Bateria w iPad krótko działa? Rad kilka jak dbać o baterię w iPad.

   
  Wymiana baterii iPad

  Być może zauważyłaś/eś, że bateria Twojego iPada działa coraz krócej, że czas działania na jednym ładowaniu jest znacznie krótszy niż, gdy był nowy. Być może nie chcesz jeszcze jej wymieniać? W tym artykule przedstawię tajniki baterii stosowanych w iPadach. Jak dbać o prawidłowe działanie baterii iPada? Jak sprawdzić żywotność baterii w iPadzie? A w ostateczności, kiedy należy ją wymienić.

  Technologia baterii stosowanych w iPadach

  Na wstępie warto przytoczyć kilka informacji czym dokładnie jest bateria zamontowana w Twoim iPadzie.

  Apple, podobnie jak inni producenci sprzętu elektronicznego, wykorzystuje ogniwa litowo-jonowe. Są one obecne nie tylko w iPadach, ale w całym portfolio produktów firmy – w iPhone’ach, MacBookach, Apple Watchach i iPodach.

  Bateria iPad

  Akumulatory litowo-jonowe są wykorzystywane ze względu na kombinację praktycznych walorów zwiększających komfort korzystania z urządzenia w porównaniu ze starszymi typami ogniw. Technologia litowo-jonowa zapewnia obecnie najlepszą wydajność urządzenia. W porównaniu ze starszymi typami baterii, akumulatory litowo-jonowe ważą mniej, działają dłużej i ładują się wydajniej.

  Jak się ładuje iPad

  Ponadto, litowo-jonowe akumulatory stosowane w sprzęcie Apple wykorzystują technologię szybkiego ładowania. Pozwala ona naładować urządzenie do 80% w krótszym czasie. Następnie, w celu zapobieżenia nadmiernej temperaturze wewnątrz urządzenia, oprogramowanie przełącza tryb ładowania na „zwykły”, wolniejszy. Poza praktycznym walorem szybszego naładowania i możliwości używania urządzenia, taka kombinacja ma jeszcze jedną zaletę. Połączone procesy ładowania szybkiego i zwykłego pozwalają przedłużyć żywotność baterii.

  Czym są cykle ładowania baterii?

  Akumulatory litowo-jonowe stosowane w urządzeniach Apple działają w cyklach ładowania. W codziennym użytkowaniu jeden cykl ładowania oznacza zużycie dokładnie 100% pojemności baterii. Nie oznacza to jednak konieczności rozładowania akumulatora za jednym razem.

  Wyobraź sobie swoje przykładowe codzienne wykorzystanie energii akumulatora. Załóżmy, że w ciągu dnia wykorzystałaś/eś 75% baterii. Następnie naładowałaś/eś ją przez noc do 100%. Jeśli następnego dnia stan baterii spadnie o 25 %, wyładujesz w sumie 100%, a dwa dni będą sumować się do jednego cyklu ładowania.

  W ten sposób, w zależności od sposobu korzystania z urządzenia, zakończenie cyklu może potrwać kilka dni.

  Pojemność dowolnego typu baterii zmniejsza się po pewnym czasie używania sprzętu. Nie inaczej jest z bateriami litowo-jonowymi. Jednakże, dzięki akumulatorom litowo-jonowym pojemność zmniejsza się nieznacznie przy każdym pełnym cyklu ładowania. Akumulatory litowo-jonowe Apple są zaprojektowane tak, aby pomieścić co najmniej 80 procent ich pierwotnej pojemności w przypadku około 100 cykli ładowania. Sama ilość cykli może różnić się w zależności od sposobu korzystania z urządzenia.

  Czas działania baterii iPad

  Ile działa bateria iPada? Czas zużycia się akumulatora litowo-jonowego w iPad jest zależny od sposobu korzystania z urządzenia. Pisanie wiadomości tekstowych, np. e-maili czy przeglądanie stron internetowych pociąga za sobą mniejsze zużycie energii niż np. przeglądanie filmów.

