MacKeeper – jak zablokować dostęp do witryny i usunąć z komputera?

 
MacKeeper – jak zablokować dostęp do witryny i usunąć z komputera?

W  każdym systemie znajdziemy taki jeden program, który śmiało będziemy mogli nazwać czarną owcą. W komputerach bazujących na Microsofcie przedstawicielem tego gatunku będzie niewątpliwie Internet Explorer, z kolei mówiąc o komputerach Mac nie możemy pominąć MacKeepera.

Jeżeli jesteś użytkownikiem Maka, z pewnością wiesz o czym mowa. Program reklamowany jest wszędzie, z portalami dotyczącymi Apple włącznie, więc wielu z nas musiało choć przez przypadek natknąć się na niego. Kto wie, może nawet nierozważnie udało nam się go zakupić?

MacKeeper to, w dużym uproszczeniu antywirus, niszczarka niechcianych plików. Jednak wielu użytkowników zwraca uwagę na fakt, że same metody nakłonienia do zakupu wzbudzają podejrzenia (nawet na nieużywanych sprzętach pojawiają się komunikaty o zarażeniu komputerów, które można zwalczyć jedynie po zakupie pełnej wersji oprogramowania), a sama praca Maców po jego instalacji pozostawia wiele do życzenia.

Zresztą co tu wiele mówić, kilka lat temu głośno było o pozwie zbiorowym, w wyniku którego firma ZeoBit (właściciel MacKeepera) musiał zapłacić aż 2 miliony dolarów odszkodowań. Lepiej więc, delikatnie mówiąc, trzymać się od tego programu z daleka.

Jak nie dać się nabrać na zakup MacKeeper?

Prawdziwym problemem może być to, że rzeczywiście znajdzie się garstka mniej rozeznanych w temacie użytkowników Maców, do których przemówią całkiem wiarygodne argumenty wysuwane przez firmę w reklamach. I właśnie w oparciu o tę grupę, działają właściciele MacKeepera.

Wychodząc Wam wszystkim naprzeciw, prezentujemy krótki poradnik, dzięki któremu uda Wam się zablokować funkcję odwiedzenia witryny MacKeeper oraz innych jej pochodnych – samo zduszenie w zarodku z pewnością jest znacznie skuteczniejsze od pojedynczego blokowania wyskakujących okienek. A ponadto, brak możliwości odwiedzenia witryny to pewność, że nie zostanie się oszukanym.

1. Otwórz widok Terminal (w funkcji Spotlight w prawym górnym rogu wpisz Terminal i otwórz wynik znajdujący się na samej górze).

2. Skopiuj i wklej poniższą komendę (gdy wciśniesz Enter zostaniesz poproszony o podanie loginu i hasła – wykonaj to i przejdź do kolejnego kroku):

sudo nano/etc/hosts

3. Za pomocą strzałek przewiń widok na sam dół, po czym wklej poniższe komendy:

127.0.0.1 mackeeperapp.mackeeper.com
127.0.0.1 mackeeperapp2.mackeeper.com
127.0.0.1 mackeeperapp3.mackeeper.com
127.0.0.1 mackeeper.com

4. Wciśnij Ctrl+X, potem Y, a następnie wciśnij Enter (możesz teraz spokojnie zamknąć okienko terminalu)

5. Zrestartuj Maka i ciesz się ze świętego spokoju!

Jak całkowicie usunąć MacKeepera z Maca?

Jednak profilaktyka to jedno, ale leczenie doraźne to drugie. Co bowiem zrobić w sytuacji, gdy nasz komputer został zarażony tym programem malware? Jak sprawdzić, czy nasz Mac nie został zarażony już wcześniej?

To pytanie zadał sobie swego czasu John Kitzmiller, który poświęcił długie godziny na sprawdzeniu, co tak dokładnie MacKeeper przechowuje na komputerze. Efektem tych poszukiwań było opracowanie skryptu, za pomocą którego można z łatwością usunąć oprogramowanie i wszystkie inne śmieci, które pozostawia na komputerze. Poniżej podajemy kroki, według których radzimy postępować.

1. Ściągnij treść skryptu z tej strony i otwórz widok Terminal (dokładnie tak samo, jak opisywaliśmy to poniżej).

2. Jeżeli ściągnięty przez Ciebie skrypt nie zapisał się w folderze Pobrane (Downloads), skopiuj go i czym prędzej umieść w tym właśnie folderze, po czym wklej w oknie Terminalu poniższą komendę. Bez tego całą czynność będzie po prostu bezsensowna i niewykonalna – następnie uruchom działanie komendy (ponownie wymagane będzie wpisanie hasła).

chmod +x ~/Downloads/mackeeper_remove.sh;sudo !$

I to by było na tyle – skrypt poprowadzi Cię przez kolejne kroki i kiedy wszystko zostanie zakończone, będziesz mógł w spokoju zamknąć widok Terminal i cieszyć się, że Twoja przygoda z MacKeeperem została zakończona!

Komentarze i powiązane wpisy

 1. Próbuję usunąć wszystkie pliki związane z makeeperem, zrobiłam wszystko co powyżej ALE wyskakuje mi w terminalu taki komunikat:
  sudo: 2: command not found. Co mogę w związku z tym zrobić? Jest jakiś sposób na ręczne usunięcie tych plików?

  1. Witam, ja także miałem problem z tym skryptem ale udało mi się to rozwiązać, a mianowicie otworzyłem folder pobrane, pobrany skrypt menu kontekstowe czyli w windowsie lewy przycisk myszy wybrałem opcje otwórz w aplikacji i wybrałem terminal.

 2. witam! od wczoraj mam MacBooka i mam własnie ten problem… niestety po punkcie 2 w terminalu pojawia mi si taki kluczyk i nie wiem co dalej robić.

 3. W normalnym koncie wydaj
  chmod +x ~/Downloads/mackeeper_remove
  poem wydaj komendę
  su –
  system poprosi o hasło do konta administratora
  po udanym zalogowaniu zobaczysz #
  teraz wpisz
  ./mackeeper_remove.sh

 4. mi pomogło usunięcie mackeepera do kosza i zainstalowanie Avasta (największego raka wśród antywirusów ale jednak) Skanowanie w Avascie całego dysku wykryło łącznie 6plików. Po usunięciu na razie nic złego się nie dzieje.

 5. Dzięki – pomogło.
  W terminalu miałem komunikat o braku folderówi i plików.
  Strona MacKeepera została zablokowana.
  WIELKIE DZIEKI!!!!

  1. Cześć Andrzej, najważniejsze że udało się pozbyć ten program 🙂 W przypadku zadowolenia ze znalezionych informacji na stronie zachęcam do udostępnienia tego postu. Dzięki temu więcej osób dowie się jak uwolnić się od MacKeepera 😉  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button