30 sposobów na wydłużenie działania iPhone

 
Jak wydłużyć działanie baterii iPhone

Gdy w 2007 roku Steve Jobs zaprezentował światu pierwszego iPhone świat wkroczył w erę mobilną. Niedługo później inni liczący się na rynku elektroniki gracze zaczęli prezentować swoje smartfony. Coraz doskonalsza z biegiem lat technologia uprzyjemnia nam życie tysiącami aplikacji, coraz lepszymi ekranami i aparatami. Jedna rzecz jednak spędza sen z powiem użytkownikom smartfonów, także tych jabłkowych. Bateria. Krótko działające akumulatory to niejednokrotnie przyczyna frustracji i problemów. Możesz im jednak zaradzić na wiele sposobów. Oto 30 trików jak wydłużyć czas pracy iPhone na jednym ładowaniu!

1. Odświeżanie aplikacji w tle

Funkcja odświeżania aplikacji w tle analizuje zachowanie użytkownika smartfonu rejestrując aplikacje, których używa najczęściej i w jakich godzinach. Innymi słowy, jeśli często korzystamy z aplikacji np. Facebooka o godzinie 20:00, aplikacja ta zostanie odświeżona o tej właśnie godzinie. Niezwykle użyteczna to funkcja, jednakże jest ona przyczyną szybszego wyczerpywania się energii akumulatora.

2. Automatyczne aktualizacje aplikacji

Funkcja automatycznego aktualizowania aplikacji „wyręcza” użytkownika smartfonu nie zmuszając do ręcznego update’u. Wadą tej funkcji jest szybszy drenaż baterii.

3. Proponowane aplikacje

Kolejnym czynnikiem, przez który nasz iPhone rozładowuje się szybciej jest funkcja sugerująca aplikacje do zainstalowania na podstawie listy zainstalowanych aplikacji oraz lokalizacji.

4. Blokowanie reklam w Safari

Nikt z nas nie lubi uporczywych reklam podczas przeglądania internetu. Możliwość ich blokowania to świetna rzecz, jednak powodująca większe zużycie danych pakietowych a co za tym idzie skrócenie czasu pracy baterii na jednym ładowaniu.

Blokowanie reklam Safari

5. Automatyczna jasność

Tym razem dla odmiany coś, co warto włączyć a nie wyłączyć. Czujnik światła otoczenia pozwala bez potrzeby ingerencji użytkownika sterować intensywnością podświetlenia ekranu zmniejszając natężenie światła, gdy dookoła jest jasno oraz zwiększając jego poziom, gdy jest ciemniej. Włączenie tej funkcji na pewno wydatnie wpłynie na czas pracy akumulatora Twojego iPhone.

6. Zmniejszenie jasności ekranu

Jeśli automatyczna zmiana jasności nie jest funkcją, której chcesz używać, zmniejsz ręcznie jasność ekranu. Duża powierzchnia wyświetlacza w połączeniu z wysoką jasnością to jedna z głównych przyczyn krótko działających baterii w iPhone.

7. Ruchome tło

Funkcja ruchomego tła (Background Motion) polega na wykorzystaniu efektu paralaksy, dzięki któremu ikony aplikacji pozornie poruszają się niezależnie od tła. Wadą tej efektownej funkcji jest dodatkowe zużycie baterii.

8. WiFi

Dzięki łączności WiFi możemy znacznie zmniejszyć zużycie danych mobilnych sieci komórkowej. Choć niejednokrotnie przydatne, dla baterii lepiej, żeby WiFi nie było włączone przez cały czas. Nieustanne oczekiwanie na sieć może znacznie wpłynąć na długość pracy iPhone’a.

9. Hotspot

Innym modułem łączności, który będąc stale włączonym skraca czas pracy baterii jest hotspot. Moduł ten czyni z iPhone’a bezprzewodowy punkt dostępu danych komórkowych umożliwiając „przekazanie” ich innemu urządzeniu. Najlepiej, gdy funkcja ta jest włączona tylko, gdy jest potrzebna.

10. Zasobożerne aplikacje

Niektóre aplikacje zużywają więcej energii akumulatora niż inne. W Ustawieniach dostępna jest zakładka umożliwiająca sprawdzenie, które aplikacje zużywają najwięcej prądu w ciągu ostatnich 24 godzin oraz 7 dni. Jeśli są rzadko używane, warto rozważyć ich odinstalowanie.

Ustawienia baterii iPhone

11. Usługi lokalizacyjne (GPS)

Tej funkcji nie może zabraknąć na pokładzie każdego współczesnego smartfona. Czy korzystamy z map, wskazówek dojazdu czy sugerowanych miejsc do odwiedzenia w okolicy, wykorzystujemy w tym celu GPS. Niestety, użyteczność ta okupiona jest zwiększeniem zużycia baterii. Jeśli usługi lokalizacji nie są nam potrzebne, warto je wyłączyć.

12. Aktywność w tle

Aktywność w tle pozwala na działanie wielu funkcji aplikacji, które nie zawsze są potrzebne a ich wyłączenie doda nam trochę dodatkowych minut na baterii.

13. Ruchome tapety

Kolejna efektowna funkcja, której wyłączenie pomoże przedłużyć czas pracy akumulatora. Ruchome tapety wymagają bowiem więcej energii niż tapety statyczne.

