Jak zrobić Live Photo w iPhone (ruchome zdjęcia)?

 
Jak zrobić Live Photo w iPhone (ruchome zdjęcia)?

Czy wiesz, że Live Photos możesz połączyć w dłuższy film, bez instalowania dodatkowych aplikacji? Funkcja Live Photos jest, obok ekranu 3D Touch, jedną z najważniejszych zmian naniesionych przez Apple przy okazji premiery iPhone’a 6S. O 3D Touch zdążyliśmy już zapomnieć, ale śmiało można powiedzieć, że ruchome zdjęcia świetnie się przyjęły. Czy znasz wszystkie ukryte funkcje Live Photos?

Poniżej dowiesz się, jak:

 • Jak włączyć i wyłączyć funkcję Live Photos?
 • Edytowanie Live Photo oraz wybór głównej zdjęcia
 • Gdzie znajdę Live Photos?
 • Esport Live Photos
 • Jak eksportować JPG z Live Photos?
 • Jak zrobić z Live Photo zdjęcie statyczne?
 • LivePhoto jako wideo
 • Live Photo jako GIF

Live Photos zadebiutowały wraz z iPhone 6S, jeszcze na iOS 9. Dynamiczne zdjęcia to tak naprawdę seria zdjęć wykonywana automatycznie przed i po naciśnięciu spustu migawki. Algorytm wybiera najlepsze ujęcie z serii. Zastosowanie Live Photos było możliwe dopiero z iPhone 6S dzięki wykorzystaniu nowego, 12-megapikselowego obiektywu kamery głównej oraz chipu A9, który jest w stanie przeprocesować serię zdjęć w dużej rozdzielczości.

Kiedy robisz Live Photo, twój iPhone zatrzymuje ujęcia wykonane przed i po zdjęciu kluczowym. Wybór tego ostatniego możesz później edytować. Największym ograniczeniem jest oczywiście wbudowana pamięć iPhone. Nadmierne korzystanie z Live Photos mogło prowadzić do szybkiego wyczerpania wolnej przestrzeni dyskowej, z czym z czasem poradzono sobie stosując zajmujący mniej miejsca format HEIC.

I choć na ogół recenzje użytkowników były i są pochlebne, nie dla wszystkich Live Photos będą killerficzerem przemawiającym za zakupem iPhone. Dlatego dzisiaj poznasz ukryte funkcje Live Photos oraz jak się do nich dostać

Jak włączyć i wyłączyć funkcję Live Photos?

Możesz płynnie przełączać się pomiędzy Live Photos i zwykłymi zdjęciami, bez opuszczania aplikacji Aparat:

  1. Otwórz aplikację Aparat z poziomu menu głównego lub zablokowanego ekranu.
  2. W widoku wykonywania zdjęć kliknij okrągłą ikonę znajdującą się na górnym pasku aparatu.

   Jak zrobić Live Photo w iPhone (ruchome zdjęcia)?

 

 1. Jeśli ikona ma kolor żółty, to znaczy, że funkcja Live Photo jest włączona. Jeśli biały – Live Photo jest wyłączone.

Warto zapamiętać: Funkcja Live Photo, raz włączona pozostaje włączona. O ile jest to bardzo praktyczne, to warto przy tym pamiętać – zwłaszcza przy modelach iPhone z mniejszą pamięcią, lub jeśli nie korzystasz z Biblioteki Zdjęć iCloud.

Chcesz sprawdzić stan iPhone?

Dzięki naszej pomocy:

✓  zweryfikujesz historię napraw,
✓  ograniczysz ryzyko nietrafionego zakupu,
 ocenisz opłacalność transakcji,

Jak zrobić Live Photo w iPhone (ruchome zdjęcia)?

Edytowanie Live Photo oraz wybór głównej zdjęcia

Zdjęcia Live Photo możesz edytować w taki sam sposób, jak standardowe zdjęcia. Najważniejszą różnicą jest możliwość wyboru głównego zdjęcia.

 1. Wybierz Live Photo w aplikacji Zdjęcia.Jak zrobić Live Photo w iPhone (ruchome zdjęcia)?
 2. Na górnym pasku w iPhone naciśnij Edycja.

  Jak zrobić Live Photo w iPhone (ruchome zdjęcia)?
 3. Dolny pasek funkcyjny posiada opcję Korekcji, Filtrów i Kadrowania. Po lewej stronie znajduje się ikona Live Photo – naciśnij ją. Po naciśnięciu otworzy się krótka linia czasu (jak przy edycji wideo).

  Jak zrobić Live Photo w iPhone (ruchome zdjęcia)?
 4. Przesuwając palcem, możesz zmienić zdjęcie główne.

Jak zrobić Live Photo w iPhone (ruchome zdjęcia)?

