Czy mój iPhone ma SIM lock?

 
Czy mój iPhone ma SIM lock?

SIM lock to stosowana przez operatorów sieci komórkowych blokada uniemożliwiająca korzystanie ze smartfonu w innej sieci niż ta, w której telefon został zakupiony w ramach abonamentu. Jest to legalna praktyka od lat stosowana przez wszystkie sieci komórkowe zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Czy każdy iPhone ma SIM-lock?

Na szczęście nie każdy smartfon Apple posiada taką blokadę. iPhone’y kupione bezpośrednio w Apple Store lub u autoryzowanych dystrybutorów sprzętu Apple takich jak Cortland mogą działać od razu z kartami SIM wszystkich sieci.

SIM locka w oprogramowaniu urządzenia instalują operatorzy telefonii komórkowej. W tym przypadku może wystąpić dwojaka sytuacja:

blokada stała czyli taka, która nie przestaje istnieć samoczynnie po upływie określonego czasu, tj. spłaty telefonu w ofercie abonamentowej;

blokada czasowa czyli taka, która wygaśnie po spłacie telefonu w ramach umowy z operatorem, np. po 24 czy 36 miesiącach.

Czy mogę samemu zdjąć SIM lock z iPhone’a?

Zdjęcie SIM-locka z iPhone’a jest jak najbardziej możliwe, lecz lepiej tego nie robić przed upływem umowy z operatorem. W wielu komisach z używanymi telefonami pracownik może wykonać taką usługę. Wiąże się to jednak z utratą gwarancji na sprzęt oraz karami od operatora zapisanymi w umowie z klientem.

Jak mogę sprawdzić czy smartfon ma SIM locka?

W przypadku smartfonów innych firm niż Apple możesz szybko dowiedzieć się czy na urządzenie jest nałożony SIM lock. Nie potrzebujesz nawet wchodzić w ustawienia smartfonu. Urządzenia kupione u operatorów często na tyle obudowy mają logo sieci komórkowej.

Inaczej jest jednak w przypadku iPhone’ów. Firma Apple nie zezwala operatorom na znakowanie swoich urządzeń. Aby sprawdzić czy Twój iPhone ma SIM lock, będziesz potrzebował wejść w ustawienia smartfonu.

Gdzie mogę sprawdzić czy jest SIM lock w iPhone?

1. Sprawdzenie menu ustawień iPhone’a

Najprostszym sposobem na sprawdzenie czy masz iPhone z SIM-lockiem czy bez jest wejście kolejno w Ustawienia > Sieć komórkowa. Jeśli widzisz opcję Sieć komórkowa danych, to znaczy że Twój iPhone jest najprawdopodobniej odblokowany. Nie jest to jednak metoda w 100% skuteczna.

Jak znaleźć SIM lock iPhone

2. Sprawdzenie przy użyciu dwóch kart SIM różnych operatorów

W tej metodzie będziesz potrzebował dwóch kart SIM różnych sieci komórkowych.

– Wykonaj połączenie telefoniczne przy użyciu bieżącej karty SIM. Upewnij się, że uzyskałeś połączenie.
– Wyłącz iPhone’a. Przytrzymaj przycisk Uśpij / Wybudź i wyłącz iPhone’a.
– Wyjmij bieżącą kartę SIM.
– Włóż nową kartę SIM innego operatora.
– Włącz iPhone’a przyciskiem Uśpij / Wybudź.
– Wykonaj połączenie telefoniczne. Jeśli iPhone jest bez SIM locka, będziesz mógł się połączyć.

Czy mam SIM lock w iPhone

3. Skontaktuj się z operatorem

Ostatnim sposobem na sprawdzenie czy Twój iPhone jest z SIM-lockiem jest kontakt z operatorem. Jest to najpewniejszy, ale przy tym najbardziej czasochłonny sposób wymagający udania się do salonu operatora. Jeśli zakupiony przez Ciebie iPhone nie łączy się z kartą SIM Twojego operatora (bo np. kupiłeś używanego iPhone’a), operator pomoże zdjąć blokadę i korzystać ze smartfonu bez przeszkód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button