Zapisywanie kopii zapasowej iPhone’a, iPoda i iPada na dysku zewnętrznym

 
Zapisywanie kopii zapasowej iPhone’a, iPoda i iPada na dysku zewnętrznym

P ierwszą czynnością, którą iTunes wykonuje podczas synchronizacji iPhone’a, iPoda lub iPada na Maku, jest stworzenie kopii zapasowej iUrządzenia. W zależności od tego, jak bardzo pojemny jest Twój iSprzęt, ilość zajętego miejsca może wynosić dużo (lub bardzo dużo :), nawet do kilku gigabajtów. Istnieje jednak jeden prosty sposób, za pomocą którego bez problemu możemy przenieść dane backupu na zewnętrzny dysk. Sposób tak prosty, że aż dziw że rzadko używany.

Jak zaoszczędzić miejsce na Maku przechowując backup iUrządzeń na twardym dysku?

Zapisywanie kopii zapasowych przez iTunes w pamięci iMaca oraz Macbooków jest prawdziwą zmorą. Wszystko to z tego powodu, iż przy każdej synchronizacji iSprzętu z komputerem, dane z backupu zostają zapisane do sekretnego folderu ukrytego w Twoich bibliotekach. Problem z pojemnością dysków twardych na Macintoshach wiąże się z tym, że liczba wykorzystywanych przez nas programów lawinowo rośnie. Pamięć podręczna nie jest niestety z gumy, więc im więcej danych zapiszemy, tym mniej miejsca pozostanie nam na inne „rozrywki”. Jak na złość, warto zauważyć, że Apple systematycznie zwiększa pojemność poszczególnych Urządzeń – w chwili obecnej 128 GB nie robi na nikim większego wrażenia. I tylko biedny Mac musi znosić nasze kaprysy, a iTunes nie przebacza. Zapisuje każdy kolejny backup. Nawet, jeśli później z przepełnienia nie będzie mógł wykonać żadnych czynności.
Niestety iTunes niechętnie garnie się do pomocy. Program nie udostępnia żadnej funkcji przeniesienia danych na zewnętrzny dysk, więc zmuszeni jesteśmy do skorzystania z Terminala.
iTunes zapisuje kopie zapasowe z urządzenia z iOS w Twoich bibliotekach. Pierwszy krok polega na tym, by znaleźć folder w którym znajdują się dane iUrządzenia.

Aby dostać się do folderu z zapisaną kopią zapasową:

1. Otwórz Finder
2. Przytrzymaj przycisk Opcje
3. Kliknij przycisk Przejdź
4. Wybierz Biblioteki
5. Znajdź program Application Support i otwórz go
6. Znajdź MobileSync i otwórzPodłącz do swojego iMaka zewnętrzny dysk twardy, po czym przeciągnij doń folder Backup. Jeżeli chcesz oznaczyć folder w czytelny sposób, zmień jego nazwę na „ios_backup” lub inną wybraną przez Ciebie. Warto pamiętać, co się znajduje w poszczególnych folderach.
Upewnij się, że na pewno skopiowałeś/aś folder Backup do dysku zewnętrznego. Zmień nazwę oryginalnego folderu (ale go nie usuwaj) – w tym wypadku nazwa „stary_backup” wydaje się najbardziej odpowiednia.

Krótko o aliasach i skrótach

Kolejny wykonywany przez nas krok wymaga opatrzenia krótkim komentarzem. W tym ruchu bowiem oszukamy program iTunes poprzez stworzenie skrótu za pomocą aplikacji Terminal. Dzięki temu, program automatycznie zapisze dane z iOS na zewnętrznym dysku, nie blokując pamięci komputera.
Tworzenie aliasów nie należy do najczęstszych czynności wykonywanych na Maku. Swego czasu były one popularne, jednak dziś korzysta się z nich bardzo rzadko, by nie powiedzieć: nigdy. Aliasy odnoszą się do konkretnego pliku lub folderu przechowywanego w jakimkolwiek miejscu – może to być pamięć podręczna Macbooka lub zewnętrzny dysk twardy. Jest to po prostu wygodny i szybki sposób na przekazywanie informacji.
Nazwijmy nasz dysk zewnętrzny w jakiś niekonwencjonalny sposób, na przykład „External”. Jeżeli nie przypadnie Ci do gustu ta nazwa, pamiętaj by w kroku czwartym zmienić treść formuły w miejscu /Volumes/Nazwa Twojego Folderu /ios_backup

Aby stworzyć skrót do folderu:

1. Otwórz aplikację Finder
2. Wejdź w folder Utilities (Użyteczne)
3. Dwukrotnie kliknij w Terminal
4. Wpisz formułę
5. ln -s /Volumes/External/ios_backup/Backup ~/Library/Application Support/MobileSync/Backup a następnie przyciśnij Powróć
6. Wyjdź z Terminala

1

Jeżeli Twój folder MobileSync był otwarty przez cały czas, ujrzysz że wygląda on tak:

2Wprawdzie Finder powie Ci że użyłeś alias, jednak nie daj się nabrać. Tak naprawdę to skrót.
W kolejnym kroku włącz ponownie iTunes i pozwól wykonać programowi backup Twojego iSprzętu. Aby upewnić się że wszystko działa tak jak powinno, sprawdź datę utworzenia nowego pliku w nowoutworzonym folderze na dysku zewnętrznym. Jeżeli data odpowiada rzeczywistej a proces przebiega bez żadnych komplikacji, możesz spokojnie usunąć folder „stary_backup” ze swojego Maka i cieszyć się kilkoma GB wolnej przestrzeni!
Na zakończenie: jeżeli mało prawdopodobne jest, by zewnętrzny dysk podłączony był do Maka przez cały czas, warto powstrzymać iTunes przed wykonywaniem automatycznego backupu:
1. Otwórz iTunes
2. Wejdź w menu i wybierz zakładkę Preferencje
3. Kliknij w kategorię Urządzenia
4. Zaznacz opcję „Wyłącz automatyczne synchronizowanie iPodów, iPhone’ów i iPadów”
5. Kliknij OK

3
W przeciwnym razie, gdy zechcesz wykonać backup nie podłączając dysku twardego, ujrzysz podobny komunikat:

4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button