszą recenzję dwóch najpopularniejszych sposobów na ochronę ekranu w iPhone – pomożemy wybrać najkorzystniejszą z opcji.

Sposoby ochrony ekranu w iPhone – pokaż nam swój ekran, a powiemy ci kim jesteś

Na chwilę obecną możemy wyróżnić trzy podejścia do ochrony ekranu iPhone’a, czy iPada:

  1. całkowity brak ochrony,
  2. naklejka / folia na przedni ekran,
  3. i szkło hartowane.

Zanim przejdziemy do ustalenia, która metoda jest najlepsza – przyjrzyjmy się każdej z nich.

Musisz wiedzieć, że folia nie jest równa folii, a różnią się one znacząco w zależności od technologii, w jakiej są stworzone.

Folia poliwęglanowa

Folie poliwęglanowe do iPhone to najtańsze i bardzo popularne rozwiązanie. Poliwęglan sam w sobie jest przeźroczysty i zapewnia przyzwoitą ochronę przed zarysowaniami. Montaż także nie jest specjalnie trudny. Niestety, tego typu folia oferuje też niższe właściwości ochronne niż folie hydrożelowe i z czasem matowieje oraz odkleja się od ekranu.

Folia hydrożelowa (TPU)

Elastyczne folie hydrożelowe lepiej przylegają do ekranu i co do zasady są bardziej odporne na zarysowania i uszkodzenia. Jeśli po przeczytaniu poradnika zdecydujesz się na folię, to lepiej korzystać z folii hydrożelowych.

Musisz tylko pamiętać, że montaż to przeprawa przez mękę. (Montujemy zabezpieczenia w komorze bezpyłowej, więc jeśli nie chcesz nie mieć ani jednego bąbla czy najmniejszego paprocha, to zapraszamy!).

Folie podnoszące prywatność

Największą zaletą folii jest to, że poza ochroną ekranu, mogą oferować dodatkową funkcjonalność. Jedną z nich będzie folia z filtrami, które ograniczają możliwość odczytania informacji z ekranu, jeśli patrzy się na niego pod kątem. Tego typu folie dostępne są nie tylko do iPhone’a czy iPada, ale także do komputerów Mac. (Warto dodać, że niektóre, droższe szkła hartowane także posiadają filtry).

Folie antyodblaskowe

Jak nazwa wskazuje, możesz kupić folię, która ogranicza refleksy światła. Tego typu folia świetnie spisze się u osób, które dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu. Dostępne także do komputerów Mac i iPadów.

Folie paperlike

Na rynku, zwłaszcza do iPad, dostępne są folie o matowej, lekko chropowatej powierzchni imitującej papier. To świetne rozwiązanie dla osób, które pracują z Apple Pencil – na przykład szkicują na iPadzie lub notują. W takiej sytuacji folia spisze się lepiej, niż szkło.

Szkło hartowane

Najbardziej profesjonalnym sposobem na ochronę ekranu będzie montaż hartowanego szkła. Jest ono najtwardsze w skali Mohsa i poza ochroną przed zarysowaniami, odbiera energii przy uderzeniach. Szkło jest też najdroższe w zakupie.

Brak ochrony ekranu

Ciężko mówić, że “brak ochrony” ekranu to metoda na jego ochronę, ale… też ma swoje plusy. Osoby kupujące niedrogie, używane modele iPhone często rezygnują z inwestycji ponad 100 zł w porządną folię, ponieważ jest to nieopłacalne. Brak folii czy szkła oznacza także brak wyczuwalnych pod palcami brzegów zabezpieczenia, co może być denerwujące dla użytkowników nie korzystających z case’ów (a z reguły brak folii idzie w parze z brakiem etui).

Ranking metod ochrony ekranu

Oczywiście żaden sposób nie jest idealny, dlatego spróbujemy nieco ci pomóc, porównując folie, szkło i brak ochrony – a pod uwagę będziemy brać następujące parametry:

  • cena
  • wygoda użytkowania
  • ochrona przed zarysowaniami
  • ochrona przed uszkodzeniami / upadkiem

Łącznie do zdobycia jest 25 punktów, po 5 w trzech pierwszych dziedzinach i aż 10 w tej najważniejszej. No to zaczynamy!

