Bateria w iPad krótko działa? Rad kilka jak dbać o baterię w iPad.

 
Wymiana baterii iPad

Być może zauważyłaś/eś, że bateria twojego iPada działa coraz krócej i czas działania na jednym ładowaniu jest krótszy niż, gdy iPad był nowy. Nie zawsze oznacza to, że bateria wymaga wymiany. Poznaj 7 sposobów na poprawę wydajności baterii w iPhone.

W tym artykule dowiesz się o:

Zanim wymienisz baterię w iPadzie, zapoznaj się z przygotowanymi przez nas radami. Jest spora szansa, że wydłużą działania iPada na baterii.

Technologia baterii stosowanych w iPadach

Apple, podobnie jak inni producenci sprzętu elektronicznego, wykorzystuje ogniwa litowo-jonowe. Są one obecne nie tylko w iPadach, ale w całym portfolio produktów firmy – w iPhone’ach, MacBookach, Apple Watchach i iPodach.

Baterie litowo-jonowe to przede wszystkim:

  • wyższa wydajność urządzenia,
  • świetny stosunek masy i wielkości do przechowywanej energii,
  • możliwość szybkiego ładowania.

Akumulatory litowo-jonowe są wykorzystywane ze względu na kombinację praktycznych walorów zwiększających komfort korzystania z urządzenia w porównaniu ze starszymi typami ogniw. Technologia litowo-jonowa zapewnia obecnie najlepszą wydajność urządzenia. W porównaniu ze starszymi typami baterii, akumulatory litowo-jonowe ważą mniej, działają dłużej i ładują się wydajniej.

Ponadto litowo-jonowe akumulatory stosowane w sprzęcie Apple wykorzystują technologię szybkiego ładowania. Pozwala ona naładować urządzenie do 80% w krótszym czasie.

Starsze modele iPad podczas ładowania
Nawet starsze modele iPad posiadają baterie litowo-jonowe. Wymiana ogniwa pozwala dać urządzeniu drugie życie.

 

Następnie, żeby zapobiec wzrostowi temperatury wewnątrz urządzenia, oprogramowanie przełącza tryb ładowania na „zwykły”, wolniejszy.

Poza praktycznym walorem szybszego naładowania i możliwości używania urządzenia, taka kombinacja ma jeszcze jedną zaletę. Połączone procesy ładowania szybkiego i zwykłego pozwalają zwiększyć trwałość baterii.

Czym są cykle ładowania baterii?

Akumulatory litowo-jonowe stosowane w urządzeniach Apple działają w cyklach ładowania. Jeden cykl ładowania oznacza zużycie dokładnie 100% pojemności baterii.

Nie oznacza to jednak, że za każdym razem, kiedy podłączyć ładowarkę, wykorzystujesz cykl ładowania.

Cykle ładowania baterii litowo-jonowej

Wyobraź sobie swoje przykładowe codzienne wykorzystanie energii akumulatora. Załóżmy, że w ciągu dnia wykorzystałaś/eś 75% baterii. Następnie naładowałaś/eś ją przez noc do 100%.

Jeśli następnego dnia stan baterii spadnie o 25 %, wyładujesz w sumie 100%, a dwa dni będą sumować się do jednego cyklu ładowania.

Jeśli następnego dnia stan baterii spadnie o 25 %, wyładujesz w sumie 100%, a dwa dni będą sumować się do jednego cyklu ładowania.

W ten sposób, w zależności od sposobu korzystania z urządzenia, zakończenie cyklu może potrwać kilka dni.

iPhone i iPad używane na biurku
iPady coraz częściej używane są jako zastępstwo laptopa. iPad na stałe podpięty do prądu nie będzie “zużywa” cykli ładowania. Nie oznacza to jednak, że to dobre rozwiązanie dla ogniwa (o czym niżej).

 

Pojemność dowolnego typu baterii zmniejsza się po pewnym czasie używania sprzętu. Nie inaczej jest z bateriami litowo-jonowymi. Jednakże, dzięki akumulatorom litowo-jonowym pojemność zmniejsza się nieznacznie przy każdym pełnym cyklu ładowania.