  Sprawna bateria iPada wytrzymuje do 10 godzin na jednym ładowaniu. Przy większym obciążeniu czyli podczas np. oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości, grania w wymagające graficznie gry lub korzystania z szybkiego internetu 4G LTE czas ten może zostać skrócony do poziomu 7-9 godzin.

  Istnieje jednak wiele sposobów, by przedłużyć nie tylko czas pracy baterii Twojego iPada na jednym ładowaniu, ale by przedłużyć jej żywotność w ogóle.

  Jak zwiększyć wydajność baterii w iPad?

  1. Zaktualizuj do najnowszej wersji oprogramowania

  Aktualizacje oprogramowania Apple często zawierają zaawansowane technologie oszczędzania energii, więc zawsze upewnij się, że urządzenie korzysta z najnowszej wersji systemu iOS. 

  Aktualizacja iOS
  1. Utrzymuj odpowiedni poziom naładowania baterii

  Jednym z czynników przyczyniających się do skracania żywotności baterii jest częste i długotrwałe utrzymywanie niewłaściwego poziomu naładowania baterii. Dla baterii Twojego iPada nie jest wskazane, by przez dłuższy czas pozostawała na bardzo niskim poziomie naładowania wynoszącym np. poniżej 20 %. Nie jest również dobrze, gdy akumulator często jest rozładowywany do samego końca.

  Jaki jest więc optymalny poziom naładowania akumulatora? Firma Apple zaleca utrzymywanie poziomu naładowania w granicach 40 – 80%. Co ciekawe, podobnie jak z rozładowywaniem do końca, nie zaleca napełniania akumulatora do poziomu maksymalnego za każdym razem. Jednakże, by iPhone służył Ci długo przez długi czas warto jednak raz w miesiącu naładować smartfon od 0 do 100%.

  Dbanie o baterię iPad
  1. Używaj ładowarki z zestawu

  Podłączając ładowarkę dostarczoną wraz ze smartfonem zyskujesz pewność, że akumulator w Twoim iPadzie jest ładowany przy prawidłowym napięciu i natężeniu prądu a także w przewidzianym przez producenta czasie.

  Do ładowania iPada używaj tylko ładowarki dedykowanej danemu modelowi iPada. Podłączanie ładowarki od iPhone’a do iPada lub odwrotnie może skutkować obniżaniem się kondycji baterii po pewnym czasie.

  Unikaj ładowarek od niesprawdzonych producentów czy po prostu zwykłych podróbek. Mogą one trwale uszkodzić baterię Twojego iPada, ponieważ choć wyposażone w złącze Lightning, mogą nie zapewniać właściwego poziomu napięcia i natężenia prądu.

  Ładowarka do iPada
  1. Unikaj ekstremalnych temperatur otoczenia

  Nie tylko iPady, ale generalnie urządzenia elektroniczne nie lubią wysokich temperatur. Tzw. strefa komfortu urządzenia wynosi od 16° do 22° C. Oczywiście w klimacie panującym w Polsce nie jest możliwe utrzymywanie iPada wyłącznie w strefie komfortu. Ważne jednak, by poza domem czy biurem nie wystawiać je zbyt długo na upały czy mrozy.

  Szczególnie ważne jest unikanie wystawiania urządzenia na działanie temperatur otoczenia wyższych niż 35° C, które mogą trwale uszkodzić pojemność akumulatora. Oznacza to, że bateria nie będzie zasilać urządzenia tak długo, jak długo jest ładowane. Ładowanie urządzenia w wysokich temperaturach otoczenia może go dodatkowo uszkodzić. Ponadto, tak jak wspomniałem wyżej, oprogramowanie może ograniczyć ładowanie powyżej 80 %, gdy zalecane temperatury akumulatora zostaną przekroczone.

  Pamiętaj także, że nie tylko ładowanie baterii w gorącym jest dla niej bardzo szkodliwe. Nawet przechowywanie baterii w gorącym otoczeniu może spowodować jej nieodwracalne uszkodzenie.

  Bateria iPad krótko działa

  Podczas korzystania z urządzenia w bardzo zimnym otoczeniu może wystąpić spadek żywotności baterii, ale ten stan jest tymczasowy. Gdy temperatura baterii powróci do normalnego zakresu działania, jej wydajność również powróci do normy. Jednak także w tym wypadku zbyt częste ładowanie w mrozie może mieć wpływ na jej żywotność.