Brak ochrony ekranu w iPhone

Ta forma traktowania przedniego panelu jest niestety najpopularniejsza, nie tylko w tych mniej zamożnych społeczeństwach.

Nie wiadomo z czego to wynika, jednak użytkownicy dość niechętnie podchodzą do kwestii ochrony ekranu (stąd też duże zainteresowanie usługą wymiany szybki w iPhone).

Szefowie wielkich firm, gospodynie domowe – komu by się chciało chronić jeden mały wyświetlacz? Przecież można wymienić!

Cena: 5 punktów

Brak folii czy szkła na ekranie rzeczywiście nic nie kosztuje, pod warunkiem że zapomnimy o spadku wartości czy ewentualnej wymianie ekranu po uszkodzeniu.

Wygoda użytkowania: 3 punkty

Brak jakiejkolwiek naklejki na ekranie sprawia, że nie odbijają się na nim żadne pęcherzyki powietrza, jednak pojawienie się kilku mniejszych rysek (nie mówimy o poważnych uszkodzeniach) powoduje, że korzystanie z telefonu może lekko denerwować.

Ochrona przed zarysowaniami: 0 punktów

Za każdym razem jak wkładasz telefon do kieszeni spodni, lub kładziesz go w schowku w aucie, na przednim panelu powstają mikrorysy. Brak folii czy szkła hartowanego oznacza, że w tej kategorii mamy 0 punktów.

Ochrona przed uszkodzeniami: 0 punktów

Zaskoczenia nie będzie – bez jakiejkolwiek ochrony telefon, choćby używany raz na jakiś czas, po prostu musi, zdobyć kilka rys. Wystarczy jeden dzień w kieszeni spodni jeansowych wraz z małymi metalowymi przedmiotami. W zderzeniu z ziemią telefon jest bezbronny.

Folie ochronne do iPhone

Bardzo popularnym sposobem wyświetlacza jest korzystanie z tzw. folii ochronnych – kilkumilimetrowych, bezklejowych folii poliwęglanowych (lub wykonanych w innej technologii).

Jej niewątpliwą zaletą jest uodpornienie iPhone’a na kontakt z drobnymi przedmiotami (monety, klucze itp.).

Przy zamontowanej folii ekran twojego telefonu będzie wolny od małych rysek, które znacznie obniżają walory estetyczne telefonu.

Folia ochronna do iPhone
Caption: źródło: apple.com

Co ważne, zakup takiej folii nie musi być wielkim przedsięwzięciem, a od ręki można je dostać praktycznie w każdym hipermarkecie, serwisie oraz oczywiście na Allegro.

Cena: 5 punktów

Od złotówki w Internecie do kilkudziesięciu złotych w sklepach stacjonarnych. Warto poszukać lepszych folii, z dobrymi opiniami ze strony użytkowników. Folie hydrożelowe potrafią kosztować nawet w okolicach 100 zł.

Wygoda użytkowania: 5 punktów

Dobrze przyklejona folia nie powoduje żadnego dyskomfortu w korzystaniu z telefonu – pęcherzyki powietrza nie przysłaniają widoczności, a poliwęglan nie powoduje zniekształceń obrazu.

Największym problemem jest sam montaż folii – dla „niezaprawionych w boju” może być on doświadczeniem traumatycznym (i stresogennym). Na szczęście w większości serwisów istnieje możliwość zrzucenia tej odpowiedzialności na kogo innego.

Ochrona przed zarysowaniami: 4 punktów

Dużo zależy od tego jaką folię wybierzesz. W teorii – nim droższa, tym lepsza. Dodatkowo ważny jest sposób i precyzja jej montażu. Mimo to, folie dobrze chronią ekran przed zarysowaniami.

Ochrona przed uszkodzeniami: 5 punktów

Tak naprawdę folia poliwęglanowa powinna być podstawową formą ochrony ekranu – sami korzystamy z takiego rozwiązania, gdyż pozwala ono na uniknięcie zdenerwowania z powodu małych rysek.

