Naprawa klawiatury MacBook. Sekrety klawiszy Maca.

 
Klawiatura MacBook nie działa

Klawiatura to jedna z najbardziej narażonych na uszkodzenie lub zniszczenie części laptopa. Ryzyko wniknięcia zanieczyszczeń takich jak okruszki jedzenia czy wylanie płynu powodują, że jest to jeden z najczęściej wymienianych komponentów MacBooków. By zrozumieć jak dochodzi do uszkodzeń klawiatur w MacBookach, przyjrzyjmy się jak one działają.

Rodzaje klawiatur Apple

W ciągu lat rozwoju technologii opatentowano i wprowadzono do użycia wiele typów klawiatur. Możemy je dzielić według wielu kryteriów.

Pierwszym jest sposób instalacji klawiatury. Klawiatury fizyczne dzielą się na wbudowane i samodzielne. W przypadku produktów Apple mamy do czynienia z wbudowaną klawiaturą w MacBooku oraz samodzielną Magic Keyboard.

Naprawa MacBooka Wrocław

Inną kategorią podziału jest rodzaj mechanizmu zastosowanego do tego, by klawisze działały. W produktach Apple można spotkać się z dwoma typami mechanizmów – starszym nożycowym i nowszym motylkowym.

Mechanizm nożycowy był wykorzystywany w przeszłości w samodzielnej, nieprodukowanej już Wireless Keyboard oraz większości MacBooków do roku 2015.

Mechanizm motylkowy jest przez Apple wykorzystywany obecnie. Można go spotkać w samodzielnej Magic Keyboard oraz większości MacBooków produkowanych po 2015 roku.

Czym różnią się mechanizmy klawiatur Apple?

Mechanizm motylkowy

Tak jak wspomniałem wyżej, przełączniki motylkowe są opracowanym przez Apple mechanizmem dostępnym jedynie w ich firmowych klawiaturach. Ten typ przełącznika znaleźć możesz w MacBooku.

Celem przyświecającym inżynierom Apple było stworzenie mechanizmu zapewniającego pełną stabilność naciśniętego klawisza, niezależnie od miejsca naciśnięcia. Czy naciśnięty centralnie, czy palec dotknął krawędź klawisza, komfort pisania miał być taki sam.

Do wykonania tego mechanizmu Apple wykorzystuje stal nierdzewną.

Naprawa klawiatury MacBooka

Zaletą motylkowych klawiatur jest możliwość zmniejszenia grubości laptopa. Wadą z kolei jest większa niż w przypadku przełączników nożycowych podatność na zacinanie się.

W MacBookach Pro zaprezentowanych w 2018 roku mechanizm motylkowy został dodatkowo zabezpieczony silikonowymi podkładkami. Ich zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się drobnych zanieczyszczeń takich jak okruszki do wnętrza klawiszy ich zacinaniu się. Niestety, wbrew nadziejom użytkowników, najnowsze klawiatury motylkowe trzeciej generacji pasują tylko do MacBooków Pro z 2018 roku.

Mechanizm nożycowy

Inny typ przełącznika jabłkowi inżynierowie zastosowali w samodzielnych Magic Keyboard.

W tego rodzaju mechanizmie klawisz jest osadzony na krzyżujących się elementach, które tworzą kształt nożyc. Gumowa kopułka znajdująca się pod klawiszem odpowiadająca za wyczuwanie nacisku jest stabilizowana nożycami, co zapewnia równomierny nacisk nacisk na klawisz poprawiając komfort pisania.

Jak naprawić klawiaturę MacBook

Zastosowanie przełączników nożycowych pozwala odchudzić klawiaturę, co w przypadku peryferyjnego akcesorium jakim jest Magic Keyboard jest ważne dla komfortu użytkowania.

Inną zaletą jest większa aniżeli w przypadku klawiatur motylkowych odporność na zacinanie się. Jeśli nie została ona poważnie uszkodzona a jedynie przedostały się drobne zanieczyszczenia, wydmuchanie jej lub obrócenie powinno wystarczyć.

Oba typy klawiatur Apple łączy ich niskoprofilowość. Klawiatury niskoprofilowe charakteryzują się szybką reakcją na nacisk oraz niskim skokiem klawisza.

Naprawy klawiatur Apple MacBook iMac

Ciekawostką są plotki na temat opracowywania przez Apple zupełnie nowego typu klawiatury. Ma on być pozbawiony mechanicznych części. Niezaprezentowana na razie szklana klawiatura od Apple ma składać się z kilku warstw szkła. Górna ma się uginać pod wpływem palca dając poczucie obcowania z klasycznymi przyciskami. Wyświetlanie klawisza ułatwiałoby z kolei zmianę układu klawiszy z np. AZERTY (jak we Francji) na QWERTY (jak np. w Polsce). Szklana klawiatura Apple może też dodatkowo pomóc w zmniejszeniu grubości MacBooka.

