Aparat w iPhone nie działa? Proste triki mogą rozwiązać problem!

 
Aparat iPhone zepsuty

Aplikacja aparatu to dla wielu użytkowników iPhone’ów jedna z podstawowych aplikacji wykorzystywanych na co dzień. Czy to spontaniczne zdjęcie z imprezy, kadr z wycieczki czy fotka wrzucona na portal społecznościowy, niemal każdy lubi korzystać z aparatu, który zawsze mamy pod ręką. Nikt nie lubi natomiast problemów z nią związanych. Istnieje szereg wspólnych dla każdego iPhone’a problemów związanych ze źle działającym aparatem. Czy to czarny ekran, rozmazane zdjęcia, niedziałająca lampa błyskowa czy znikająca ikona aplikacji, niniejszy poradnik może pomóc w rozwiązaniu wielu z nich.

Czarny ekran w aplikacji Aparat w iPhone

Czarny ekran w Aparat iPhone

Czarny ekran pojawiający się po włączeniu Aparatu to usterka, która może mieć dwojakie podłoże: sprzętowe lub programowe.

Problemy z oprogramowaniem aplikacji Aparat w iPhone

Najprostszym sposobem do poradzenia sobie z czarnym ekranem jest przełączenie się między przednią a tylną kamerą. Ten banalny w swojej prostocie trik czasem wystarcza, by ponownie móc robić zdjęcia.

Jeśli jednak to nie pomaga, kolejnym sposobem jest zamknięcie aplikacji aparatu a następnie ponowne jej uruchomienie z poziomu ekranu początkowego.

Innym rozwiązaniem problemu jest także restart iPhone’a poprzez naciśnięcie i przytrzymanie przez 10 sekund przycisku Home.

Problemy sprzętowe aplikacji Aparat w iPhone

Jeśli problem nie dotyczy oprogramowania warto sprawdzić czy nic nie zasłania obiektywu kamery. Drobny kawałek papieru czy naklejki może blokować przepływ światła do obiektywu uniemożliwiając zrobienie zdjęcia.

Jeśli powyższe sposoby nie pomagają, należy skontaktować się z profesjonalnym serwisem Apple w celu sprawdzenia źródła usterki.

Zdjęcia z iPhone są rozmyte lub nieostre

iPhone rozmazane zdjęcie

Oprogramowanie aparatów w iPhone’ach wyposażono w wiele zaawansowanych algorytmów umożliwiających wykonanie ostrej fotografii. Możliwe jest również ręczne ustawianie ostrości polegające na skupieniu focusa w konkretnym miejscu kadru poprzez dotknięcie tego miejsca w wizjerze.

Przyczyną zamazanych zdjęć w iPhone może być zbyt krótki czas, który użytkownik daje oprogramowaniu aparatu na dobranie ostrości. Przed wykonaniem zdjęcia upewnij się więc, że aparat ustawił ostrość.

Jeśli zdjęcia nadal wychodzą nieostre, powodem może być obiektyw zabrudzony drobinkami unoszącymi się w powietrzu lub wytłuszczony palcami. W takim wypadku powinno przetrzeć się obiektyw miękką i suchą ściereczką wykonaną z mikrofibry.

Innym powodem rozmazanych zdjęć może być również metaliczny futerał lub dodatkowy magnetyczny obiektyw powodujący zakłócenia w optycznej stabilizacji obrazu iPhone’a. W takim przypadku najlepiej zdjęć obudowę lub zdemontować obiektyw i porównać zdjęcia wykonane bez dodatkowych modułów.

Gdy nie pomaga żaden z powyższych sposobów, problem może być znacznie poważniejszy. Może to oznaczać, że zanieczyszczenia zewnętrzne przedostały się pod obiektyw. W tej sytuacji nie jest możliwe samodzielne wyczyszczenie kamery. Może to zrobić wyłącznie serwisant, który wyczyści lub wymieni wadliwy obiektyw.

Lampa błyskowa w iPhonie nie działa

Lampa błyskowa iPhone nie działa

Czasem może zdarzyć się tak, że zdjęcia mają odpowiednią ostrość, lecz nie ma możliwości doświetlenia sceny przy niekorzystnych warunkach oświetleniowych z powodu niedziałającego flesza.

Jednym z powodów blokady lampy błyskowej jest włączona funkcja latarki. Latarka, tak samo jak lampa błyskowa, korzysta z tej samej głównej diody LED. O tym, że latarka mogła nie zostać wyłączona po ostatnim użyciu może świadczyć również znaczny spadek energii akumulatora mimo oszczędnego korzystania z innych funkcji smartfonu.

Kolejnym powodem, przez który iPhone nie chce włączyć flesza może być zbyt wysoka temperatura w jego wnętrzu. W celu ochłodzenia komponentów znajdujących się wewnątrz, a co za tym ich ochrony przed uszkodzeniem, oprogramowanie aparatu może uniemożliwić skorzystanie z tej funkcji do momentu przywrócenia urządzeniu właściwej temperatury.

Odwrotnym problemem jest włączanie się lampy błyskowej. Może oznaczać to, że włączona jest funkcja automatycznego doświetlania każdego zdjęcia. W tej sytuacji warto sprawdzić czy ikona błyskawicy znajdująca się w lewym górnym rogu ekranu jest włączona poprzez jej dotknięcie.

Jednakże, jeśli flesz w iPhonie nadal się nie włącza lub włącza bez powodu, należy skontaktować się z wykwalifikowanym serwisem, który namierzy problem i w razie konieczności wymieni wadliwą lampę błyskową.

Aplikacja Aparat w iPhonie nie wyświetla się na ekranie początkowym

Nie widać ikony aparat iPhone

Jeżeli ikona aplikacji nie jest widoczna na ekranie głównym ani w żadnym znanym Ci miejscu, być może została przeniesiona do innego folderu. Taka sytuacja jest częsta w przypadku osób, które udostępniają swój smartfon innym ludziom. Taka osoba mogła dostosować układ ikon do swoich potrzeb nie informując właściciela iPhone’a o zmianie miejsca dla ikony aparatu. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak przeszukanie wszystkich folderów w smartfonie lub użycie Spotlight, co pozwoli namierzyć zagubioną ikonę.

Inną sytuacją może być ograniczenie dostępu do aplikacji. W takiej sytuacji należy wejść w Ustawienia > Ogólne > Ograniczenia i zdjąć ograniczenie dostępu. W przypadku blokady hasłem, należy je wpisać.

Następnie aplikację należy włączyć a pojawi się ona ponownie na ekranie głównym. Jeśli hasło nie jest Ci znane, pozostaje już tylko skontaktowanie się z osobą, która ostatnio używała Twojego iPhone’a i poproszenie o udostępnienie hasła.

Masz problem z inną usterką iPhone?

Sprawdź koszt naprawy bez wychodzenia z domu!

POROZMAWIAJMY…

Nie jesteś pewien usterki.
Skorzystaj z infolinii.

INNA USTERKA?

Bezpłatna diagnoza.
Poznaj koszt naprawy.

Komentarze i powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button