  1. Unikaj przegrzania się urządzenia

  Nie tylko temperatura otoczenia może negatywnie wpływać na akumulator w Twoim urządzeniu. Zarówno iPady jak iPhone’y wielu z nas trzyma w ochronnych futerałach. Choć bez wątpienia pozwalają chronić sprzęt przed negatywnymi skutkami upadku, mogą nie ochronić baterii. Jeśli Twój iPad lub iPhone się przegrzewa, wyjmij go z etui. Pomoże to urządzeniu lepiej rozprowadzić ciepło po wnętrzu urządzenia i zachować prawidłową temperaturę podczas ładowania.

  1. Pamiętaj o nieużywanym iPadzie

  Może zdarzyć się sytuacja, w której iPad lub iPhone nie będzie Ci potrzebny przez wiele dni czy nawet tygodni. W takiej sytuacji ważne jest, by nie wyłączać go, gdy jest rozładowany. Przed wyłączeniem naładuj go do poziomu około 50%. Dzięki temu bateria będzie mogła się rozładowywać ze stałą, niewielką prędkością. Zabieg ten pozwala zachować dobrą kondycję akumulatora nawet przez pół roku. Dopiero po sześciu miesiącach bateria będzie wymagała ponownego naładowania.

  Jeśli zamierzasz przechowywać iPada nawet dłużej niż pół, naładuj je do 50 % co sześć miesięcy.

  Jeśli przechowujesz urządzenie, gdy jego akumulator jest całkowicie rozładowany, akumulator może spaść w stan głębokiego rozładowania, co uniemożliwia mu ładowanie. I odwrotnie, jeśli akumulator jest przechowywany w pełni naładowany przez dłuższy okres czasu, akumulator może stracić pełną pojemność, co prowadzi do skrócenia żywotności akumulatora.

  Samo urządzenie przechowuj w wolnym od wilgoci środowisku w temperaturze poniżej 32° C.

  1. Zmień ustawienia systemu

  O akumulator w swoim iPadzie możesz zadbać nie tylko minimalizując negatywne czynniki środowiskowe czy dbając o prawidłowy poziom naładowania. Istnieje wiele ustawień w systemie iOS, których zmiana może pomóc wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu i zwiększyć długość cykli ładowania baterii.

  Jak wymienić baterię w iPad?

  Jeśli Twój iPad trzyma krótko na jednym ładowaniu a system iOS pokazuje poziom maksymalnego ładowania na zaledwie 60% lub mniej, niezbędna jest wymiana akumulatora w iPad. Niestety, Apple postarał się o to, by była to bardzo skomplikowana procedura, z którą poradzić może sobie wyłącznie technik w wyspecjalizowanym serwisie.

  Sam proces wymiany baterii składa się z kilkudziesięciu kroków wymagających użycia specjalistycznych narzędzi do otwarcia obudowy oraz jej zdemontowania.

  Wymiana baterii w iPadzie

  Następnie demontowana jest szybka wyświetlacza i panel LCD.

  Naprawa baterii iPad

  Wymiana baterii wymaga również odłączenia szeregu przewodów, np. płyty logicznej.

  Naprawa iPad Wrocław

  Po odłączeniu przewodów i wyjęciu niektórych podzespołów możliwy jest demontaż baterii. Jest ona przyklejona do alumioniowej obudowy bardzo mocnym klejem.

  Serwis Apple Wrocław

  Zaprezentowane tu kroki to tylko kilka z kilkudziesięciu, które wykonuje się w serwisie w celu wymiany baterii iPada. Jeśli Twój iPad krótko działa, zapraszamy do naszego Serwis iPhone.

  Masz problem z inną usterką iPad?

  Sprawdź koszt naprawy bez wychodzenia z domu!

  POROZMAWIAJMY…

  Nie jesteś pewien usterki.
  Skorzystaj z infolinii.

  INNA USTERKA?

  Bezpłatna diagnoza.
  Poznaj koszt naprawy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Call Now Button