Akumulatory litowo-jonowe Apple są zaprojektowane tak, aby pomieścić co najmniej 80 procent ich pierwotnej pojemności w przypadku około 100 cykli ładowania. Sama ilość cykli może różnić się w zależności od sposobu korzystania z urządzenia.

Ile działa bateria iPada?

Czas zużycia się akumulatora litowo-jonowego w iPad jest zależny od sposobu korzystania z urządzenia. Pisanie wiadomości tekstowych, np. e-maili czy przeglądanie stron internetowych pociąga za sobą mniejsze zużycie energii niż np. oglądanie filmów.

Sprawna bateria iPada wytrzymuje do 10 godzin na jednym ładowaniu.

Przy większym obciążeniu, czyli podczas np. oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości, grania w wymagające graficznie gry lub korzystania z szybkiego internetu 4G LTE czas ten może zostać skrócony do poziomu 7-9 godzin.

Jak ograniczyć zużywanie baterii w ciągu dnia w iPad?

Możesz ograniczyć zużycie baterii w iPadzie w trzech prostych krokach.

1. Wyłącz usługi lokalizacji

Usługi lokalizacji są bardzo przydatne przy korzystaniu z map oraz innych aplikacji bazujących na GPS lub określaniu lokalizacji za pomocą WiFi, ale… nie zawsze są niezbędne do korzystania z iPada.

  • Wejdź w Ustawienia > Prywatność > Usługi lokalizacji i wyłącz wszystkie usługi lokalizacji na górze menu.

2. Zmniejszcie jasność ekranu

Ciągłe utrzymywanie dużej jasności na dużym ekranie iPada to zabójstwo dla akumulatora. Jeśli nie ma takiej potrzeby – zmniejsz jasność ekranu.

  • Jasność ekranu możesz ustawić za pomocą suwaka w Centrum Sterowania lub też wchodząc w Ustawienia > Ekran i jasność, gdzie możesz również zablokować automatyczne ustawianie jasności.

2. Sprawdź aplikacje iPada

Sprawdź, które aplikacje zużywają najwięcej energii i wyłącz / wykasuj te, których realnie nie potrzebujesz bądź używasz.

  • Aby to zrobić, wejdź w Ustawienia > Bateria.

iPad i iPhone ładowane na stole

Jak zwiększyć wydajność baterii w iPad?

Ograniczenie zużycia baterii to jedna rzecz. Nieużywane aplikacje działające, będą tak samo drenować nową, jak i używaną baterię. Drugą sprawą, o jaką musisz zadbać, to długofalowe rozwiązania dbające nie tylko o codzienny drenaż baterii, ale też jej kondycję.

1. Zaktualizuj do najnowszej wersji oprogramowania

Aktualizacje oprogramowania Apple często zawierają zaawansowane technologie oszczędzania energii, więc zawsze upewnij się, że urządzenie korzysta z najnowszej wersji systemu iOS.

Żeby zaktualizować oprogramowanie w iPadOS:

  • Wejdź w Ustawienia > Ogólne.
  • Kliknij Uaktualnienia.

Urządzenie sprawdzi dostępność aktualizacji. Pamiętaj, żeby przed aktualizacją podpiąć iPada do ładowania i zadbaj o dostęp do internetu.

2. Utrzymuj odpowiedni poziom naładowania baterii

Jednym z czynników przyczyniających się do spadku trwałości baterii jest częste i długotrwałe utrzymywanie niewłaściwego poziomu naładowania baterii. Dla baterii iPada nie jest wskazane, by przez dłuższy czas pozostawała na bardzo niskim poziomie naładowania wynoszącym np. poniżej 20 %.

Nie jest również dobrze, gdy akumulator często jest rozładowywany do samego końca. Apple zaleca utrzymywanie poziomu naładowania w granicach 40 – 80%.

3. Używaj ładowarki z zestawu lub ładowarki z certyfikatem MFi

Podłączając ładowarkę dostarczoną wraz ze smartfonem, zyskujesz pewność, że akumulator w twoim iPadzie jest ładowany przy prawidłowym napięciu i natężeniu prądu, a także w przewidzianym przez producenta czasie.