Dodatkowe opcje

 • W trybie edycji zdjęcia Live Photo możesz zdecydować, czy chcesz zachować dźwięk zdjęcia. W lewym górnym rogu znajduje się ikona Głośnika. Jeśli jest podświetlona na żółto, oznacza to, że Live Photo posiada włączony dźwięk.
 • Live Photo może być prezentowane w różny sposób. Po otwarciu ruchomego zdjęcia, w lewym główny rogu znajdziesz małe menu z napisem LIVE. Po naciśnięciu pojawią się opcje: Pętla, Odbicie, Długa ekspozycja, Wyłącz.

Gdzie znajdę Live Photos?

Najłatwiej znaleźć Live Photos otwierając aplikację Zdjęcia, wybierając Albumy na pasku dolnym. Teraz wystarczy, że zjedziesz w dół do zakładki Typy Multimediów i wybierzesz sekcje Zdjęcia Live Photo.

Eksport Live Photo

Czasami użytkownicy mają problemy z eksportowaniem Live Photo. Formatem dla zdjęć (w tym ruchomych zdjęć Live Photo) na mobilnych urządzeniach Apple jest wprowadzony wraz z iOS 11 format HEIC. Format ten zajmuje mniej miejsca, bez utraty na jakości i obecnie jest szeroko rozpoznawalny. Mimo to nadal jednym z popularniejszych rozszerzeń będzie JPG lub PNG.

Jak eksportować JPG z Live Photo?

Podczas przesyłania zdjęć między urządzeniami Apple, standardem będzie wykorzystanie rozszerzenie HEIC. Jeżeli jednak wysyłasz zdjęcie przez WhatsApp, Messenger czy inne zewnętrzne aplikacje – twoje Live Photo automatycznie będzie przekonwertowane na JPG. Aplikacja Mail także automatycznie korzysta z formatu JPG.

Jak zrobić z Live Photo zdjęcie statyczne?

To super proste – kliknij rozwijane menu LIVE na zdjęciu (pisaliśmy o nim wyżej) i wybierz opcję Wyłącz. Zdjęcie statyczne będzie odpowiadać zdjęciu głównemu.

Live Photo jako wideo

Live Photo możesz zapisać jako wideo, z rozszerzeniem MOV. Wtedy wszystkie zdjęcia z serii zostaną złożone w krótki klip. Aby wyeksportować Live Photo jako wideo, po otwarciu zdjęcia wybierz menu Trzy Kropki w prawym górnym rogu. Potem wybierz opcję Zachowaj jako wideo:

Jak zrobić Live Photo w iPhone (ruchome zdjęcia)?

Live Photo jako GIF

Nie ma możliwości zapisać Live Photo bezpośrednio jako GIF, mimo że opcje Pętla czy Odbicie idealnie pasują do GIFów. Żeby nie instalować zewnętrznych aplikacji na urządzeniu, najłatwiej jest wyeksportować Live Photo jako wideo. Teraz musisz uploadować je np. do popularnego GIPHY, gdzie wideo z Live Photo zostanie przerobione na ogólnie rozpoznawalny GIF.

Naprawa iPhone

Michał z AppleFix radzi!

Możesz połączyć kilka Live Photo w jedno, długie wideo. Zaznacz interesujące cię Live Photo. Ikonka z trzema kropkami będzie dostępna w prawym dolnym roku. Zapisz Live Photo jako wideo. (We wcześniejszych wersjach iOS opcja zapisywania Live Photo jako wideo znajdowała się pod menu Eksportu).

Najlepszy aparat masz w kieszeni

Powiedzenie, że „najlepszy aparat, to ten, który masz przy sobie” nabrało nowego znaczenia z wysokiej jakości aparatami stosowanymi w iPhone. Live Photos nigdy nie będą kartą przetargową przemawiającą za zakupem iPhone – mimo że są to ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza jak znasz ukryte funkcje. 

To, co jest kartą przetargową przy zakupie iPhone to aparat. Z każdym nowym modelem ulepszany, podnoszący poprzeczkę w kwestii jakości. A aparat w iPhone, jak każda inna część, w końcu może ulec uszkodzeniu. Najczęściej są to uszkodzenia mechaniczne, czasami wynikające, chociażby ze wstrząsów. 

Wymiana aparatu iPhone to usługa popularna usługa serwisowa, która pozwala przedłużyć życie telefonu. Nie musisz nawet wychodzić z domu – żeby zlecić nam diagnozę i naprawdę aparatu w iPhone (oraz całej listy innych usterek!), wystarczy skorzystać z Naprawy Wysyłkowej.

Pamiętaj – podziel się wiedzą…

Jeżeli dzięki naszemu  poradnikowi rozwiązałeś zwiększyłeś wydajność baterii w iPhone  to proszę zostaw komentarz lub udostępnij ten artykuł.  Dzięki temu więcej osób dowie się jak w łatwy sposób naprawić telefon bez konieczności wizyty w Serwis iPhone. W przypadku gdyby problem nie został rozwiązany prosimy  o kontakt przez formularz. Napewno znajdziemy rozwiązanie problemu.

Jak zrobić Live Photo w iPhone (ruchome zdjęcia)?

Komentarze i powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button