Naprawa klawiatury MacBook. Sekrety klawiszy Maca.

Jakie są oznaki zalania klawiatury MacBooka?

Jeśli zdarzyło Ci się wylać płyn lub nakruszyć do środka klawiatury Macbooka, możesz zaobserwować następujące objawy awarii:

1. klawisze nie reagują na naciśnięcie;
2. po naciśnięciu klawisza na ekranie pojawia się inny znak;
3. urządzenie wydaje nietypowe dźwięki (np. piszczenie);
4. klawiatura sama pisze bez jakiejkolwiek interakcji ze strony użytkownika.

Co zrobić w przypadku uszkodzenia klawiatury w MacBooku?

Istnieje kilka sposobów zmniejszających ryzyko poważnych uszkodzeń zarówno samej klawiatury jak i innych podzespołów komputera takich jak płyta główna, bateria czy złącza.

1. Najważniejszą czynnością w przypadku dostania się płynu jedzenia do klawiatury jest pozostawienie MacBooka w tej samej pozycji, w której doszło do uszkodzenia. Zapobiega to przemieszczaniu się płynu wewnątrz komputera minimalizując tym samym ryzyko uszkodzenia większej liczby układów komputera.

2. Odłącz MacBooka od źródła prądu i wypnij baterię. Płyny i elektronika to wyjątkowo niedobrana para. By zapobiec ewentualnemu zwarciu i zmniejszyć ryzyko poważnej, wieloukładowej awarii laptopa należy do zrobić możliwie jak najszybciej. By zapobiec przemieszczaniu płynu wewnątrz urządzenia ważne jest także by nie odłączać MacBooka gwałtownymi ruchami.

3. Następnym krokiem jest delikatne osuszenie zalanego miejsca. W tym celu należy użyć suchej szmatki lub papieru kuchennego i spokojnymi ruchami pozwolić materiałowi wchłonąć jak największą ilość wylanego płynu.

Naprawa klawiatury MacBook. Sekrety klawiszy Maca.

4. Pamiętaj także, by po osuszeniu klawiatury nie włączać MacBooka od razu. Zebrany na szmatkę płyn może (i prawdopodobnie jest) tylko tą jego częścią, która nie dostała się pod obudowę. W tej sytuacji najlepiej odczekaj kilka dni oczekując, że płyn, który dostał się do środka zdążył już wyschnąć.

5. Jeśli tylko to możliwe, zalanego MacBooka najlepiej zanieś do wyspecjalizowanego serwisu Apple Wrocław, który przeprowadzi diagnostykę sprzętu oraz, w razie konieczności, wymieni uszkodzoną klawiaturę.

Dlaczego, gdy klawiatura w MacBooku nie działa, powinno się pójść do serwisu?

Pierwszym powodem jest podejrzenie, że… awaria klawiatury wcale nie jest awarią klawiatury. Przyczyną tego, że klawiatura nie działa może być także awaria płyty głównej.

Usterki płyty głównej w MacBooku można podzielić na kilka rodzajów: na te związane z obrazem, dźwiękiem, działaniem systemu i samego komputera, działaniem portów, baterią i właśnie klawiatury. Ważne jednak także, by przed przystąpieniem do diagnostyki płyty głównej sprawdzić uprzednio inne podzespoły MacBooka: pamięć RAM, procesor, dysk, napęd itd.

Z tego właśnie powodu w warunkach domowych nie jest możliwe dowiedzenie się czemu klawiatura MacBooka nie działa.

Jak naprawia się klawiaturę MacBooka?

Jeśli diagnostyka płyty głównej nie wykaże jej awarii, oznacza to, że zepsuła się sama klawiatura.

Sam proces wymiany klawiatury w MacBooku składa się z wielu kroków wymagających odkręcenia włącznika, przewodu gładzika, oddzielenia podświetlenia klawiatury od niej samej i jej demontaż.

Serwis iPhone, iPad, MacBook, iMac Wrocław

Masz problem z inną usterką MacBook?

Sprawdź koszt naprawy bez wychodzenia z domu!

POROZMAWIAJMY…

Nie jesteś pewien usterki.
Skorzystaj z infolinii.

INNA USTERKA?

Bezpłatna diagnoza.
Poznaj koszt naprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button