Oczywiście folia nie jest panaceum na wszystkie bolączki iPhone’a. Wprawdzie skutecznie ochroni sprzęt przed małymi uszkodzeniami, jednak w starciu z kostką brukową ekran nie ma najmniejszych szans na przeżycie.

Szkło hartowane do iPhone

Szkło hartowane jest największym działem, jakiego można użyć w obronie iPhone’a. Według zapewnień producentów, telefon chroniony hartowanym szkłem jest odporny praktycznie na wszystkie rodzaje uszkodzeń, dzięki czemu można śmiało wyrzucić wizytówkę serwisu dotychczas naprawiającego pęknięte wyświetlacze.

Szkło ochronne do iPhone
Hartowane szkło do iPhone praktycznie nie różni na pierwszy rzut oka od folii. Źródło: apple.com

 

Choć koszt zakupu szkła nie należy do najniższych, zdecydowanie warto postawić na taki rodzaj asekuracji. Znacznie lepiej bowiem zwyczajnie wymienić po roku czy dwóch zużyte szkło, zamiast dokonywać naprawy pękniętego ekranu.

Cena: 3 punkty

Od kilku złotych za najsłabiej chroniące do 150 złotych za niezniszczalne szkła.

Wygoda użytkowania: 5 punktów

W przypadku szkła hartowanego wygoda użytkowania jest identyczna, jak z folią poliwęglanową – dobrze zamontowana nie sprawia problemów. Na plus dodatkowo może przemówić fakt, że ze szkłem hartowanym nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo iPhone’a, bez problemu trzymając go w jednej kieszeni z kluczami, mikserem i piłą mechaniczną.

Ochrona przed zarysowaniami: 5 punktów

Szkło hartowane bardzo dobrze radzi sobie z małymi zarysowaniami – jest dużo twardsze od folii, więc tak szybko “nie łapie” rys.

Ochrona przed uszkodzeniami: 10 punktów

Jeżeli jest jakiś przedmiot, który może zaszkodzić ekranowi iPhone’a – z dobrym szkłem hartowanym nie ma szans.

Najporządniejsze dostępne szkła na rynku gwarantują ochronę nawet przed uderzeniem młotkiem w ekran – i choć nie testowaliśmy prawdomówności producentów, wierzymy tym zapewnieniom w 100%.

O ile folia chroni jedynie przed zadrapaniami ekranu, szkło hartowane pozwoli uniknąć wymiany przedniego panelu nawet po zderzeniu iPhone’a z ziemią. Cała siła uderzenia rozprowadzona równomiernie po powierzchni szkła tworzy niejako warstwę ochronną dla właściwego panelu – więc aby go zniszczyć, potrzeba naprawdę dużo siły i determinacji.

Ochrona ekranu iPhone – wyniki

Zaskoczenia wielkiego nie ma, bo nawet być nie mogło:

 

Brak ochronyFolie ochronneSzkło hartowane
Cena553
Wygoda355
Ochrona przed zarysowaniami045
Ochrona przed uszkodzeniami0510
SUMA81923

Bezwzględnym zwycięzcą jest szkło hartowane. Jeśli nie chcesz wydać nieco mniej na ochronę ekranu, dobra folia także powinna się sprawdzić.

Finalnie, nasunąć się może tylko jeden wniosek – ochrona ekranu jest konieczna. Te kilka czy kilkadziesiąt złotych to mały koszt w porównaniu z ceną wymiany przedniego panelu w serwisie. A ile nerwów można zaoszczędzić, to wiedzą tylko ci, którzy choć raz przeżyli uszkodzenie ekranu.

Inne metody, jak zabezpieczyć ekran iPhone

Ochrona ekranu w iPhone to nie tylko folia czy szkło przyklejane na sam ekran. To także dbanie o telefon, czy etui do iPhone, które chroni przed uderzeniem np. od boku czy narożnika.

Etui są OK, naprawdę

Na rynku znajdziesz cały przekrój różnych etui do iPhone, w tym przezroczystych, silikonowych etui, czy portfelowych etui ze skóry. Bez względu na wybór, etui do iPhone to niezły pomysł na poprawienie bezpieczeństwa telefonu.