Do ładowania iPada używaj tylko ładowarki dedykowanej danemu modelowi iPada. Podłączanie ładowarki od iPhone’a do iPada lub odwrotnie może skutkować obniżeniem się kondycji baterii po pewnym czasie.

 

Ładowarka do iPhone
Ładowanie iPada ładowarką do iPhona (i odwrotnie) to słaby pomysł. Jeszcze gorszym jest korzystanie z ładowarek, akcesoriów i kabli bez certyfikatu MFi.

 

Nieoryginalna ładowarka to duże ryzyko – unikaj ładowarek od niesprawdzonych producentów, czy po prostu zwykłych podróbek.

Mogą one trwale uszkodzić baterię twojego iPada, ponieważ choć wyposażone w złącze Lightning, mogą nie zapewniać właściwego poziomu napięcia i natężenia prądu (o certyfikowanych akcesoriach MFi dodatkowe informacje poniżej).

4. Unikaj ekstremalnych temperatur otoczenia

Nie tylko iPady, ale generalnie urządzenia elektroniczne nie lubią wysokich temperatur. Tzw. strefa komfortu urządzenia wynosi od 16° do 22° C. Oczywiście w klimacie panującym w Polsce nie jest możliwe utrzymywanie iPada wyłącznie w strefie komfortu. Ważne jednak, by poza domem czy biurem nie wystawiać je zbyt długo na upały, czy mrozy.

Szczególnie ważne jest unikanie wystawiania urządzenia na działanie temperatur otoczenia wyższych niż 35° C, które mogą trwale uszkodzić pojemność akumulatora. Oznacza to, że bateria nie będzie zasilać urządzenia tak długo, jak długo jest ładowane. Ładowanie urządzenia w wysokich temperaturach otoczenia może go dodatkowo uszkodzić. Ponadto tak jak wspomniałem wyżej, oprogramowanie może ograniczyć ładowanie powyżej 80 %, gdy zalecane temperatury akumulatora zostaną przekroczone.

Starsza osoba robi zdjęcie iPadem
Gorszym pomysłem od robienia zdjęć iPadem, jest długotrwałe pozostawianie go w niskiej lub wysokiej temperaturze.

 

Pamiętaj także, że nie tylko ładowanie baterii w gorącym jest dla niej bardzo szkodliwe. Nawet przechowywanie baterii w gorącym otoczeniu może spowodować jej nieodwracalne uszkodzenie.

Podczas korzystania z urządzenia w bardzo zimnym otoczeniu może wystąpić spadek trwałości baterii, ale ten stan jest tymczasowy. Gdy temperatura baterii powróci do normalnego zakresu działania, jej wydajność również powróci do normy. Jednak także w tym wypadku zbyt częste ładowanie w mrozie może mieć wpływ na jej żywotność.

5. Unikaj przegrzania się urządzenia

Nie tylko temperatura otoczenia może negatywnie wpływać na akumulator w Twoim urządzeniu. Zarówno iPady jak iPhone’y wielu z nas trzyma w ochronnych futerałach. Choć bez wątpienia pozwalają chronić sprzęt przed negatywnymi skutkami upadku, mogą nie ochronić baterii.

Jeśli twój iPad lub iPhone się przegrzewa, wyjmij go z etui. Pomoże to urządzeniu lepiej rozprowadzić ciepło po wnętrzu urządzenia i zachować prawidłową temperaturę podczas ładowania.

6. Pamiętaj o nieużywanym iPadzie

Może zdarzyć się sytuacja, w której iPad lub iPhone nie będzie Ci potrzebny przez wiele dni czy nawet tygodni. W takiej sytuacji ważne jest, by nie wyłączać go, gdy jest rozładowany.

Przed wyłączeniem naładuj go do poziomu około 50%. 

Dzięki temu bateria będzie mogła się rozładowywać ze stałą, niewielką prędkością. Zabieg ten pozwala zachować dobrą kondycję akumulatora nawet przez pół roku. Dopiero po sześciu miesiącach bateria będzie wymagała ponownego naładowania.

Jeśli zamierzasz przechowywać iPada nawet dłużej niż pół, naładuj je do 50 % co sześć miesięcy.

iPad ładowany z powerbanku

Jeśli przechowujesz urządzenie, gdy jego akumulator jest całkowicie rozładowany, akumulator może spaść w stan głębokiego rozładowania, co uniemożliwia mu ładowanie.

