iPhone nie działa mikrofon! Co robić, gdy w rozmówca Cię nie słyszy?

 
iPhone nie działa mikrofon

Problem z niedziałającym mikrofonem jest jedną z najczęstszych awarii jakie mogą spotkać użytkownika iPhone’a. Niektóre problemy ze źle działającym mikrofonem w iPhone są możliwe do rozwiązania w zaciszu własnego domu. Z innymi poradzić może sobie jedynie wykwalifikowany serwis.

Gdy mikrofon iPhone nie działa:

– rozmówca nie słyszy Cię wcale lub niewyraźnie podczas prowadzenia rozmowy telefonicznej lub FaceTime;
– asystent głosowy Siri nie potrafi zrozumieć wydawanych przez Ciebie poleceń nie słysząc Cię wcale lub tylko częściowo – słyszysz komunikat I didn’t get that (nie rozumiem);
– podczas odtwarzania plików audio nie słyszysz żadnego dźwięku lub jest on zniekształcony;
– nie możesz zmienić źródła dźwięku podczas połączenia telefonicznego (ze zwykłej rozmowy na tryb głośnomówiący lub odwrotnie).

Potencjalne przyczyny

Przyczyny tego, że mikrofon iPhone nie działa mogą czasem w ogóle nie być związane z problemami technicznymi Twojego smartfona.

Czasem to, że nie słychać dźwięku w iPhone bierze się z zanieczyszczeń, które przedostały się do mikrofonu (np. nitek z kieszeni czy drobin w torebce) lub przypadkowego zasłonięcia mikrofonu.

Innymi przyczynami mogą być podłączone słuchawki Bluetooth lub zakłócenia Twojej sieci komórkowej.

Przetestuj mikrofony

Jeśli jesteś pewna/pewien, że problem nie dotyczy Twojej sieci komórkowej lub podłączonego zestawu słuchawkowego Bluetooth lub zanieczyszczeń pozostaje Ci zrobić test każdego z mikrofonów. Każdy iPhone wyposażony jest w co najmniej 3 mikrony. Ich ilość i rozmieszczenie zależne jest od konkretnego modelu telefonu. W uproszczeniu iPhone’y posiadają mikrofony przednie, tylne i dolne.

Zepsuty mikrofon iPhone

Test mikrofonu dolnego

W celu przetestowania mikrofonu dolnego otwórz aplikację Notatki i rozpocznij nagrywanie notatki głosowej. Nagraj przykładową notatkę i odtwórz ją. Jeśli dźwięk nie jest głośny i wyraźny, oznacza to, że dolny mikrofon uległ uszkodzeniu.

Jeśli nie działa mikrofon w iPad lub iPod, także wykorzystaj aplikację Notatki do sprawdzenia jego działania.

Test mikrofonu przedniego

Aby sprawdzić, czy problem dotyczy mikrofonu przedniego, otwórz aplikację Aparat. Nagraj przykładowy film przy pomocy przedniej kamery i odtwórz go. Jeśli nie ma dźwięku lub jest on zniekształcony, oznacza to awarię głośnika przedniego.

Test mikrofonu tylnego

Żeby dowiedzieć się czy problem dotyczy mikrofonu tylnego, włącz aplikację Aparat. Nagraj przykładowe wideo wykorzystując tylną kamerę. Niewyraźny dźwięk lub jego brak oznacza problem z tylnym mikrofonem iPhone.

Jeden lub więcej mikrofonów iPhone nie działa

Tylnej kamerze iSight towarzyszy niewielki mikrofon odpowiedzialny za nagrywanie dźwięku podczas kręcenia filmów. Jeśli dźwięk nie jest nagrywany, najbardziej prawdopodobną przyczyną usterki jest uszkodzenie mikrofonu znajdującego się na taśmie flex klawiszy bocznych. Wymiana taśmy flex możliwa jest jedynie w serwisie.

Przednia kamera FaceTime zamontowana jest na taśmie flex łączącej ją z głośnikiem i czujnikiem światła / zbliżeniowym. W takiej sytuacji pomóc może jedynie montaż nowej taśmy flex wraz ze wszystkimi elementami.

Mikrofony dolne rejestrujące głos podczas połączenia i nagrywania głosu na dyktafon znajdują się na taśmie flex razem ze złączem i pozostałymi komponentami odpowiedzialnymi za ładowanie oraz anteną. Także w tym wypadku konieczna jest wymiana taśmy ze wszystkimi elementami w serwisie.

Nie jesteś pewien usterki?

Skorzystaj z naszej pomocy. Poznaj koszt serwisu Apple bez wychodzenia z domu.

POROZMAWIAJMY…

Nie jesteś pewien usterki.
Skorzystaj z infolinii.

INNA USTERKA?

Bezpłatna diagnoza.
Poznaj koszt naprawy.

Komentarze i powiązane wpisy

  1. Kiedy otwieram jakaś aplikacje z muzyka nie słychać jej i pokazuje ze mam podłączone słuchawki choć tak nie jest ani kablem ani Bluetooth, rozmawiam z kimś i muszę mieć na głośniki bo inaczej ani rozmówca anie ja nie słyszę. Co robić?

  2. W trakcie rozmowy rozmówca twiedzi, ze ucina moje zdania w połowie. Dzieje się to zazwyczaj przy dłuższej rozmowie ponad 10 minutowej. W czym może być problem? iphone 13

    1. Pani Sandro, w takim wypadku uszkodzony może być jeden z mikrofonów. Zachęcamy do odwiedzenia naszego serwisu lub wysyłki sprzętu za pomocą paczkomatu inPost/ kuriera DHL. Na pewno pomożemy 🙂

  3. Mam telefon od czerwca. Dziś np dzwoniąc z telefonu w drugim telefonie słychać dziwne szumy i trzeszczenie a moich słów zero. Gdy sprawdzałem na dyktafonie normalnie nagrywa mój głos to samo w filmach video. Jedyny problem to podczas rozmowy szumy i trzeszczenie. Nie mam pojęcia co może być tego przyczyna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button