Skórzane etui do iPhone ze sklepu ApplePamiętaj, żeby iPhone od czasu do czasu z etui wyciągnąć i wyczyścić – brud zbierający się wewnątrz etui, także może prowadzić do mikrouszkodzeń.

Dbaj o czystość

Od czasu do czasu fizycznie wyczyść telefon. Możesz wykorzystać do tego dedykowane zestawy do czyszczenia elektroniki (dostępne w portalach aukcyjnych) lub np. płyn do dezynfekcji.

Nasze ręce są naprawdę brudne, a z czasem brud ten może negatywnie wpływać na wygląd i trwałość urządzenia, które dotykamy kilkadziesiąt razy dziennie.

PROTIP: Żeby sprawdzić, ile razy dziennie uruchamiasz ekran, wejdź w Ustawienia > Czas przed ekranem > Zobacz całą aktywność. Możesz pochwalić się wynikiem w komentarzu!

Nie pozostawiaj telefonu w pełnym słońcu

MacBook i iPhone na plaży w słońcu
Pozostawienie elektroniki w pełnym słońcu – bardzo słaby pomysł

 

Twój telefon jest wykonany z metalu i szkła – dwóch materiałów, które bardzo szybko pochłaniają ciepło i mogą osiągać bardzo wysokie temperatury. Jeśli telefon zostanie pozostawiony w palącym słońcu, szklany ekran dotykowy szybko się przegrzeje i przestanie działać.

Pozostawienie telefonu w pełnym słońcu może oznaczać poważne uszkodzenie ekranu. Dodatkowo rozgrzewasz baterię iPhone, co także może wpłynąć na jej trwałość.

iPhone jest wodoodporny, ale…

Wprawdzie od iPhone 7 telefonu Apple posiadają rating IP, to nurkowanie z iPhone nie jest dobrym pomysłem (a Apple “drobnym drukiem” dopisuje, że nie gwarantuje wodoodporności, nawet modeli z IP68). Jeśli iPhone wpadnie ci do wody, to w pierwszej kolejności go wyłącz, a w drugiej – cierpliwie wysusz.

Ochrona wyświetlacza iPad – folia typu paperlike

Do iPada możesz kupić folię ochronną typu paperlike, która posiada (jak nazwa wskazuje) szorstką, chropowatą strukturę przypominającą papier. Taka folia także chroni ekran iPad, a do tego świetnie spisuje się dla osób, które korzystają z Apple Pencil. Pisanie, szkicowanie czy praca z Lightroom jest dużo bardziej intuicyjna.

Folia firmy Paperlike do iPad
Źródło: paperlike.com

Jak zabezpieczyć ekran iPhone, iPad – podsumowanie

Jeśli nie posiadasz zabezpieczenia ekranu w swoim iPhone czy iPad, koniecznie włącz wyszukiwarkę i zamów pasujące ci rozwiązanie. A jeśli już jest za późno i potrzebujesz wymienić przedni panel – możesz skorzystać z naszej Naprawy Wysyłkowej. Za darmo zdiagnozujemy i wycenimy uszkodzenia.

Zresztą, uszkodzonym ekranom w iPhone poświęciliśmy całą sekcję na naszej stronie.

Znasz inne sposoby na ochronę ekranu? A może masz argumenty za tym, żeby go nie chronić? Daj znać w komentarzach!

Poradnik – jak najlepiej chronić ekran iPhone’a, iPoda i iPada?

Komentarze i powiązane wpisy

  1. Warto zaznaczyć, że istnieje od niedawna jeszcze jedna alternatywa, która – moim zdaniem – może spokojnie konkurować z hartowanym szkłem. Mam na myśli płynne ochraniacze ekranu. Ja używam wowfixita (wziąłem, bo był najtańszy) i jestem pod dużym wrażeniem: nie dość, że warstwy ochronnej nie widać, to jeszcze doskonale sobie radzi w starciu z przedmiotami, które codziennie trafiają do kieszeni, jak jakieś klucze czy monety ;P Ciekaw jestem ile punktów na Waszej liście zebrałaby tego typu ochrona. Może jakiś test?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button