I odwrotnie, jeśli akumulator jest przechowywany w pełni naładowany przez dłuższy okres czasu, akumulator może stracić pełną pojemność, co prowadzi do skrócenia żywotności akumulatora.

Samo urządzenie przechowuj w wolnym od wilgoci środowisku w temperaturze poniżej 32° C.

7. Zmień ustawienia systemu

O akumulator w swoim iPadzie możesz zadbać, nie tylko minimalizując negatywne czynniki środowiskowe czy dbając o prawidłowy poziom naładowania. Istnieje wiele ustawień w systemie iOS, których zmiana może pomóc wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu i zwiększyć długość cykli ładowania baterii.

Jednym z lepszych jest tryb Zoptymalizowanego ładowania.

  • Wejdź w Ustawienia > Bateria > Kondycja i ładowanie baterii.
  • Włącz Zoptymalizowane ładowanie.

Jak wymienić baterię w iPad?

Jeśli twój iPad trzyma krótko na jednym ładowaniu a system iOS pokazuje poziom maksymalnego ładowania na zaledwie 60% lub mniej, niezbędna jest wymiana akumulatora w iPad.

Niestety, Apple postarał się o to, by była to bardzo skomplikowana procedura, z którą poradzić może sobie wyłącznie technik w wyspecjalizowanym serwisie.

1. Sam proces wymiany baterii składa się z kilkudziesięciu kroków wymagających użycia specjalistycznych narzędzi do otwarcia obudowy oraz jej zdemontowania.

Bateria w iPad krótko działa? Rad kilka jak dbać o baterię w iPad.

 

2. Następnie demontowana jest szybka wyświetlacza i panel LCD.

Bateria w iPad krótko działa? Rad kilka jak dbać o baterię w iPad.

3. Wymiana baterii wymaga również odłączenia szeregu przewodów, np. płyty logicznej.

Bateria w iPad krótko działa? Rad kilka jak dbać o baterię w iPad.

4. Po odłączeniu przewodów i wyjęciu niektórych podzespołów możliwy jest demontaż baterii. Jest ona przyklejona do aluminiowej obudowy bardzo mocnym klejem.

Bateria w iPad krótko działa? Rad kilka jak dbać o baterię w iPad.

Zaprezentowane tu kroki to tylko kilka z kilkudziesięciu, które wykonuje się w serwisie w celu wymiany baterii iPada. Jeśli twój iPad krótko działa, zapraszamy do naszego Serwisu Apple.

Nieoryginalna ładowarka do iPad, a uszkodzenie baterii

Dlaczego nieoryginalna ładowarka może uszkodzić baterię, a nawet płytę główną? W kablu Lightning znajdują się dwa układy scalone.

Chip E75 w kablu Lightning odpowiada za komunikację z wbudowanym w urządzenie chipem U2. Dzięki temu iPhone jest w stanie określić, czy podłączono do niego oryginalne akcesorium i co ma z nim zrobić.

Drugi układ scalony w kablu odpowiada za bezpieczeństwo ładowania, chociażby wykrywając skoki napięcia.

Logo MFi.
Oznaczenie MFi oznacza, że akcesorium jest bezpiecznie dla twojego urządzenia i certyfikowane przez Apple.

Oczywiście, podrobione akcesoria i kable nie posiadają tych układów, a co za tym idzie – mogą uszkodzić twoją baterię lub płytę główną.

Jedną z częstych awarii, które naprawiamy w naszym serwisie, jest uszkodzenie wyżej wspomnianego chipu U2 odpowiedzialnego za komunikację przez port Lightning.

Zleć Naprawę Wysyłkową

Jeśli potrzebujesz wymienić baterię w swoim iPadzie, nie musisz robić tego samodzielnie – możesz skorzystać z darmowej Naprawy Wysyłkowej. Zdiagnozujemy i naprawimy twoje urządznie.

A przy okazji… czy masz inne sposoby na podniesienie trwałości baterii w iPadzie?

Bateria w iPad krótko działa? Rad kilka jak dbać o baterię w iPad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button