14. Bluetooth

Jeśli nasz iPhone nie komunikuje się lokalnie w danym momencie z żadnym urządzeniem, np. słuchawkami, można wyłączyć moduł Bluetooth.

15. Dane komórkowe

Nowsze standardy pasm komórkowych to nie tylko szybciej działający Internet, ale i większe zużycie baterii. Jeśli tylko masz możliwość wyłączyć sieć 4G bez większej utraty wygody korzystania ze smartfona, możesz używać wolniejszej i bardziej przyjaznej baterii sieci 3G.

Ustawienia sieci komórkowej iPhone

16. Automatyczne wysyłanie e-maili

System iOS umożliwia automatyczne wysyłanie maili. Wadą tego użytecznego rozwiązania jest zwiększenie ilości zużywanych danych komórkowych a co za tym idzie energii akumulatora.

17. Synchronizacja skrzynki mailowej

Przedłużyć czas pracy na jednym ładowaniu można również poprzez zmniejszenie częstotliwości synchronizacji skrzynki pocztowej, np. co godzinę lub ręcznie.

18. Wygaszanie ekranu

Zmiana ustawień wygaszania ekranu po pewnym okresie bezczynności to spora oszczędność energii.

19. Fitness Tracking

Funkcja ta pozwala urządzeniu śledzić aktywność użytkownika taką jak ilość kroków czy bieganie. Ją także warto wyłączyć, gdy nie uprawiamy aktywności fizycznej.

20. Korektor dźwięku

Dzięki korekcji dźwięku w aplikacji Muzyka dostosowywane są parametry dźwięku, tak by odsłuch był jak najprzyjemniejszy. Ceną za lepsze doznania słuchowe jest niestety krótszy czas pracy na jednym ładowaniu. Jeśli nie zależy Ci na wyższej jakości dźwięku, możesz go wyłączyć.

Wyłączanie equalizera iPhone

21. Połączenia głosowe z Mac

Możliwość prowadzenia połączeń głosowych za pośrednictwem Mac bez wątpienia oszczędza nam konieczności sięgania po iPhone. Nie oszczędza jednak baterii.

22. AirDrop

Dzięki AirDrop możliwy jest bezprzewodowy przesył plików do innego znajdującego się w pobliżu urządzenia Apple. Jeśli nie jest to konieczne, warto tę funkcję wyłączyć. AirDrop do działania potrzebuje jednocześnie dwóch zasobożernych modułów – Bluetooth i WiFi.

23. iCloud

Systemowa aplikacja Zdjęcia pozwala na automatyczną synchronizację wykonanych zdjęć z iCloud. Jednakże, nieustanna gotowość do transferu zdjęć niekorzystnie wpływa na czas pracy akumulatora. Jeśli to możliwe, lepszym pomysłem jest ręczne zgrywanie zdjęć do iCloud.

24. Dane diagnostyczne

Dane diagnostyczne to wysyłane do Apple informacje jak telefon działa. Choć bez wątpienia pomocne programistom Apple, nie pomagają naszej baterii.

25. Wibracje

Do uruchomienia wibracji telefon musi użyć silniczka, który także wyczerpuje energię. Lepszym rozwiązaniem jest korzystanie wyłącznie z sygnałów dźwiękowych, a z wibracji jedynie, gdy telefon jest wyciszony.

26. Tryb niskiego zużycia energii

Każdą funkcję można włączać lub wyłączać oddzielnie w zależności od potrzeb. Jeśli jednak nie chcesz wyłączać wielu funkcji po kolei, może warto coś włączyć. Tym czymś jest tryb niskiego zużycia energii, który sam wyłącza zbędne funkcje iPhone’a.

27. Aplikacje działające w tle

Po zaprzestaniu korzystania z aplikacji użytkownik ma do wyboru ręcznie ją wyłączyć lub pozwolić jej działać w tle. Co ciekawe, umożliwienie działania aplikacji w tle pozwala zużyć mniej energii aniżeli ich zamykanie.

28. Zbyt częste ładowanie

Częste ładowanie baterii bez wyraźnej konieczności to kolejny czynnik przyczyniający się do jej szybszego zużywania. Bateria często ładowana przy stanie np. 50% po pewnym czasie może zacząć zachowywać się tak, jakby jej pojemność faktycznie wynosiła 50% a nie domyślne 100%. Ze względu na to baterię najlepiej ładować, gdy jest już mocno rozładowana, np. gdy zostało mniej niż 20% energii.

29. Gry

Granie na smartfonie to dla wielu użytkowników zapewne jedna z najprzyjemniejszych czynności wykonywanych na smartfonie. Częstokroć rozbudowane gry z efektowną oprawą graficzną potrafią przyciągnąć uwagę gracza na długie godziny. Zdobywanie kolejnych poziomów ucieszy gracza, lecz nie ucieszy jego baterii. Jeśli nie jest to konieczne, warto zrezygnować z kolejnej rozgrywki.

30. Dodatkowe źródło energii

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie jest tym czego szukasz pozostaje posłużenie się akcesoriami zewnętrznymi. Może być to powerbank lub Smart Battery Case od Apple.

Sposoby oszczędzania baterii iPhone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button