Poradnik – Jak zwiększyć pojemność iPhone’a?

 
Brak miejsca w pamięci iPhone

Sprzęty Apple można z całą pewnością określić mianem perfekcyjnych. Idealne wykonanie powodujące stylowy wygląd oraz zwalająca z nóg współpraca między poszczególnymi elementami iOSa pozwala z pełną odpowiedzialnością wypowiedzieć te słowa.

Niestety, gdyby poszukać głębiej, można byłoby znaleźć jeden poważny minus niektórych modeli iPhone’ów – oczywiście mowa o zbyt małej pojemności. Nie będziemy jednak teraz poświęcać zbyt wiele czasu krytyce modeli 16 GB, bowiem w jednym z wpisów udało nam się ustalić, z czego wynika ta dziwna polityka.

Dziś skupimy się na rozwiązaniu problemu, który może przyprawiać o ból głowy setki tysięcy, jeśli nie miliony użytkowników iSprzętów o zbyt małej pojemności!

1. Zredukuj liczbę zdjęć w galerii

Kto z nas nie lubi trzymać w galerii zdjęć z najlepszych wakacji życia i oglądać ich w nieskończoność w zimie? Tak, wszyscy tak robimy. Jednak zwłaszcza w przypadku iPhone’ów 16 GB, seria zdjęć z jednego wyjazdu może okazać się jedyną, którą pomieści nasz telefon.

Oczywiście nie radzimy usuwać wszystkich zdjęć po kolei – przecież nie możemy wyrzekać się wszystkiego, aby tylko mieć zapas. Tym niemniej, w każdym telefonie oprócz zdjęć niezbędnych, znajdzie się również wiele zdjęć niepotrzebnych – a to siedem ujęć zapierającego dech w piersiach motocykla, czy też screenshot zabawnej konwersacji.

Przyznajmy szczerze – po co nam takie fotografie? Tak naprawdę mała przydatność zdjęć nie musi oznaczać konieczności ich usunięcia – lepiej podłączyć iPhone do komputera i zapisać fotografie na dysku, lub też udostępnić je do przeglądania w chmurze.

2. Sprawdź, które aplikacje zajmują najwięcej pamięci

Ważne jest, by na bieżąco monitorować stan pojemności swojego telefonu, bowiem świadomość małej ilości pamięci bardzo często determinuje zaciśnięcie pasa i poprawę dotychczasowych zachowań.

Aby sprawdzić, czy i ile zostało Ci jeszcze pamięci w iPhone’ie (dotyczy oczywiście również iPodów i iPadów), wejdź w Ustawienia > Ogólne > Użycie > Zarządzaj dyskiem.

Lista aplikacji uporządkowana zostanie według największej pojemności zajmowanej przez poszczególne programy (wcześniej na mojej liście prym wiodła aplikacja Garage Band, do czasu zniesienia ograniczeń przez Apple, najcięższa aplikacja w App Store).

3. Pozbądź się aplikacji z których nie korzystasz

Ile to już razy zdarzało się, że potrzebowałaś/eś nagle, pod wpływem impulsu, jakiejś aplikacji? Kilka kliknięć w App Store i już kolejny zapełniacz powierzchni ląduje w Twoim telefonie. Ile razy udało Ci się skorzystać z tej aplikacji ponownie? Jeżeli ani razu, nie marnuj czasu, tylko już teraz pozbądź się nieużywanych programów ze swojego iUrządzenia.

Standardowe 100 MB przestrzeni to naprawdę sporo miejsca, które można spożytkować w nieco lepszy sposób, niż trzymanie kolorowej ikonki na ekranie. Co więcej, bardzo często wystarczy krótki „rachunek sumienia”, by zauważyć, że nie zawsze aplikacje potrzebne w przeszłości, są niezbędne dziś.

Jedno pytanie: „Czy tego potrzebujesz?” może więc rozwiązać problem od ręki – konia z rzędem temu, kto nie odpowie kilkukrotnie przecząco.

4. Usuń aplikacje społecznościowe i zainstaluj je ponownie

Tak naprawdę mało kto zdaje sobie sprawę, że wiele aplikacji „ściąga” dane o użytkowniku i przechowuje je na jego urządzeniu do końca świata (lub do usunięcia aplikacji). W tym sposobie palmę pierwszeństwa niosą przede wszystkim aplikacje społecznościowe, w tym Facebook i Instagram. Ten pierwszy potrafi zwiększyć swoje „potrzeby” nawet pięciokrotnie!

Jeżeli nie do końca masz przekonanie do tego, by Facebook trzymał Twoje dane, po prostu usuń go z pamięci swojego telefonu, po czym zainstaluj go ponownie! Z autopsji wiemy, że takie działanie warte jest powtórzenia co najmniej raz na dwa miesiące.

Jednak znacznie lepiej poświęcić jest te 5 minut, zamiast tracić bezsensownie blisko 2,5% dostępnej pojemności telefonu!

5. Zmniejsz ilość plików muzycznych

Czy istnieje coś bardziej wymagającego przestrzeni, niż muzyka? Chyba tylko filmy.

Liczący około 13 utworów album potrafi zając nawet do 100 MB przestrzeni! Co więcej, korzystanie z Apple Music i serwisu Connect dodatkowo potęguje zjawisko nagłego zmniejszania się pojemności, więc nie trzeba wiele, by skutecznie zapchać całe iUrządzenie danymi.

Biada tym, którzy oprócz aplikacji Muzyka, posiadają również inne serwisy, w tym m.in. Spotify – kilkanaście zapisanych utworów do odtworzenia w trybie offline może spowodować skurczenie się pojemności o ok. 350 MB.

Czy jest na to jakieś rozwiązanie? Niestety, nie tym razem. Nie da się nijak „odchudzić” słuchanych utworów, uciąć im początkowej i końcowej chwili ciszy, ani nawet obniżyć jakości do wymagającej mniej przestrzeni.

Jeżeli w ogóle można dokonać jakichś działań, może to być tylko usuwanie z iSprzętu poszczególnych utworów – praktycznie w każdej płycie znajdą się co najmniej 3 utwory, za którymi nie przepadamy.

I choć może to brzmieć i wyglądać śmiesznie, tylko w ten sposób można choć trochę odciążyć iPhone’a/iPoda/iPada w kategorii muzyki. Ale z drugiej strony, wystarczą jedynie po trzy utwory z czterech albumów, by zrobić miejsce piątemu…

Na zakończenie

Z trudem przyznaję, ale ja również niestety jestem zmuszony do ograniczania ilości danych wrzucanych do mojego iPhone’a. 16 GB to zdecydowanie zbyt mała pojemność, by móc śmiało korzystać z wszystkich możliwości iPhone’a, a ciągłe domysły „Czy już osiągnąłem limit”? powodują więcej stresu, niż spokoju, który powinno dawać korzystanie ze, zdawałoby się, najlepszego sprzętu na rynku.

Jednak problem z brakiem możliwości powiększenia pamięci i wrzucenia kolejnych plików to jedno, natomiast znacznie poważniejszą przeszkodą jest… spowolnienie pracy iPhone’a. Faktycznie, od czasu niejakiego odciążenia mojego telefonu z nadmiaru obserwuję widoczną poprawę. A było fatalnie – czasami tylko się „wieszał”, czasami resetował.

Komentarze i powiązane wpisy

  1. Google photos – pełna kopia i z bani. A zdjęcia z telefonu kasujesz. Jak zabraknie to 100gb masz na Google drive za 2$/mc – to chyba niewiele jak dla posiadacza iPhone’a. Nie wspomnę o tym jak łatwo później te zdjęcia z wakacji komuś udostępnić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button