Jak przygotować stary komputer Mac do sprzedaży?

 
Jak przygotować stary komputer Mac do sprzedaży?

Wprawdzie MacBook Pro z Touch ID budzi sporo kontrowersji (głównie za sprawą usunięcia portu USB-A), jednak zapewne także i tym razem jego sprzedaż zakończy się spektakularnym sukcesem. Czeka nas zatem wielka migracja ze starych MacBooków na najnowsze modele – warto więc odpowiednio się do niej przygotować!

Krok 1: Uporządkuj pliki na swoim komputerze Mac

Wprawdzie macOS Sierra posiada funkcję automatycznego usuwania z Kosza plików po okresie 30 dni… ale to stanowczo za mało, aby zoptymalizować dysk.

Jeżeli przez ostatnie kilkanaście miesięcy nie chciało Ci się przejrzeć wszystkich plików w Macu, posegregować ich w katalogi i usunąć niepotrzebnych danych, to właśnie teraz jest optymalny moment. Dzięki temu radykalnie zwiększysz wolną przestrzeń (i skrócisz czas wykonywania backupu), a także rozpoczniesz przygodę z nowym MacBookiem bez dziesiątek zbędnych danych.

Krok 2: Zrób co najmniej jedną kopię zapasową w Time Machine

Całkiem normalnym jest, że odroczysz moment wykonania finalnego backupu do czasu przybycia najnowszego MacBooka – przecież mało kto chciałby przesyłać na nowy sprzęt nieaktualne dane. Jeżeli zwyczajowo wykonujesz backup za pomocą Time Machine, z pewnością zechcesz również wykonać jedną kopię zapasową, którą zapiszesz na innym zewnętrznym nośniku danych.

W przypadku przesyłania danych, warto zwrócić uwagę na czas trwania operacji. Przesył kilkudziesięciu GB poprzez Wi-Fi może zająć dziesiątki godzin, dlatego lepiej skupić się na konwencjonalnych metodach. Jednak także i one mogą różnić się od siebie – dyski Thunderbolt oferują bowiem niezwykle szybki transfer danych… ale ich prędkość jest niczym w porównaniu z wynikami nieco droższego Thunderbolt SSD.

A jeśli już przy pieniądzach jesteśmy, jeżeli sytuacja finansowa zmusi Cię do sprzedaży starego Maca PRZED otrzymaniem najnowszego, koniecznie wykonaj więcej niż jedną kopię zapasową. Nie chcesz chyba, aby Twoje dane zależały od poprawnego działania jednego nośnika?

Krok 3: Wycofaj autoryzację komputera Mac z bazy Apple

Choć po wykonaniu backupu wymażesz wszelkie dane z komputera Mac, on sam dalej będzie widniał na liście Apple jako jedno z autoryzowanych przez Ciebie urządzeń w programie iTunes.

Wycofanie autoryzacji komputera spowoduje zablokowanie dostępu do określonej zawartości zakupionej w sklepach iTunes Store, iBooks Store i App Store, na przykład do muzyki, filmów, programów telewizyjnych, aplikacji i książek. Jest to warunek obowiązkowy w przypadku każdej kolejnej odsprzedaży komputera Mac.

Jak cofnąć autoryzację Mac?

Aby tego dokonać, otwórz program iTunes na komputerze, którego autoryzację chcesz wycofać, a następnie z paska menu w górnej części ekranu komputera lub u góry okna programu iTunes wybierz kolejno opcje Konto > Autoryzacje > Wycofaj autoryzację tego komputera.

Po wyświetleniu monitu wprowadź identyfikator Apple ID i hasło, a potem kliknij przycisk Wycofaj autoryzację.
Jeżeli Twój komputer Mac strzeżony jest za pośrednictwem dwustopniowej weryfikacji (tak jak powinien), wejdź dodatkowo na stronę appleid.apple.com i zaloguj się na swoje konto Apple. Następnie wybierz komputer Mac, który chcesz wykreślić z listy i usuń go.

Krok 4: Wycofaj autoryzację aplikacji firm trzecich, jeśli to wymagane

Część aplikacji firm trzecich ściśle limituje liczbę komputerów Mac, na których można korzystać z konkretnego programu. Jeżeli więc deweloper domaga się zmniejszenia liczby komputerów do trzech czy pięciu, postaraj się wymazać z każdego programu starego Maca.

Krok 5: Dwukrotnie sprawdź backup!

To nie żart! Lepiej dwukrotnie zbędnie sprawdzić backup, niż raz zapomnieć go zrobić i utracić wszystkie ważne dane. Jeżeli czytając punkt 2. do głowy przyszły Ci słowa „dobra, zaraz”, to jest właśnie ten moment, w którym „zaraz” powinno przejść w „teraz”. To bardzo istotne – jeżeli wykonasz krok 6. bez backupu, szykuj się do konfigurowania nowego komputera Mac od nowa.

Krok 6: Sformatuj dysk i zainstaluj od nowa MacOS/OS X

Poniżej instrukcja, jak wymazać dane z twardego dysku i zainstalować macOS lub OS X od nowa:

• Zrestartuj komputer Mac

• Przytrzymaj jednocześnie klawisze Option + Command-R

• Poczekaj, aż pokaże Ci się okno Narzędzia MacOS/OS X

• Wybierz Narzędzie dyskowe

• Wybierz opcję Wymaż zawartość

• Po wykasowaniu danych w oknie Narzędzia MacOS/OS X wybierz opcję Zainstaluj ponownie

• Gdy pojawi się asystent konfiguracji, wciśnij Command + Q aby wyjść i wybierz opcję Wyłącz

Teraz Twój komputer Mac jest gotowy na kolejnego użytkownika. Będzie on musiał przejść procedurę ponownego instalowania wszystkich danych– dokładnie tak jak Ty kilka lat temu, po raz pierwszy korzystając ze swojego Maca

Krok 7: Wgraj backup z Time Machine lub skonfiguruj nowego Maca od początku

• Podłącz urządzenie z zapisanym backupem Time Machine do swojego nowego komputera Mac

• Wybierz opcję Asystenta Migracji, gdy pojawi się ona na ekranie

• Kliknij opcję przenoszenia danych innego Maca lub PC, z archiwum Time Machine lub z innego dysku

• Poczekaj, aż Mac rozpozna dysk z zapisem Time Machine

• Wybierz backup, który chcesz odtworzyć (zapewne ten z najpóźniejszą datą)

Po wykonaniu opisanych czynności na Twoim nowym Macu, znajdą się wszystkie udogodnienia, które występowały na poprzednim komputerze – w tym oczywiście aplikacje, pliki czy ustawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button